خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 3764
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ - ۰۹:۴۰
احداث بازارچه دستفروشی

فیلم: مانعی در روند یونسکویی شدن قلعه ناصری

فیلم:  مانعی در روند یونسکویی شدن قلعه ناصری
قلعه ناصری در شهرستان ایرانشهر یکی از آثار تاریخی مهم و شاخص سیستان و بلوچستان ، است اما به تازگی شهرداری این شهر در کنار این بنای تاریخی بازارچه ای احداث کرده است که مشکلاتی را به وجود آورده است.

به گزارش اس.بی پرس، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر از ایجاد مشکل در روند یونسکویی شدن قلعه ناصری خبر داد.

 

حمید خدایاری افزود: شهرداری ایرانشهر بدون هیچ گونه هماهنگی اقدام به ایجاد غرفه در حریم شماره یک قلعه ناصری در خیابان شرقی و ضلع شمالی کرده است.

 

وی افزود: احداث بازارچه و دستفروشی کنار آثار تاریخی بی توجهی به  میراث فرهنگی و کهن منطقه است.

 

وی گفت: بر اساس معیارهای سازمان یونسکو احداث بنا در محدوده آثار تاریخی، شرایط و قوانین خاصی دارد که باید رعایت شود و گرنه به آثار تاریخی خدشه وارد می شود.

 

وی با بیان این که ساخت و ساز در حریم آثار باستانی غیرقانونی است، گفت: در خصوص اقدامات بازدارنده، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر با تمام مسئولان شهر از جمله فرماندار، دفاتر ائمه جمعه تشیع و تسنن، دادستان، شورای شهر و دفتر مدیرکل راه و شهرسازی مکاتبه انجام داده است تا از ایجاد غرفه های مخصوص ساماندهی دستفروشان خودداری شود.

 

مدیرمیراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر ادامه داد: ساماندهی غرفه های مختص دستفروشان در مکان های دیگر شهر هم قابل انجام است.

 

خدایاری گفت: ثبت ملی قلعه ناصری در سال ١٣٧۵،انجام شده، اما اقدامات لازم برای ثبت جهانی این اثر تاریخی ارزشمند در حال اقدام است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر ایرانشهر هم گفت: ما هم دغدغه میراث فرهنگی را درک می‌کنیم اما فضایی که به عنوان بازارچه ساخته شده کاملاً سنتی است.

 

ایوب دامنی افزود: باتوجه به اینکه قلعه ناصری یک مکان تاریخی و گردشگری است این بازارچه سنتی هم می تواند نقش مکملی برای جلب گردشگران  داشته باشد.

 


download

نظرات شما

capcha

اخبار