خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 2146
۱۳۹۹/۰۱/۲۱ - ۱۲:۱۲
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبرداد

5برابر شدن تخت های بستری بیماران کرونایی در سیستان وبلوچستان/ موج ابتلا برخلاف سایر استانها همچنان در مسیر افزایش است

5برابر شدن تخت های بستری بیماران کرونایی در سیستان وبلوچستان/ موج ابتلا برخلاف سایر استانها  همچنان در مسیر افزایش است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در حال حاضر 3 هزار و 300 تخت بستری در استان وجود دارد ودر صورت افزایش آمار مبتلایان به بیماری کرونا آمادگی داریم تا تعداد تخت های اختصاص یافته به این بیماران را حداقل تا 5 برابر افزایش دهیم.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خبرنگار اس.بی پرس گفت: در حال حاضر 3 هزار و 300 تخت بستری در استان وجود دارد و بیش از 750 تخت بستری غیر بیمارستانی  هم برای طی دوره نقاهت بیماران آماده شده است.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری با بیان این مطلب که در مرحله اول بیش از 500 تخت بیمارستانی دراستان برای بستری موج اول بیماران کرونا مثبت در نظر گرفته شده است گفت: در صورت افزایش آمار مبتلایان، تخت های بستری موجود در همه بیمارستان های استان باید به پاسخگوئی به نیاز بیماران اختصاص یابد و همکاران ما تمام سناریوها و وضعیت های قابل پیش بینی را مدّنظر دارند. وی در عین حال افزایش تعداد مبتلایان و وقوع شرایطی مشابه سایر نقاط کشور را وضعیتی دشوار و آسیب زا عنوان کرد و گفت: برای کاهش فشار شکننده به کادر بهداشت و درمان و پیشگیری از وقوع مرگ و میر های اجتناب ناپذیر در مبتلایان، بهترین و مناسب ترین کار پیشگیری از وقوع موارد جدید بیماری است.

 

دکتر هاشمی شهری با بیان این واقعیت که تعداد موارد مثبت آزمایشگاهی کووید -19 در استان در مسیر افزایش حرکت می کند گفت: بر خلاف برخی استان ها که در آنها موج اول ابتلاء به کرونا کاهش یافته است، استان ما همچنان در مسیر افزایش حرکت می کند.

 

وی  افزود: از ابتدای همه گیری کرونا تا کنون هزار و 520 بیمار با  علائم حاد تنفسی نیز در استان بستری شده اند که این افراد شامل طیف وسیعی از بیماری ها هستند و موارد مشکوک و افرادی که بر اساس معیارهای غیر آزمایشگاهی مانند وضعیت بالینی و یا تصویر برداری و رادیولوژی نیز تحت درمان کرونا قرار می گیرند در بین آنها قرار دارند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: 80 درصد افرادی که با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری شده اند تا کنون با حال عمومی خوب ترخیص گردیده اند.

 

وی همچنین با اشاره به انتشار برخی شایعات در خصوص عدم وجود لوازم حفاظت شخصی در بیمارستان ها گفت: خوشبختانه با وجود کمبود جهانی این اقلام و علیرغم تحریم ها و همچنین سوء استفاده برخی افراد سودجو، موفق شده ایم تا وسایل حفاظتی را بر حسب سطح برخورد با بیمار در اختیار بیمارستان ها قرار دهیم تا بین همکاران توزیع کنند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری همچنین گفت: از تکنسین های پرتوان اورژانس تا بخش های تخصصی و فوق تخصصی، با تمام توان برای حفاظت از حریم سلامت مردم سراپا  همچنان در تلاشند و اینگونه شایعه سازی ها نمی تواند در اراده همکاران ما تاثیری داشته باشد.

 

دکتر هاشمی شهری اضافه کرد: غربالگری عمومی افراد و شناسائی کسانی که علامت دار و یا بی علامت هستد یک تجربه درخشان در کنترل بیماری است و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با غربالگری غیر حضوری توانسته است تا حجم قابل توجهی از بیماران را در مرحله نخست بیماری شناسائی و  درمان کرده و از گردش ویروس در جامعه پیشگیری کند.

 

وی گفت: در حال حاضر بیش از 99 درصد جمعیت تحت پوشش  دانشگاه، با تماس تلفنی مراقبان سلامت که از طریق تلفن 4030  با سرپرستاران خانوار برقرار شده است از لحاظ کرونا مورد غربالگری قرار گرفته اند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: در این مرحله لازم است تا مردم با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir نسبت به ثبت علائم بیماری و در صورت نیاز اعمال تغییرات علائم خود و اعضاء خانواده اقدام کنند.

 

به گفته دکتر هاشمی شهری هریک از اعضا یک خانواده که به اینترنت دسترسی دارند می توانند به راحتی اطلاعات همه اعضاء خانواده را در سامانه salamat.gov.ir  ثبت و سپس راهنمائی های دریافتی از سامانه را به سرپرست خانواده منتقل کنند.

 

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به فعالیت 16 ساعته مراکز غربالگری در همه شهرستان های تابعه گفت: هم استانی های عزیز می توانند به جای مراجعه به بیمارستان ها در صورت داشتن علائمی مانند سرفه خشک، گلودرد، تب و به خصوص تنگی نفس به این مراکز غربالگری که همه روزه از  ساعت 8:00 صبح تا 24:00 فعال هستند مراجعه کنند.

 

دکتر هاشمی شهری همچنین با اشاره به اینکه با وجود نوپدید بودن کووید-۱۹ و به روز شدن مستمر اطلاعات جامعه پزشکی در خصوص این بیماری، عملکرد نظام بهداشت و درمان استان و کشور قابل قبول و مایه افتخار است. افزود:  پراکندگی واحدهای ارائه دهنده خدمات درمانی در بخش های دانشگاهی، دولتی، خصوصی و خیریه، استقرار نظام مراقبت آماری و دسترسی آسان و لحظه ای به اطلاعات را دشوار کرده است امّا با شروع همه گیری و همزمان با تشکیل ستاد بحران کرونا، نظام جمع آوری اطلاعات و ثبت آمار مرتبط با کرونا فعال شد.

 

وی ادامه داد:  نظام فعلی ثبت آمار و اطلاعات تجارب ارزشمندی را در بدنه نظام سلامت ایجاد کرده است و لازم است تا این ساختار و تجارب در دوران‌ پسا کرونا نیز برای ثبت و مراقبت بیماری ها حفظ شود و توسعه یابد.

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha