خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 3157
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۳:۴۶
با حضور رییس جمهوری در ویدئو کنفرانس افتتاح میشود؛

افتتاح سه طرح بزرگ آبی در سیستان و بلوچستان/ اردکانیان: آب باکیفیت را برای زابل و زاهدان تامین می‌کنیم

افتتاح سه طرح بزرگ آبی در سیستان و بلوچستان/ اردکانیان: آب باکیفیت را برای زابل و زاهدان تامین می‌کنیم
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: سه طرح بزرگ آبی فردا (پنجشنبه) با حضور وزیر جهاد کشاورزی، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و به صورت ویدیو کنفرانس در ارتباط زنده با رییس جمهوری و وزیر نیرو در شمال این استان افتتاح می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، محمد دلمردای روز چهارشنبه اظهار داشت: وزارت نیرو استان سیستان و بلوچستان را به عنوان مقصد چهارم خود در قالب پویش ملی «هر هفته الف. ب. ایران» انتخاب کرده است و بر همین اساس فردا سه پروژه آبی در زهک واقع در شمال این استان کلید زده می‌شود.

 

وی گفت: سازه کنترلی بین چاه‌نیمه یک و سه و خروجی مستقل چاه نیمه چهارم، ۲ پروژه مهم یادشده در شهرستان زهک است که با اعتبار ۲۱۱ میلیارد تومان و با هدف تامین بهینه آب آشامیدنی شهرها و روستاها، رفع مشکلات آبرسانی در برخی مناطق و البته جداسازی آب آشامیدنی و کشاورزی به بهره برداری می رسد.

 

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان افزود: طرح مهندسی و ساماندهی رودخانه سیستان نیز با اعتباری بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان و با هدف کنترل سیلاب‌های سیستان، ترمیم نقاط آسیب پذیر و هدایت سیلاب به تالاب بین المللی هامون از دیگر طرح های آماده بهره برداری در مراسم فردا است.

 

وی بیان کرد: بهبود وضعیت آب آشامیدنی شهری و روستایی، جداسازی آب آشامیدنی و کشاورزی،‌ کنترل سیلاب‌های رودخانه سیستان و اشتغال ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم از مهمترین اهداف وزارت نیرو برای اجرای این پروژه ها است.

 

دلمرادی ادامه داد: وزارت نیرو دی ماه سال گذشته نیز در قالب این پویش سه پروژه افتتاحی و کلنگ زنی با اعتباری بالغ بر ۳۲۸ میلیارد تومان را در سیستان و بلوچستان عملیاتی کرد.

 

۳۵۰ میلیارد تومان طرح آبی به بهره برداری می‌رسد

 رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: یکی از طرح‌های مهم در بخش آب با توجه به سیلاب‌های وسیع سال گذشته، مهندسی رودخانه و لایروبی‌های انجام گرفته است که در این زمینه سازه‌هایی ایجاد شد تا بتوانیم در کنترل سیلاب‌ها موفق عمل کنیم که ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها در نظر گرفته شد و در نتیجه آن سیلاب‌های اخیر به خوبی مدیریت شده اند و منابع قابل توجهی آب شیرین فراهم شد.

 

وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان در هامون و هیرمند که یک تالاب بین‌المللی است حجم قابل ملاحظه‌ای از آب را از مسیر سیلاب‌ها توانسته ایم به این تالاب هدایت کنیم که نقش مهمی در بهبود شرایط زیست محیطی و کاهش ریزگرد‌ها دارد و منابع آب شیرین را فراهم کرده است.

 

اردکانیان افزود: طرح دیگر، سازه کنترلی است که بین چاه نیمه ۱ و ۳ و با هزینه صد میلیارد تومان احداث شده و نقش مهمی در کاهش تبخیر سطحی آب دارد و آب باکیفیت را برای زابل و زاهدان تامین می‌کند.

 

وی گفت: طرح سوم خروجی مستقل از یکی از چاه نیمه‌ها برای مصارف کشاورزی است که حجم حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب را در سال برای آبیاری اراضی وسیع دشت سیستان فراهم می‌کند.

 

وی افزود: ماموریت وزارت نیرو تامین آب برای این اراضی بوده که در قالب طرح بزرگ معروف به ۴۶ هزار هکتاری است.

 

اردکانیان گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال هر ۲۵۰ طرح پویش الف - ب ایران را در حوزه آب و برق با سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور به بهره‌برداری برسانیم.

 

به گزارش اس.بی پرس، منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان قرار دارد. 

 

 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha