خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 2607
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ - ۱۶:۵۷
795 میلیارد تومان برای تکمیل 110 کیلومتر راه گیلان، مازندران و سمنان اختصاص یافت؛

مردم سیستان و بلوچستان در آرزوی تکمیل بزرگراه شمال!/ جان و مال این مردم هم مهم است

مردم سیستان و بلوچستان در آرزوی تکمیل بزرگراه شمال!/ جان و مال این مردم هم مهم است
در حالی مدیرکل ساخت و توسعه راه‌های منطقه شمال کشور از تکمیل 110 کیلومتر راه و بزرگراه در مازندران، گیلان و سمنان خبر می‌دهد که مردم سیستان و بلوچستان هم آرزوی تکمیل بزرگراه شمال استان خود را دارند.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، کلنگ بزرگراه زابل به زاهدان از سال 85 به زمین خورد، اما تاکنون (اردیبهشت 99) تنها نیمی از آن تکمیل‌شده است؛ درحالی‌که زابل به زاهدان یکی از پرترددترین محورهای استان به شمار می‌رود و هرماه تعداد کثیری از هم‌وطنان و شهروندان سیستانی و بلوچستانی در این راه جان خود را از دست می‌دهند.

 

بزرگراه زاهدان - زابل- دوست‌محمد (مرکز شهرستان مرزی هیرمند) به طول 230 کیلومتر آغاز شد، اما مشکلات اعتباری این طرح را با تأخیر روبه‌رو کرد؛ بطوریکه با گذشت حدود 14 سال تازه به نیمه‌راه رسیده است. از آن‌سو بزرگراه چابهار – میلک (شهرستان هیرمند) به‌عنوان کریدور اصلی توسعه جنوب شرق کشور مطرح است که بخش زیادی از آن در شمال سیستان و بلوچستان را همین بزرگراه زاهدان – زابل - دوست‌محمد تشکیل می‌دهد و باوجود تلاش مدیران استانی برای افزایش قابل‌توجه ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار و توسعه ترانزیت، ساخت بزرگراه به‌عنوان زیرساخت اصلی ترانزیت در این استان حرکتی لاک‌پشتی داشته و مانع بزرگ کمبود اعتبار را بر سر راه دارد.

 

عطاءالله اکبری مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان اوایل زمستان سال گذشته از بهره‌برداری ۱۰ کیلومتر دیگر از بزرگراه زاهدان- زابل حدفاصل زاهدان - حرمک در ماه‌های آینده خبر داده بود و گفت: تا پایان سال ۲۰ کیلومتر از بزرگراه زاهدان – زابل، از نمازخانه حرمک تا سه‌راهی دشتک مورد بهره‌برداری قرارگرفته است و ۲۱ کیلومتر حدفاصل سه‌راهی دشتک تا پل شیله در حال احداث است.

 

 

بزرگراه 14 ساله زاهدان زابل در حالی 10 کیلومتر، 10 کیلومتر به بهره‌برداری می‌رسد که ماه‌های آینده باید شاهد فرسایش قطعاتی باشیم که سال‌ها پیش به بهره‌برداری رسیده است و در زمان بهره‌برداری کامل این بزرگراه که معلوم نیست چند سال دیگر به طول می‌انجامد، باید نگران هزینه‌های تعمیر و بازسازی باشیم.

 

در پایان از مدیران ساخت و توسعه راه‌های کشور نیز درخواست داریم به جان مردم استان سیستان و بلوچستان هم اهمیت بدهند و همان‌طور که برای 110 کیلومتر از راه‌ها و بزرگراه‌های سه استان مازندران، گیلان و سمنان حدود 795 میلیارد تومان از اعتبارات ملی و توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور تأمین بودجه کرده‌اند، برای تکمیل بزرگراه‌های شمال استان سیستان و بلوچستان نیز اعتبار در نظر بگیرند. 
 

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha