خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 15778
۱۴۰۱/۰۵/۱۲ - ۱۵:۱۰
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان عنوان کرد؛

یکهزار مترمکعب آب از طریق شیرین‌سازی یکی از چاه‌های ژرف سیستان وارد مدار می‌شود

یکهزار مترمکعب آب از طریق شیرین‌سازی یکی از چاه‌های ژرف سیستان وارد مدار می‌شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: در فاز اول شیرین سازی آب چاه‌های ژرف در سیستان یک‌هزار مترمکعب آب در شبانه روز از طریق خط انتقال به طول ۶ کیلومتر به خطوط آبرسانی در شهرستان نیمروز متصل و بخشی از کمبود آب این منطقه مرتفع می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا قاسمی درباره وضعیت آبی شمال سیستان و بلوچستان اظهارداشت: دشت سیستان به عنوان منطقه‌ای فوق استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسزایی برخوردار هست که به لحاظ پیشینه تاریخی قدمت چندین هزار ساله دارد، اما طی سال های اخیر به دلیل بدعهدی افغانستان در خصوص رهاسازی حق آبه رودخانه هیرمند دچار مشکل فراوانی شده است.

وی ادامه داد: شرایط به گونه ای پیش رفته که چاه نیمه ها که به عنوان منابع تامین آب آشامیدنی شهرها و روستاهای سیستان در نظر گرفته شده‌اند، چند سال است آوردی از رودخانه هیرمند نداشته‌اند که با مدیریت انجام شده جابجایی آب بین چاه نیمه‌های چهار به سه و ۲ به یک و تصفیه آب از طریق ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه های موجود و انتقال آن از طریق خطوط انتقال و شبکه های توزیع در دسترس مردم منطقه قرار می‌گیرد. 

مدیرعامل آبفا سیستان و بلوچستان گفت: پیرو سفر رئیس جمهوری به استان و نظر مساعد وزیر نیرو و با هماهنگی به عمل آمده با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری موضوع استفاده از چاه های ژرف و توسعه چاه های جدید در دستور کار وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب قرار گرفت. 

وی افزود: با توجه به این مهم مقرر شد برای چاه های ژرف شماره ۲ و ۳ آب شیرین کن نصب و با اجرای خطوط انتقال جدید به خطوط انتقال و شبکه های توزیع روستایی متصل شود. 

قاسمی با اشاره به اینکه در راستای تحقق شعار سال یک شرکت دانش بنیان به عنوان سرمایه گذار طرح معرفی شده است، اظهارداشت: به منظور اجرای این طرح، آب شیرین کن در محل چاه شماره سه با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذار در حال اخذ مجوزهای قانونی و مرحله امضای قرارداد با سرمایه‌گذار است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه استفاده از دستگاه های شیرین سازی آب توسط شرکت دانش بنیان صورت می گیرد، تجهیز واحد شیرین سازی و نصب آن مستلزم زمان بوده که در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: قرار است این شرکت دانش بنیان تجهیزاتی احداث کند که راندمان شیرین سازی آب چاه به بالای ۹۰ برسد، شرایطی که در کشور برای اولین بار رخ می دهد، چراکه عرف شیرین سازی آب شیرین کن ها ۷۰ درصد است. 

وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت شرایط زیست محیطی منطقه و ضرورت مدیریت پساب در این طرح از تجهیزاتی استفاده می شود که بیشترین راندمان را داشته باشد و کمترین پساب را تولید کند.

قاسمی با بیان اینکه در فاز اول یک‌هزار مترمکعب در شبانه روز از طریق خط انتقال به طول ۶ کیلومتر به خطوط آبرسانی در شهرستان نیمروز متصل و بخشی از کمبود مرتفع می شود، افزود: این طرح پس از نصب تجهیزات و تکمیل خط وارد مدار تولید و بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خط انتقال در قالب طرح جهاد آبرسانی در حال انجام است، ادامه داد: این خط در مرحله تهیه لوله و مصالح مورد نیاز قرار دارد، در گام دوم ظرفیت نهایی چاه شماره سه که ۲۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز است تا پایان سال وارد مدار خواهد شد. 

مدیرعامل آبفا سیستان و بلوچستان بیان کرد: برای چاه های شماره ۲ نیز نصب آب شیرین کن و اجرای خط انتقال در دستور کار قرار دارد و با برنامه‌ریزی صورت گرفته و پیرو سفر وزیر کشور به سیستان مقرر شد چاه های ژرف جدید با حمل دکل حفاری به سیستان آغاز شود.

وی افزود: هم‌اینک شرکت آبفا آماده مذاکره با سرمایه گذاران جهت واگذاری کار و احداث آب شیرین کن است که اگر به نتیحه برسد و توافق صورت گیرد، در گام های بعدی انجام می شود. 

به گفته قاسمی، برنامه ریزی صورت گرفته به گونه ای است که در نواحی مختلف از جمله هامون، هیرمند و نیمروز چاه های جدید حفر شود و شیرین سازی نیز با توجه به کیفیت چاه ها صورت پذیرد که پس از شیرین سازی این چاه‌ها با خطوط انتقال جدید به شبکه های روستایی متصل خواهند شد.

وی با بیان اینکه حفاری چاه های جدید که در دستور کار وزارت نیرو و معاونت علمی رئیس جمهوری قرار دارد نیازمند تامین اعتبار و منابع مالی لازم است، ابراز امیدواری کرد: با مساعدت وزیر نیرو و همکاری سازمان برنامه‌بودجه کشور اعتبارات مورد نیاز محقق شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: این شرکت در فاز نخست شیرین‌سازی چاه‌های ژرف قصد دارد در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز میزان ۱۹ هزار مترمکعب در شبانه روز آب شیرین را به شبکه های روستایی دچار کمبود آب تزریق کند تا با هم افزایی منابع تامین موجود و چاه های ژرف وابستگی آب شرب منطقه به آورد رودخانه هیرمند به حداقل ممکن برسد.

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha