خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 3536
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ - ۰۱:۱۰
مردم سیستان و بلوچستان همچنان به خدمات خادمیاران امام رئوف نیازمندند؛

آستان قدس برای ورود به پروژه 46 هزار هکتاری تأمل بیشتری کند/ امام رضا را برای مردم بگذارید!

آستان قدس برای ورود به پروژه 46 هزار هکتاری تأمل بیشتری کند/ امام رضا را برای مردم بگذارید!
ورود یک‌باره آستان قدس به پروژه ناقص و پرحاشیه 46 هزار هکتاری که سال‌هاست با اعتراضات گسترده و دنباله‌دار کشاورزان، تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان استان همراه بوده، یک اتفاق بسیار خاص است که نیاز به تفکر، مطالعه و تأمل بیشتر تولیت و کارگروه سیاست گزاری این آستان مقدس را می‌طلبد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، آستان قدس رضوی و خادمان مخلص حرم امام رضا (ع) مدت‌هاست توجه ویژه‌ای به مردمان سرزمین سیستان و بلوچستان دارند. خدمت این عزیزان خدوم در ماه‌های اخیر که شیوع کرونا نیز شدت گرفته، به مردمان این دیار بیش‌ازپیش شدت یافته است که از آن جمله می‌توان به مواردی چون: کمک ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی خادم یاران سلامت زاهدان به بیماران کرونایی، اجرای پویش ملی «آقا حساب کردند» و «هم‌سفره با همسایه» برای دستگیری از نیازمندان استان، توزیع 250 پرس افطاری در قالب طرح هر شب یک مسجد و محله و ۲۵ هزار بسته غذایی و ١٠٠ بسته حمایتی تحت پویش «احسان و همدلی» و کمک‌های بسیاری تحت عنوان کمک‌های مؤمنانه بین نیازمندان استان سیستان و بلوچستان؛ اشاره کرد؛ اما ...

 

 

تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت جهاد کشاورزی و آستان قدس رضوی در چند روز گذشته به امضا رسید که خبر از «ورود آستان قدس به بحث کشاورزی استان سیستان و بلوچستان» و طرح بحث‌برانگیز و پرحاشیه 46 هزار هکتاری می‌دهد.

 

باوجوداینکه اطلاعات شفافی درباره این تفاهم‌نامه منتشرنشده و حتی نامی از پروژه 46 هزار هکتاری نیامده، اما در میان گفته‌های خاوازی وزیر جهاد کشاورزی تلویحاً به این پروژه (آبیاری دشت سیستان با لوله) اشاره‌شده است...

 

... پروژه‌ای که امروز تفاهم‌نامه همکاری آن به امضا می‌رسد، از عنایات ویژه مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان بوده و ایشان همواره توجه بسیار ویژه و خاصی به بخش کشاورزی داشته و دارند و طرح‌هایی که امروز تفاهم‌نامه همکاری آن به امضا خواهد رسید، هدیه‌ای از سوی ایشان به مردم سیستان و بلوچستان است...

 

و این دقیقاً مشخصات پروژه 46 هزار هکتاری است که بارها مسئولین دولتی و وزیر جهاد کشاورزی بارها با این عناوین که این پروژه از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصاد مقاومتی کشور است که با عنایت رهبر معظم انقلاب توسط وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در 16 ناحیه برای آبیاری 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان اجراشده، مکرراً رسانه‌ای شده است.

 

اینکه اطلاعات شفافی از این تفاهم‌نامه در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته است، خود ابهامات بسیاری را به همراه دارد، اما آستان قدس رضوی که یک جایگاه رفیع و بسیار حساس اعتقادی را یدک می‌کشد، باید حساسیت بیشتری به خرج داده و با مشورت اهل‌فن، تأمل خاص و ویژه‌تری به کاربرد.

 

پروژه 46 هزار هکتاری سال‌هاست با حواشی بسیاری همراه بوده و مدت‌هاست مردم، تشکل‌های دانشجویی، بسیج و گروه‌های مطالبه گری و فعالان رسانه‌ای مدام از این حواشی سخن گفته و می‌گویند و به همین اندازه شاهد سرکوب این اعتراضات توسط مسئولین دولتی بوده و هستیم؛ نمونه‌اش «لغو جلسه مطالبه گری دانشجویان زابلی برای طرح آبیاری ۴۶۰۰۰ هکتاری» در اوایل دی‌ماه سال 98.

 

 

در هفته‌های گذشته نیز که خبر افتتاح زودهنگام پروژه 46 هزار هکتاری در رسانه‌های جمعی و صداوسیما منتشر شد، شاهد اعتراض شدید مردم و تشکل‌های فوق‌الذکر بودیم. حتی کشاورزان و ساکنان بومی منطقه سیستان دست به دامان حجت‌الاسلام‌والمسلمین کیخا امام‌جمعه شهرستان زابل شدند و ایشان نیز طی تماس‌های تلفنی با نماینده ولی‌فقیه در استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و از طریق فرماندار شهرستان زابل به استاندار محترم نگرانی‌های مردم را منتقل کرد.

 

پیش از مراسم افتتاح نیز حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در تذکر کتبی خطاب به وزیر کشاورزی خواستار پرهیز از افتتاح طرح ۴۶ هزار هکتاری قبل از تکمیل آن شد. این تذکر در راستای دغدغه کارشناسان و کشاورزان منطقه بود که از افتتاح زودهنگام این طرح، آن‌هم زمانی که هنوز طرح به‌صورت کلی به اتمام نرسیده و نحوه مدیریت آن مشخص نبود.

 

اینکه آستان قدس رضوی قصد سرمایه‌گذاری، اشتغال‌زایی و فعالیت مثبت اقتصادی برای مردم مظلوم استان سیستان و بلوچستان را دارد بر کسی پوشیده نیست اما با مشکلات زیربنایی و بنیادی که به‌صورت عیان و نهفته در پروژه عظیم طرح آبیاری با لوله دشت سیستان معروف به طرح 46 هزار هکتاری وجود دارد، در سال‌های آینده مقصر اصلی تمام نواقص شناخته خواهد شد و آن زمان دیگر حافظه مردم از مسببان اصلی این اشکالات خالی خواهد بود.

 

در پایان خالی از لطف نیست به حافظه سیاسی خود رجوعی کوتاه داشته باشیم! یادتان هست در مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یکی از نامزدها به تولیت وقت آستان قدس رضوی کنایه می‌زد که امام رضا را برای مردم بگذارید؟!

 

 


انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha