خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 3789
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ - ۱۳:۳۵
شهادت ۷۲ تن از یاران با وفای امام

یادی از فرماندار شهید حادثه هفتم تیر، ایرانشهر

یادی از فرماندار شهید حادثه هفتم تیر، ایرانشهر
شهید حبیب‌الله مالکی فرماندار وقت ایرانشهر و از جمله یاران شهید آیت الله دکتر بهشتی جوانی انقلابی، ایثارگر و خستگی ناپذیری بود که در حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر سال ١٣۶٠ به همراه ۷۲ تن از یاران با وفای امام امت به شهادت رسید.

به گزارش اس.بی پرس، مالکی فرماندار فقید ایرانشهر از جمله شهدای هفتم تیر و هم سنگر آیت الله بهشتی روزیکشنبه هفتم خرداد سال ۱۳۳۴ در تهران متولد شد، خانواده مذهبی وی در محله قدیمی و معروف بازارچه نایب السلطنه واقع در خیابان ری کنونی سکونت داشتند، وی پس از اخذ دیپلم به مراکز مذهبی و جلسات درسی شهید بهشتی قدم گذاشت و از آن پس با جریان مبارزه آشنا شد.

 

شهید مالکی در نماز عید فطر ۱۳۵۷ و کمیته استقبال از امام (ره) از پاریس به تهران فعالیت مستقیم داشت و بعد از پیروزی انقلاب و در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری بازوی توانایی برای وزارت کشور بود.

 

وی در اواخر سال ۵۹ به فرمانداری ایرانشهر منصوب شد و حدود ۶ ماه در این مسوولیت خدمت کرد و عاقبت در کنار ۷۲ تن از یاران امام در فاجعه هفتم تیر ۱۳۶۰ به شهادت رسید.

 

شهید مالکی که هنگام شهادت ۲۶ سال داشت تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان ادیب نیشابوری، دوران متوسطه را در دبیرستان کریم‌خان زند گذراند و در دبیرستان فردوس موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و با پشتکار تحصیل تا مقطع کارشناسی در رشته جمعیت‌ شناسی را ادامه داد.

 

در سوابق مبارزاتی شهید مالکی پخش اعلامیه‌ و سخنرانی‌های حضرت امام (ره)، شرکت در تظاهرات ضد رژیم پهلوی، حضور در اعتراضات و تحصن‌های دانشجویی و سایر کارهای تشکیلاتی از جمله شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی مساجد جاوید و قبا و عضویت در حزب جمهوری اسلامی دیده می شود.

 

خانواده بر تربیت حبیب الله نقش فراوانی داشت بطوریکه به واسطه‌ی تلاش پدر و مادرش با احکام نورانی اسلام آشنا شد، او به سوی هیات‌های مذهبی و مساجد و ارتباط با روحانیت و افراد آگاه سوق یافت و مدتی در هیات حضرت ولی عصر (عج) در پای درس اساتید نشست.

 

شهید مالکی به علوم اسلامی علاقه فراوانی داشت و به همین دلیل به همراه برادرش شهید جواد مالکی و دیگر دوستان به جلسات تفسیر قرآن شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی که روزهای چهارشنبه در منزل ایشان برگزار می‌شد راه یافت و روح تشنه خود را با کسب معارف و علوم قرآنی سیراب کرد.

 

در سال ۱۳۵۳ پس از اخذ مدرک دیپلم به خدمت سربازی اعزام شد سپس در آزمون ورودی دانشگاه تهران شرکت و پس از قبولی در رشته جمعیت‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی به ادامه تحصیل پرداخت، او در اخلاق نمونه بود و با رفتار پسندیده اسلامی تحسین همگان را برمی‌انگیخت.

 

حبیب الله به همراه برادر و دوستانش در امداد رسانی به مردم مظلوم و ستم دیده پیش قدم بود و در واقعه‌ی زلزله طبس، به یاری مصدومان و بازماندگان حادثه شتافت.

 

شهید مالکی در اقامه نماز عید سعید فطر که به امامت شهید آیت‌الله دکتر مفتح در تپه‌های قیطریه تهران برگزار شد نقش مهمی بر عهده داشت.

 

با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حزب جمهوری اسلامی به واسطه شناختی که از شهید بهشتی داشت به عضویت این حزب درآمد، او همه تلاش خود را برای انسجام فعالیت‌های حزب به کار بست و فراگیر شدن تشکیلات آن را برای حفظ انقلاب جزو ضروری‌ترین مسایل می‌دانست.

 

شهید حبیب‌الله ‌ابتدای فعالیتش در حزب به تشکیلات تهران و سپس به بخش استان‌ها رفت، مالکی در زمان برگزاری نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و هم چنین انتخابات ریاست جمهوری نقش فعالی را در کمک به وزارت کشور ایفا کرد، او معتقد بود با پیاده شدن قانون اساسی در کشور آمریکا و منافقین نابود خواهند شد.

 

حبیب الله ۶ ماه قبل از شهادتش به سمت فرماندار ایرانشهر منصوب شد، از همان روز نخست حضور در فرمانداری ایرانشهر تلاش خود را برای توسعه و آبادانی این منطقه که روزی تبعیدگاه انقلابیون و روحانیت مبارز بود به کار بست و رفاه و آسایش مردم این شهرستان را در سرلوحه برنامه‌های کاری خود قرار داد.

 

حبیب‌الله مالکی پنجم تیر ماه سال ۱۳۶۰ برای دیدار با خانواده‌اش به تهران رفت و شامگاه هفتم تیر در جلسه حزب جمهوری اسلامی شرکت کرد، او ساعتی پس از آغاز جلسه حزب با توطئه منافقین راه سرچشمه را به سوی بهشت طی کرد و با شهادت مظلومانه خود منافقین را رسواتر ساخت.

 

حبیب الله در جریان انفجار حزب جمهوری اسلامی همراه با برادرش جواد و ۷۰ نفر دیگر به کینه منافقین شهید شد.

 

معاون سیاسی امنیتی فرماندار ایرانشهر گفت: شهید حبیب‌الله مالکی که در زمان شهادتش ٢۶ سال عمر داشت یکی از فرمانداران جوان کشور بود و در همان روزهای نخست در فرمانداری ایرانشهر تلاش خود را برای توسعه و آبادانی این منطقه که روزی تبعیدگاه انقلابیون مبارز از جمله رهبر معظم انقلاب بود به کار بست.

 

احمد رضا هاشمزهی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: هر چند که مدت خدمت شهید مالکی در شهرستان ایرانشهر حدود ۶ ماه بود اما اقدامات انقلابی، خدمات و پیگیریهای وی برای محرومیت زدایی و ایجاد وحدت و همدلی هنوز در بین مردم زنده است.

 

وی افزود: مردم ولایی ایرانشهر که همواره به داشتن چنین فرمانداری افتخار می کنند هر ساله به پاس خدمات شهید مالکی در سالروز شهادت وی و ۷۲ تن از یاران امام خمینی (ره) دور هم جمع می شوند و یاد و خاطره شهدای فاجعه هفتم تیر را گرامی می دارند.

 

به گزارش اس.بی پرس، استان سیستان و بلوچستان مفتخر به اهدای ۲ شهید «آیت الله سیدمحمد تقی حسینی طباطبایی و حبیب الله مالکی» در حادثه هفتم تیر است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha