خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 2732
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ - ۱۴:۵۰
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زابل:

زندگینامه حدود ۱۲۰ نفر از دانشمندان ۲ قرن منطقه سیستان گردآوری شد

زندگینامه حدود ۱۲۰ نفر از دانشمندان ۲ قرن منطقه سیستان گردآوری شد
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زابل گفت: با همکاری کتابخانه آستان قدس رضوی تعدادی از منابع دست اول در باره زندگی دانشمندان قرن چهارم و پنجم منطقه سیستان جمع‌آوری شده و با بررسی‌های صورت گرفته زندگینامه حدود ۱۲۰ نفر از بزرگان و مشاهیر این منطقه تهیه شده است.

به گزارش اس.بی پرس، رضا کیخاآریا روز سه‌شنبه اظهار داشت: سیستان در قرن چهارم و پنجم مرکز دانشمندان جهان اسلام بوده و در این دوران جماعتی از دانشمندان در این منطقه زندگی می‌کردند.

 

وی گفت: اسامی تعدادی از این دانشمندان را داشتیم اما با همکاری کتابخانه آستان قدس رضوی به منابع دست اولی در مورد زندگینامه بزرگان و مشاهیر این منطقه که در آنجا نگهداری می‌شد دست یافتیم.

 

رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زابل افزود: البته همچنان تحقیقات در مورد زندگینامه بزرگان و نام آوران سده‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم این منطقه در حال انجام است.

 

 

وی بیان کرد: مرکز اسناد میراث فرهنگی حوزه سیستان سعی دارد این زندگینامه‌ها را در اختیار پژوهشگرانی که نیاز داشته باشند قرار دهد. 

 

کیخا آریا گفت: احتمالا این دانشمندان که در حوزه‌های مختلف از جمله دینی، مذهبی، جغرافیا، نجوم و شعر در منطقه سیستان فعالیت می‌کردند بیش‌از ۵۰۰ نفر بوده‌اند.

 

وی همچنین به مرمت ساختمان بانک ایران و انگلیس اشاره کرد و اظهارداشت: مرمت این بنا تا حدودی در سال ۹۸ انجام شده و تنها بخشی از محوطه سازی و تاسیسات باقی مانده است.

 

وی گفت: ساختمان بانک ایران و انگلیس یکی از بناهای شاخص اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی در منطقه سیستان است که در صورت تامین اعتبار این بنا امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زابل افزود: در تلاشیم با توجه به شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام جهش تولید نامگذاری شده، بازارچه صنایع دستی حوزه سیستان را در این مکان به بهره‌برداری برسانیم.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha