خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15769
۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۱۰:۰۸
در پی فعالیت سامانه بارشی مونسون؛

۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت سد پیشین راسک افزوده شد

۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت سد پیشین راسک افزوده شد
فرماندار راسک در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بارش باران و جاری شدن سیلاب اخیر در رودخانه سرباز و سرشاخه‌های فرعی آن ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت سد پیشین راسک افزوده شده است.

به گزارش اس.بی پرس، سلیم کدخدا روز دوشنبه اظهارداشت: سد پیشین با ظرفیت ۱۷۵ میلیون مترمکعب آب با هدف جمع‌آوری آب باران‌های فصلی، جلوگیری از روان شدن سیلاب‌ها و کمک به احیای زمین‌های کشاورزی منطقه باهوکلات دشتیاری ساخته شده و برای سرریز شدن حدود ۳۰ میلیون مترمکعب آب دیگر نیاز است.

وی بیان کرد: سد پیشین در زمان پرآبی تامین کننده آب کشاورزی حدود ۶ هزار هکتار زمین‌های زراعی و باغی منطقه باهوکلات، گرمبیت دشتیاری و آب آشامیدنی و مصرفی مردم روستایی منطقه چابهار و دشتیاری است.

فرماندار راسک افزود: این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج ۴۰۰ متر، ارتفاع از پی ۶۳ متر، ارتفاع از بستر ۶۲ متر و حجم مفید و قابل بهره‌برداری آن ۱۶۷ میلیون متر مکعب است.

وی با اشاره به اینکه سد پیشین نقش مهمی در اشتغال و تولید انواع محصولات کشاورزی در پایین دست دارد، گفت: بارش باران و طغیان رودخانه‌های فصلی، جاری شدن سیلاب سبب خسارت وارد شدن به باغات خرما و محصولات کشاورزی بویژه خرمای راسک شده و خسارت میلیاردی به زیرساخت‌های راه، برق، آب و سایر حوزه‌ها وارد کرده است.

 
 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha