خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 245
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ - ۱۲:۵۴

کمبود گاز فریاد مردم زابل را بلند کرد

کمبود گاز فریاد مردم زابل را بلند کرد
کمبود گاز مدت‌هاست که در منطقه زابل و دیگر مناطق سیستان موجب نارضایتی و گلایه‌مندی شهروندان شده به‌گونه‌ای که افراد از ساعت‌های ابتدایی صبح مجبور به ایستادن در صف‌های طولانی جهت گرفتن یک یا دو سیلندر گازمایع هستند.

ضعف در توزیع کپسول‌های گاز و مباحثی از این قبیل باعث شده تا بازار کاذب اما بسیار پردرآمدی برای دلالان به وجود آید و بر این اساس هجوم این افراد به سمت گرفتن کپسول با نرخ هشت هزار تومان و فروش در بازار آزاد با نرخ ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان موجب شده تا دلالان مرتباً در صف‌های گاز حضورداشته باشند و یا اینکه با واسطه‌هایی که دارند از ماشین‌های حمل کپسول تعداد زیادی کپسول بگیرند تا بتوانند سود بیشتری از این راه به دست بیاورند.

 

دادخداد رخشانی یکی از شهروندان سیستانی می‌گوید: «هیچ‌گونه نظارتی بر روند توزیع گاز در زابل وجود ندارد چراکه اگر نظارت و برنامه‌ریزی درستی بود الآن مردم به این درد گرفتار نبودند. همه‌ساله با شروع فصل سرما بدبختی و بیچارگی سراغ مردم سیستان می‌آید و مرتباً باید در رنج و عذاب باشیم، تنمان بلرزد که وقتی کپسول تمام شد چه باید بکنیم.»

 

سارانی یکی دیگر از شهروندان می‌گوید: «تقریباً ده روز است که گاز کپسولمان تمام‌شده و مرتباً در صف گاز هستم اما چون صف‌ها شلوغ است گاز گیرمان نمی‌آید. من به‌اتفاق همسرم هرروز در صف کپسول گازمی ایستیم و امروز به بدبختی توانستیم کپسول بگیریم، آخر این چه وضعیتی است که باید با این فلاکت و بدبختی مردم زندگی کنند، اگر مسئولین نمی‌توانند و از عهده‌شان برنمی‌آید مشکل راحل کنند اعلام کنند و بروند کنار یا اینکه واقعاً فکری برای این وضعیت سیستان بردارند.»

 

یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: اگر آقایان می‌گویند مشکل کمبود گاز است پس چرا در بازار آزاد کپسول به‌وفور یافت می‌شود.

 

علی نورا ادامه داد: «ماشین‌های شرکت گاز بارگیری می‌کنند و ازآنجایی‌که مشتری دلال دارند و پول خوب می‌دهند بجای اینکه کپسول را بین مردم توزیع کنند به دلالان می‌دهند تا آن‌ها با هر قیمتی که می‌خواهند به مردم بفروشند. عدم نظارت درست و توزیع ناعادلانه گازمایع مردم را به اینجا رسانده است و باید مسئولین فکری برای این وضعیت بردارند.»

 

زادمهر از دیگر شهروندان می‌گوید: «در هرلحظه از شبانه‌روز شما در بازار آزاد می‌توانید کپسول به قیمت ۳۵ هزار تومان پیدا کنید حتی اگر قحطی کپسول در کل استان باشد. زمانی که شرکت‌های توزیع گاز و یا تأسیسات سیلندر پرکنی در زابل شروع به توزیع می‌کنند ظرف دو تا سه ساعت فوراً تانکر ۱۸ تنی به اتمام می‌رسد، چون بجای اینکه به مردم گاز بدهند به ماشین‌هایی که کپسول آزاد می‌برند و در روستاها یا مرز به قیمت آزاد می‌فروشند، گاز می‌دهند.»

 

مجتبی نورا از دیگر شهروندان زابلی، روی آوردن مردم به گازسوز کردن خودروها با کپسول را از دلایل شلوغی صف‌های گاز می‌داند و می‌گوید: «من و خیلی از جوانانی که شغلی نداریم و مسافرکشی می‌کنیم چون نمی‌توانیم بنزین لیتری سه هزار تومان را تهیه کنیم به‌ناچار مجبوریم تا خودرویمان را به‌صورت ال پی جی و با سیلندر گازمایع، گازسوز کنیم و از طرفی چون گذاشتن کپسول سی ان جی هم هزینه بالایی دارد و در منطقه ماهم گاز سی ان جی وجود ندارد برای من که با مسافرکشی در این منطقه محروم بسیار سنگین است، ازاین‌رو مجبورم که به شیوه غیراستاندارد از طریق کپسول گاز ماشینم را گازسوز کنم.»

 

وی ادامه داد: امکان دارد هریک روز در میان نیاز به کپسول گاز پیدا کنم چراکه بنزین سهمیه‌ای در دو سه روز اول به اتمام می‌رسد و مجبورم از گاز استفاده کنم و خیلی از جوانان مثل بنده هستند و مرتباً باید در صف گاز باشیم تا بتوانیم امرارمعاش کنیم.

 

وی از مسئولین خواست تا درزمینهٔ احداث جایگاه‌های سوخت سی ان جی اقدامات بیشتری انجام دهند تا مشکل خودروها نیز برطرف شود.

 

خلیلی از دیگر شهروندان هم گفت: «اگر مرتباً گاز به سیستم توزیع تزریق شود و نظارت مستمر صورت گیرد و دست دلالان و سودجویان از این کار کوتاه شود مشکل به‌طورکلی رفع خواهد شد.»

 

مهدی شهرکی هم می‌گوید: کار گاز کشی در زابل با کندی انجام می‌شود، درخواست ما از مسئولین این است که با روند گاز کشی با سرعت بیشتری ادامه دهند تا مردم از این فلاکت و بدبختی نجات کنند تا کی باید داستان تکراری صف‌های طولانی گاز در این منطقه ادامه داشته باشد.

 

مسئول تأسیسات سیلندر پرکنی گازمایع رستم گاز سیستان در خصوص نحوه توزیع گاز مایع گفت: اگر ماشین‌های کشنده به‌اندازه کافی باشند مشکلی برای توزیع گاز نیست اما چون تعداد ماشین‌های کشنده کم است و هجوم جمعیت هنگام کمبود گاز، زیاد است، این امر باعث می‌شود که صف‌ها طولانی به وجود بیاید.

 

حسن‌پور ادامه داد: ماشین‌های کشنده به‌طورمعمول دو میلیون و پانصد کرایه می‌گیرند تا گاز مایع را به شرکت و یا تأسیسات ما تحویل و در مخازن تخلیه کنند، اما در بازار آزاد پنج میلیون کرایه می‌گیرند پس برایشان نمی‌صرفد که کار معمولی انجام دهند و بارشان را به‌طور آزاد تخلیه می‌کنند.

 

وی ادامه داد: ماشین‌هایی که برای ما گاز می‌آورند را مجبوریم با دادن انعام راضی نگهداریم چون اگر این کار را نکنیم گاز نمی‌آورند.

 

مسئول تأسیسات سیلندر پرکنی گازمایع رستم گاز سیستان ادامه داد: مشکل کمبود گاز نیست بلکه مشکل حمل گاز است که کشنده جهت حمل گاز کم است اما در صورت اختصاص یک کشنده محتوی گاز مایع در هرروز به تأسیسات، این مشکل اصلاً به وجود نمی‌آید.

 

حسن‌پور در خصوص گلایه‌مندی مردم از نحوه توزیع گاز هم گفت: حرف شهروندان درست است اما وقتی هجوم مردم به داخل تأسیسات صورت می‌گیرد و اصلاً به حرف کسی گوش نمی‌کنند، مجبوریم که بعد از به‌صف کردن مردم همه همکاران را به خدمت گرفته تا کار مردم راه بیفتد و دراین‌بین امکان دارد بی‌نظمی هم ایجاد شود.

 

وی ادامه داد: آمدن مردم به تأسیسات بسیار خطرناک و خطرآفرین است و بارها به آن‌ها تذکر داده‌ایم چراکه اگر خدای‌نکرده کسی کبریتی جهت روشن کردن سیگار بزند فاجعه به بار خواهد آمد.

 

فرماندار زابل هم دراین‌باره گفت: حداقل مصرف گاز مایع در روز در حدود ۴۰ تن است که ما در حوزه سیستان هشت جایگاه توزیع گازداریم که از این تعداد ۵ جایگاه در شهرستان زابل یک جایگاه در زهک، یک مورد در هیرمند و یک مورد در نیمروز قرار دارد و چون شهرستان هامون فاقد جایگاه است یکی از پنج جایگاه زابل در اختیار شهرستان هامون قرار داده‌شده است.

 

غلامرضا گنجی می‌گوید: در این شهرستان اگر روزانه چهار کشنده (نزدیک به ۸۰ تن گاز)، وارد شود مشکلی نخواهیم داشت اما مشکل عمده ما هجوم سایر شهروندان از حوزه سیستان به زابل است که اخیراً با توجه به کاهش سهمیه بنزین تعداد زیادی از دارندگان خودروهای شخصی به سمت گازسوز کردن خودروهای خود رفته‌اند و برخی از افراد نیز ده‌ها مغازه ال پی جی با تانکرهای چند هزار مترمکعبی به‌صورت غیرمجاز تعبیه کرده‌اند که ما در مرحله اول اقدام به پلمپ مغازه‌های غیرمجاز کردیم.

 

وی ادامه داد: تعداد زیادی از شهروندان برای گرمایش منازلشان از کپسول گاز استفاده می‌کنند حتی مساجد برای گرمایش از گاز استفاده می‌کنند و با توجه به اینکه در زابل ۹ دانشگاه و مرکز آموزش عالی داریم و خودشان سهمیه مجزا دارند باز به خاطر اینکه قیمت گاز مصرفی آن‌ها زیاد است از سهم خودشان استفاده نمی‌کنند و از سهمیه شهروندان استفاده می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: بعضی از مرغ پرکنی‌ها و نانوائی‌هایی به بهانه اینکه اشتغالی در شهر نیست در گوشه و کنار شهر ایجادشده که آن‌ها نیز برای استفاده خودشان از همین گاز استفاده می‌کنند و این در حالی است که هیچ‌یک از این موارد ذکرشده در سهمیه گاز این شهرستان منظور نمی‌شود و این باعث شده تا گاز کمتر به دست مردم برسد و از طرف دیگر در مبادی بارگیری مثل اصفهان از خودروهای حمل گاز ما بیگاری گرفته می‌شود و برای استان‌های هم‌جوار و واگن خود حمل گاز به مرکز استان استفاده می‌شود که این جابجایی خودروها به مناطق دیگر فاصله‌ای را ایجاد می‌کند تا به حوزه سیستان برسد و باعث می‌شود تا یک خلعی در گازرسانی به مردم ایجاد می‌شود.

 

وی از شهروندان خواست تا به‌هیچ‌وجه کپسولی گران‌تر از قیمت مصوب خریداری نکنند و با عوامل و مأموران نظارتی همکاری کنند و در کنارشان باشند و اگر جایگاه یا خودروهای حمل گازمایع تخلفی انجام می‌دهند و یا گران‌تر می‌فروشند را شناسایی و به فرمانداری اعلام کنند و اطمینان داشته باشند که با افراد خاطی برخورد خواهد شد چراکه اگر مردم از دلالان کپسول نخرند بازار سیاه ایجاد نخواهد شد.

 


انتهای پیام/#

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha