خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 2101
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ۰۱:۱۳
به تصمیماتی مانند وضعیت سفید سیستان و بلوچستان دامن نزنید؛

توهم رسانه‌های خارج از استان از وضعیت تالاب هامون/ دریاچه هنوز از خشک‌سالی هم گذر نکرده است

توهم رسانه‌های خارج از استان از وضعیت تالاب هامون/ دریاچه هنوز از خشک‌سالی هم گذر نکرده است
برخی رسانه‌های خارج از استان به استناد حجم آبی که این چند روز در رودخانه‌های سیستان جاری‌شده است، خبرهایی با عناوین پرآب شدن تالاب هامون منتشر کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، چند روزی است به لطف خدا و بارش‌های فراوان در کشور افغانستان، سدهای این کشور سرریز شده‌اند و حجم قابل‌توجهی آب به سمت ایران و منطقه سیستان سرازیر شده است؛ البته این مقدار آب حتی برای خیس کردن کل گستره تالاب هامون هم کفایت نمی‌کند چه برسد که آن را پرآب نماید.

 

رسانه‌های خارج از استان، در شبکه‌های اجتماعی با گذاشتن ویدئوهایی از خروش رودها و تصاویری از سد «جریکه» تیتر زده‌اند «با جاری شدن آب در رود هیرمند، تالاب هامون پس از 20 سال پرآب شد» و این کاملاً خلاف واقع است.

 

طبق گفتگوی چند روز پیش خبرنگار اس.بی پرس با رئیس حفاظت محیط‌زیست زابل، دریاچه هامون پرآب‌تر از سال‌های گذشته خواهد شد. مهدی سراوانی اول بابیان اینکه پیش‌بینی‌ها از افزایش 20 هزار هکتاری وسعت آبگیری دریاچه هامون خبر می‌دهد، گفت: قطعاً آبگیری تالاب هامون امسال نسبت به سال گذشته بهتر خواهد بود.

 

در نظر داشته باشید که سال گذشته بعد از مدت‌ها سیلاب‌هایی که از افغانستان جاری‌شده بود، بخش بسیار کوچکی از هامون را آب‌گیری کرد که سپس به چاه نیمه‌ها جاری شد.

 

بر اساس نقشه‌های سازمان هواشناسی کل کشور نیز که وضعیت خشک‌سالی تالاب هامون را تا آخرین روزهای اسفندماه 98 نشان می‌دهد، بیشتر نقاط در حالت خشک‌سالی متوسط و خشک‌سالی خفیف هستند.

 

انتشار درست مطالب و انتقال اطلاعات صحیح باعث برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری در سیاست‌های کلی کشور و نظام در خصوص سیستان و بلوچستان خواهد شد، بنابراین امیدواریم رسانه‌های خارج از استان اخبار توهم آمیز منتشر نکنند تا مانند موضوع کرونا شخصی مانند رئیس‌جمهور وضعیت سیستان و بلوچستان را سفید نداند.

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha