خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 1940
۱۳۹۹/۰۱/۱۵ - ۲۱:۳۸
ﻣﺒﺎﺩﺍ ﺍﺯ ﺭﻭی ﻧﺎﺁﮔﺎهی، ﮔﺮﻭهی ﺭﺍ ﺁﺳﻴﺐ ﻭ ﮔﺰﻧﺪ ﺭﺳﺎﻧﻴﺪ

ماهیگیری شایعه‌پراکنان در آب گل‌آلود کرونایی

ماهیگیری شایعه‌پراکنان در آب گل‌آلود کرونایی
در هرزمان که موضوعی در هرجای جهان داغ است، چه پخش یک سریال باشد، چه جنگ باشد یا موضوع سیاسی و فرهنگی، هستند کسانی که بخواهند در این میان با جلب‌توجه از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

اس.بی پرس ـ فاطمه شیرزایی: در دنیایی هستیم که فلان کانال غیررسمی برای افراد بسیار قابل‌پذیرش‌تر است تا سخن یک متخصص، چراکه آن مطالب دائماً در دسترس است و متخصص خیر! و چه‌بسا همین در دسترس بودن و سریع النتیجه بودن بعضی نظریات غیرعلمی زمینه اعتماد را ایجاد می‌کند.

 

این روزها با داغ شدن موضوع کرونا در جهان هرکس به طریقی به دنبال کسب منافع شخصی از این شرایط است؛ یکی با احتکار، یکی با پخش شایعات این موضوع باهدف جذب فالوور، دیگری نظریات بی‌اساس می‌دهد تا شاید تیری در تاریکی به هدف خورد و یک نظر مؤثر جهانی برایش ثبت شد.

 

اما باید توجه نمود که دراین‌بین افراد بی‌اطلاعی که تنها منبع کسب اطلاعاتشان فضای مجازی است بیش از همه در معرض آسیب‌اند؛ زیرا همیشه این‌گونه بوده است که سرعت پخش تکذیبیه‌ها به یک‌دهم پخش شایعه نمی‌رسد و چه‌بسا پاسخ‌های اصلی و تکذیبیه‌ها به گوش ده درصد افرادی که شایعه را شنیده‌اند هم نمی‌رسد.

 

یکی شایعه می‌پراکند که ویروس در مناطق گرم منتقل نمی‌شود، روز دیگر شاهد هجوم مسافران به شهرهای جنوبی ازجمله استان خودمان سیستان و بلوچستان می‌شویم، پاسخ شایعات دیرتر از مسافران می‌رسد و آنچه باقی می‌ماند انتقال ویروس به شهرهای کم امکانات و گرم چون زابل است.

 

دیگری شایعه می‌پراکند که حیوانات ناقل ویروس‌اند و سشوار باعث از بین رفتن ویروس می‌شود، خانواده دامداری که در نقطه صفر مرزی است و به امکانات بهداشتی و درمانی دسترسی ندارد، قطعاً ساده‌ترین راه‌ها را برمی‌گزیند غافل از اینکه ساده‌ترین راه‌ها همیشه راه‌های مؤثری نیستند و چه‌بسا پرضررترین باشند.

 

فضای مجازی می‌تواند بهترین راه برای انتقال روش‌های محافظت و درمان برای افرادی باشد که در دورترین نقاط کشور حضور دارند، اما اگر همین فضا درست مدیریت نشود می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به قشر آسیب‌پذیر و دورافتاده‌ی جامعه وارد سازد.

 

«... إِن جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا...» ﺍی ﺍﻫﻞ ﺍﻳﻤﺎﻥ! (ﺍﮔﺮ فاسقی ﺧﺒﺮی ﺑﺮﺍﻳﺘﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩ، ﺧﺒﺮﺵ ﺭﺍ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻭ ﺗﺤﻘﻴﻖ ﻛﻨﻴﺪ) ﺗﺎ ﻣﺒﺎﺩﺍ ﺍﺯ ﺭﻭی ﻧﺎﺁﮔﺎهی، ﮔﺮﻭهی ﺭﺍ ﺁﺳﻴﺐ ﻭ ﮔﺰﻧﺪ ﺭﺳﺎﻧﻴﺪ ﻭ ﺑﺮ ﻛﺮﺩﻩ ﺧﻮﺩ ﭘﺸﻴﻤﺎﻥ ﺷﻮﻳﺪ. (حجرات آیه ۶)

 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha