خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 205
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ - ۰۲:۰۱

۳۳ روستا همچنان در محاصره آب

۳۳ روستا همچنان در محاصره آب
۳۳ روستای جنوب سیستان و بلوچستان با گذشت ۱۲ روز از بروز سیلاب همچنان در محاصره آب قرار دارند و امدادرسانی به آن‌ها از طریق بالگرد و ماشین‌آلات سنگین راهداری در حال انجام است.

به گزارش اس.بی پرس، سامانه بارشی سیل‌آسایی که استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تأثیر قرارداد و وضعیت سیستان و بلوچستان را بسیار بدتر از دو استان دیگر کرد.


هم‌زمان با بارندگی‌های ۲۰ تا ۲۲ دی در سیستان و بلوچستان و جاری شدن سیلاب راه ارتباطی ۸۹۰ روستای این استان قطع شد که با تلاش شبانه‌روزی نیروهای امدادی، سپاه و بسیج ۸۶۰ مسیره بازگشایی‌شده است.


هم‌زمان با بروز سیلاب دستگاه‌های خدمات رسان همچون سپاه و نیروهای مسلح با بسیج امکانات به کمک مردم سیل‌زده این خطه از ایران اسلامی شتافتند و از کمک‌رسانی به آنان دریغ نکردند اما عمق فاجعه به حدی است که نیازمند عزم ملی و کمک همگان است.


سیل خروشان همدردی مردم در کنار خدمت‌رسانی مسئولان نهادهای مختلف در بحران‌های اخیر این حقیقت مهم را به اثبات رساند که در اوج آشفتگی‌ها و خطرات پیش‌بینی‌نشده، قدرت همدلی اثرگذاری ملموس و فراگیری دارد.


تمام ارکان کشور اعم از دولت، نیروهای امداد و نجات، ارتش، سپاه و سایر نهادهای دولتی و خصوصی به‌صورت هماهنگ و یکدل کمک به سیل‌زدگان و رفع دغدغه‌های مردم را در اولویت امور خود قرارداد و آستین همت بالا زده‌اند تا به بهترین نحو و در سریع‌ترین زمان از آلام و مشکلات مردم بکاهند.


حدود ۱۰۸ هزار سیل‌زده در سیستان و بلوچستان امدادرسانی شدند

در پی سیل و آب‌گرفتگی در سیستان و بلوچستان هزار و ۱۷ روستا در ۱۵ شهرستان دچار آسیب شدند که توسط افزون بر چهار هزار امدادگر در قالب هزار و ۳۳ گروه عملیاتی به همراه ۸۱۰ خودرو خدمات امدادرسانی شدند.


همچنین ۱۲ هزار و ۴۵۰ نفر آسیب‌دیده سیلاب سیستان و بلوچستان در این مدت اسکان داده شدند.


در سیلاب اخیر ۲ هزار و ۶۲۰ دستگاه چادر امدادی، ۵۴۵۷ تخته موکت، ۱۱۶۴۴ تخته پتو و ۷۴۷۶ کیلوگرم نایلون در بین آسیب دیدگان توزیع شد و این روند همچنان ادامه دارد.


همچنین ۱۹ هزار و ۵۳۷ بسته غذایی، قوطی کنسرو، برنج، قند و شکر، شعله والور و نان از دیگر اقلامی بود که توسط نجات گران جمعیت هلال‌احمر بین آسیب‌دیدگان سیستان و بلوچستان توزیع شد.


در همین راستا ۱۵۰ سورتی پرواز توسط ۲ فروند بالگرد جمعیت هلال‌احمر در مناطق آسیب‌دیده و صعب‌العبور انجام شد که بیشترین سورتی پرواز این مدت به شهرستان چابهار اختصاص دارد.


توزیع ۴ هزار تن اقلام امدادی بین سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

حدود چهار هزار تن اقلام امدادی و ارزاق عمومی نهادهای امدادی و کمک‌های مردمی از ۲۰ دی تاکنون بین مردم سیل‌زده این استان توزیع‌شده است.


بر اساس برآوردهای اولیه خسارت سیلاب اخیر تاکنون هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف این استان خسارت زده است.


هم‌زمان با بارندگی‌های ۲۰ تا ۲۲ دی در سیستان و بلوچستان به‌ویژه نیمه جنوبی راه ارتباطی ۸۹۰ روستای این استان به‌طور کامل قطع شد که با تلاش شبانه‌روزی نیروهای امدادی تاکنون راه ۸۵۷ روستا بازشده است.


۳۳ روستای جنوب این استان با گذشت ۱۲ روز از بروز سیلاب همچنان در محاصره آب قرار دارند و امدادرسانی به آن‌ها از طریق بالگرد و ماشین‌آلات سنگین راهداری در حال انجام است.


در سیلاب اخیر آب ۳۶۹ روستا قطع‌شده بود که با تلاش گروه‌های شرکت آب و فاضلاب شبکه آب ۳۰۹ روستا مجدد به شبکه بازگشته است.


۱۲ هزار و ۴۵۰ نفر آسیب‌دیده سیلاب سیستان و بلوچستان توسط نیروهای هلال‌احمر در این مدت اسکان داده شدند.


شهرستان‌های کنارک، چابهار، سرباز، نیکشهر، قصرقند و فنوج در سیل اخیر در شرایط بحرانی قرار داشتند و یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون مترمکعب ورودی رودخانه‌های استان بوده است.


درمجموع حجم آب در سیلاب سیستان و بلوچستان ۳.۵ برابر سیلاب استان گلستان بوده و در نقاطی از استان شدت بارندگی بسیار بالا بوده به‌طوری‌که در زرآباد میزان بارندگی بیش از ۱۲ هزار مترمکعب آب داشته است.


سیلاب ۷۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت زد

سیل اخیر در استان حدود ۷۵۰ میلیارد تومان به کشاورزان این منطقه به‌ویژه منطقه بلوچستان خسارت وارد کرده است.


حدود ۲۵ هزار هکتار از بخش زراعت این استان در سیل از بین رفته که از این میزان ۱۰ هزار هکتار آن سبزی و صیفی آماده برداشت بوده که این موضوع سبب شد تا خسارت‌ها سنگین شود.


هفت هزار هکتار از باغات به‌ویژه باغات موز سیستان و بلوچستان در سیل اخیر از بین رفته است.


سیل هشت هزار رأس دام را با خود برد که ۹۳۰ رأس از آن‌ها دام سنگین و بقیه دام سبک بوده و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از استخرهای پرورشی میگو براثر سیلاب تخریب‌شده است.


در سیل اخیر سیستان و بلوچستان قنوات، لوله‌کشی آب و شبکه‌های آبیاری تحت‌فشار نیز خسارت‌دیده‌اند.


برای بررسی میزان خسارت در سیل اخیر سیستان و بلوچستان چهار گروه درزمینهٔ آب‌وخاک، زراعت، دام و طیور و باغبانی به منطقه اعزام شدند و از شهرستان‌های مختلف سیل‌زده بازدید تا اطلاعات دقیق خسارت را ارائه دهند.


هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام برای دام‌هایی که در مناطق سیل‌زده هستند و به علوفه دسترسی ندارند ارسال‌شده و این روند در صورت نیاز ادامه خواهد داشت.


سیلاب به ۳۳ پایگاه اورژانس سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد

هم‌زمان با سیلاب اخیر ۳۳ گروه اورژانس و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر با ۱۰۰ نفر نیرو و ۴۰ دستگاه خودرو به خدمات‌رسانی به هم‌وطنان سیل‌زده پرداختند.


با توجه به‌شدت سیلاب اخیر هزار و ۱۰۰ بیمار در این مدت توسط نیروهای اورژانس این دانشگاه به مراکز درمانی منتقل شدند که ۶۲ نفر از این افراد را زنان باردار تشکیل می‌دهند.


۴۳ بیمار نیز در جریان سیلاب اخیر از طریق بالگرد هوایی این دانشگاه و دانشگاه علوم پزشکی گناباد که در منطقه مستقرشده بودند به بیمارستان منتقل شدند.


۲ پایگاه اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر دچار آسیب جدی شدند که ضروری است دوباره ساخته شوند و بقیه نیز دچار خسارت ۱۰ تا ۵۰ درصدی شدند.


نداشتن تلفات جانی در این سیلاب نشان از اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای قابل‌توجه تمامی دستگاه‌ها بوده است.


انتهای پیام/#


download

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha