خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 3686
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ - ۱۴:۰۵
سعیدی در نطق میان دستور:

آقای رئیس‌جمهور، چرا فریاد تشنگی مردم سرزمین سیستان و بلوچستان را نمی‌شنوید؟

آقای رئیس‌جمهور، چرا فریاد تشنگی مردم سرزمین سیستان و بلوچستان را نمی‌شنوید؟
نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس گفت: آقای رئیس جمهور چرا فریاد تشنگی مردم سرزمین من را نمی‌شنوید؟ بحران بی آبی غیزانیه در برابر فاجعه آب سیستان و بلوچستان یک رویای دست نیافتنی است.

به گزارش اس.بی پرس، معین‌الدین سعیدی در صحن علنی امروز(یکشنبه یکم تیرماه) در نطق میان دستور خود گفت: گرامی باد یاد آنان که رفتند تا اسلام و ایران بماند. خداوند به درجات امام امت بی‌افزاید و به مقام معظم رهبری عزت و سلامت روزافزون عطا فرماید، همچنین نعمت امنیت و جهادگران عرصه امنیت را ارج می‌نهیم.

 

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیانیه ضد ایرانی شورای حکام نیش آخر بود بر  تابوت تفکری که به جای خدا به کدخدا، تکیه نموده است و چه زیبا رهبر عزیز ما این روزها را پیش بینی کرده بودند.

 

سعیدی ادامه داد: من از سرزمینی می‌آیم که سرشار از تناقض‌ها، زشتی‌ها و زیبایی‌ها، ظرفیت‌ها و چالش‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها است از یک سوی دارای نعماتی که ذات باری تعالی و نظام مقدس به مردمانش ارزانی داشته است و از سوی دیگر از  پایین‌ترین شاخص‌های توسعه انسانی اعم از حوزه بهداشت، آموزش، راه روستایی، فضای ورزشی، جاده مواصلاتی، اجرای طرح هادی، پوشش مخابراتی و بزرگترین حاشیه نشینی آن هم در کنار مناطق آزاد و بنادر برخوردار است.

 

 

آقای حدادعادل لفظ جدیدی برای بیان محرومیت بیابد!

وی با اعتقاد به اینکه دیگر لفظ محروم نمی‌تواند اوج عقب‌ماندگی‌های  تاریخی این سرزمین را بیان کند، گفت: از آقای حداد عادل می‌خواهم اصطلاح جدیدی برای وصف این مظلومیت بیابد.  

 

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای رئیس جمهور! چرا فریاد تشنگی مردم سرزمین من را نمی‌شنوید؟، بحران بی آبی غیزانیه در برابر فاجعه آب سیستان و بلوچستان یک رویای دست نیافتنی است.

 

 

هم وطن بلوچ شما از همان جایی آب می‌نوشد که گاو و گوسفند و شتر

سعیدی خطاب به نمایندگان ادامه داد: شما چگونه خود را نماینده تمام ملت می‌دانید در حالی که 81 درصد مردم به صورت سقایی و آن هم به با سهیمه بسیار رقت بار آبرسانی می‌شوند. چگونه سر خود را در برابر وجدان خویش و در برابر پیشگاه عدل الهی و در برابر تاریخ بلند می‌کنید در حالی که هم وطن بلوچ شما از همان جایی اب می‌نوشد که گاو و گوسفند و شتر. هر کدام از این کلان شهرها باید معین محروم‌ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان باشند.

 

این نماینده مجلس با بیان اینکه براساس بند الف ماده 36 قانون برنامه ششم، وزارت نیرو موظف است 70درصد نیاز آبی مردم نوار ساحلی جنوب را از طریق آب‌شیرین‌کن تامین کند، مطرح کرد: آقای وزیر نیرو در این خصوص چه کرده‌اید؟ چرا سد هست اما شبکه پایین دست سد نیست. سد را تبدیل به حوضچه تبخیر کرده‌اید. آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم

 

 

کشتی های ترال نه تنها ذخایر آبزیان بلکه آش را با جاش می‌برند

وی با بیان اینکه در داغ‌ترین روزهای سال و در گرمای جان فرسای بلوچستان بی‌برقی امان مردم من را بریده است، عنوان کرد: در سال "جهش تولید" هر روز به بهانه‌ای، سوخت کشاورز را قطع می‌کنید و به صیاد عزیز مجوز صید نمی‌دهیم اما کشتی های ترال نه تنها ذخایر آبزیان بلکه آش را با جاش می‌برند.

 

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس با اعتقاد به اینکه در شرایط تحریم مرز ریندان می‌تواند موجب گشایش اقتصاد کشور باشد، گفت: چرا با بی‌تدبیری و خودتحریمی مانع شکوفای این مرز و بازارچه دریایی پسابندر شده‌اید.

 

وی ادامه داد: حدود 90 درصد از اراضی جنوب استان سیستان و بلوچستان که زمین‌های آب و اجدادی مردم بودند به دلیل عدم اطلاع رسانی درست منابع طبیعی در  ادوار گذشته ملی شده‌اند اگر در شمال کشور محدودیت زمین داریم چرا باید همان نسخه را برای اراضی دشتیاری و... بپیچیم؟

 

سعیدی توضیح داد: عزیزان زیباترین تعریف از عدل را مولای متقیان حضرت علی مرتضی دارد که می‌فرمایند؛ "عدل یعنی گذاشتن هر چیز در جای خودش"، بنابراین طبق موافقت مقام معظم رهبری با برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی جهت مقابله با کرونا به یقین باید سهم مناسبی از این ردیف به ایجاد ساختارهای بهداشتی جنوب استان و همچنین بیمارستان 540 تخت خوابی چابهار تعلق گیرد چراکه استان سیستان و بلوچستان خط مقدم جبهه بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ما است. خط مقدم را تضعیف نفرمایید.

 

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس با طرح این پرسش مبنی بر اینکه سکوت در برابر اجحاف در حق معلمان خرید خدماتی، نهضتی و... تا کی ادامه دارد، گفت: عزیزان با روش‌های ناعادلانه فعلی بودجه‌ریزی، فاصله‌ نجومی استان سیستان  و بلوچستان با دیگر استان‌ها تا قیام قیامت هم برطرف نخواهد شد. کشتی‌بان را باید سیاست دیگر آید. در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در سایه سار ولایت مطلقه فقیه نه فقر را می پذیریم و نه فرع را.

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha