خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 1664
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ - ۱۹:۵۱
سؤال پرویز امینی از آقای رئیسی!

جناب قاضی‌القضات کی اعلام‌جرم می‌کنید؟

جناب قاضی‌القضات کی اعلام‌جرم می‌کنید؟
جناب قاضی‌القضات و رئیس عدلیه جمهوری اسلامی ایران! به‌عنوان احیای حقوق عامه و به‌عنوان مدعی‌العموم باید علیه کسانی که این شرایط را به وجود آورده‌اند، اعلام‌جرم کنید! این آن وظیفه اصلی شماست و نشان‌دهنده تغییر اساسی در سازمان حکمرانی کشور، دست‌کم در سطح دستگاه قضایی است!

به گزارش اس.بی پرس، پرویز امینی – تحلیلگر سیاسی ـ معتقد است متناسب با بحران تصمیم‌گیری نکردن و زمان را از دست دادن، منجر به از دست رفتن جان انسان‌ها حتی از کادر درمانی و بهداشتی شده است و دستگاه قضا به‌عنوان احیای حقوق عامه و به‌عنوان مدعی‌العموم باید علیه کسانی که این شرایط را به وجود آورده‌اند، اعلام‌جرم کنید!

 

متن این یادداشت که در صفحه اجتماعی نگارنده منتشر شده، به شرح زیر است:

 

این دو مسئله یعنی متناسب با بحران تصمیم‌گیری نکردن و زمان را از دست دادن، منجر به از دست رفتن جان انسان‌ها حتی از کادر درمانی و بهداشتی شده است و برای دستگاه عدلیه کشور چه چیزی از این مهم‌تر؟

 

می‌دانید که آمارهای رسمی و اخبار میدانی از گسترش بیماری کرونا در کشور حکایت دارد. تنها در یک‌قلم سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا از مرگ هر ده دقیقه یک نفر براثر کرونا و از ابتلا ۵۰ نفر در هر ساعت گزارش داده است. عدد ابتلا رسمی که روزانه از طرف جناب جهانپور نیز اعلام می‌شود، در حال جهش است و آمار ۲۲۰۰ امروز نسبت به ۱۴۰۰ دیروز این جهش را نشان می‌دهد.

 

خلاصه پروتکل مقابله با بحران واقعی کرونا بر پیشگیری و در پیشگیری بر رعایت بهداشت فردی و از همه مهم‌تر رعایت قرنطینه خانگی برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بوده است. تحقق این سیاست به لوازمی نیاز داشت که در برخی موارد مهم در حد بحران کرونا به آن عمل نشد و برعکس به شکل‌های مختلف عادی‌سازی بحران در دستور کار تصمیم‌گیری‌ها و رسانه قرار گرفت (ابتلا ۱۹ خبرنگار صداوسیما در این مدت، علاوه بر نشان دادن فداکاری و احساس مسئولیت آنها، خود نشان‌دهنده خطا بودن عادی و ساده کردن کرونا در حد سرماخوردگی و ضعیف‌تر از آنفولانزا نشان دادن آن است.)

 

این سیاست عادی‌سازی، خسارت‌هایی داشت که ازجمله، تصمیمات متناسب با بحران مثل ممانعت از تردد بین‌شهری در دور اول سفرهای نوروزی انجام نشد که حجم سفرهای بالغ‌بر ده‌میلیونی، نشان داد که آنچه درباره تحقق سیاست پیشگیری با «در خانه ماندن» رشته شده بود، ازجمله این‌که برای اولین بار دانشگاه‌ها و مدارس و فراتر از آن، نماز جمعه‌ها و حرم‌های مطهر و مراسم مذهبی تعطیل‌شده بود، پنبه شد.

 

به حالت عادی برگشتن ادارات بعد از چهارم فروردین، ازجمله دیگر تصمیماتی بود که با بحران سازگاری ندارد و عادی‌سازی کردن فضا و حساسیت‌زدایی از جامعه را در پی دارد. نتیجه این حساسیت‌زدایی اگر تداوم یابد، در سیزدهم فروردین به یک فاجعه عمومی در مقابله با کرونا تبدیل خواهد شد!

 

سخن رئیس‌جمهور خطاب به وزیر بهداشت و اعضای ستاد مبنی بر این‌که باید واقعیت ابتلا ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم را به آنها به‌عنوان «واقعیت» گفت، پرده دیگری از ناتوانی از ادراک یا ناتوانی از مدیریت شرایط بحرانی است که جان انسان‌ها مستقیماً در آن ستانده شده و می‌شود.

 

علاوه بر این‌ها، آنچه در این شرایط ازدست‌رفته است و تحقیقاً جبران‌ناپذیر است، مسئله «زمان» است که نقشی تعیین‌کننده در مهار بحران با کمترین هزینه‌ها داشت و دارد و بخشی از گسترش بحران کرونا نیز ناشی از ازدست‌رفتن زمان در مدیریت بحران کرونا است.

 

این دو مسئله یعنی متناسب با بحران تصمیم‌گیری نکردن و زمان را از دست دادن، منجر به از دست رفتن جان انسان‌ها حتی از کادر درمانی و بهداشتی شده است و برای دستگاه عدلیه کشور چه چیزی از این مهم‌تر؟

 

شما در این ایام حضورِ فعال اجتماعی داشته‌اید. از برخی خانواده‌های شهدای جهاد سلامت دلجویی و احوالپرسی کرده‌اید، با مدیریت‌های درگیر بحران تماس و ارتباط داشته‌اید اما به‌عنوان احیای حقوق عامه و به‌عنوان مدعی‌العموم باید علیه کسانی که این شرایط را به وجود آورده‌اند، اعلام‌جرم کنید! این آن وظیفه اصلی شماست و نشان‌دهنده تغییر اساسی در سازمان حکمرانی کشور، دست‌کم در سطح دستگاه قضایی است! این نوع اقدامات است که قوه قضائیه مستقل، اجماعی و تأثیرگذار در دفاع از حقوق عامه را تحقق خواهد بخشید!

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha