خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15759
۱۴۰۱/۰۵/۰۱ - ۱۵:۳۱
اس.بی پرس گزارش می‌دهد

اخذ اولین گواهی استاندارد KB-COP در استان، توسط شرکت دانش بنیان دانشگاه زابل

اخذ اولین گواهی استاندارد KB-COP در استان، توسط شرکت دانش بنیان دانشگاه زابل
شرکت زیست فن‌آوری زند وابسته به مرکز رشد واحدهای فن‌اور دانشگاه زابل برای اولین بار در سیستان و بلوچستان، موفق به اخذ گواهی KB-COP محصول دانش‌بنیان‌ از سازمان ملی استاندارد شد.

به گزارش اس.بی پرس، براساس تفاهم نامه‌ی معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد؛ محصولات دانش بنیان جهت اخذ گواهی استاندارد “دانش‌نماد” می توانند مورد ارزیابی آن سازمان قرار گیرند. بر اساس این تفاهم نامه محصولات دانش بنیان به دو صورت Certificate of conformity یا (COC) و همچنین  Certificate of Product یا(COP) قابل ارزیابی می باشند. در مدل KB-COP تطبیق مشخصه عملکردی اظهار شده با نتایج آزمون توسط کارشناسان سازمان ملی استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید، درج کد و لگوی صادر شده معادل با اعتبار پروانه استاندارد در کنار محصول تولیدی مجاز می گردد. این آزمونها می تواند بصورت Specification / Performance/function ویا Safety  انجام پذیرد.

دکتر حسین کمالدینی موسس شرکت زیست فن‌آوری زند دانشگاه زابل افزود با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد و نیز مسئولین دانشگاه و استان موفق به اخذ گواهی KB-COP برای محصول دانش بنیان «ستون استخراج اسید های نوکلئیک» گردید. این محصول که قادر به خالص سازی DNA/RNA ازموجوداتی مانند ویروس، باکتری، قارچ، گیاه، حیوان و انسان می‌باشد، به روشی متفاوت از محصولات مشابه خارجی تولید می‌شود و بر اساس خواص نانو ذرات عمل می‌نماید. از ویژگیهای این محصول بومی، علاوه‌بر انحصاری بودن روش تولید می‌توان به قیمت و کیفیت قابل رقابت با مشابه خارجی، تهیه تمامی مواد اولیه در داخل کشور، تاریخ مصرف طولانی و تولید با ارزش افزوده بالا اشاره کرد.

قالبهای تولید انبوه این ستونها در داخل کشور طراحی و ساخته شده و قادر است با بکار گیری نیروی متخصص داخلی، بخشی از نیاز کشور به این محصول وارداتی را تامین نماید.

در پایان اشاره می‌شود جلسه ارزیابی استانی جهت صدور گواهینامه توسط سازمان ملی استاندارد، در تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۴۰۱ باحضور اعضا در محل اداره کل استاندارد استان تشکیل و طی آن نخستین گواهینامه برای محصول دانش‌بنیان شرکت زیست‌فناوری زند دانشگاه زابل صادر شد.

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha