خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 3809
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۱۴:۳۳
با احداث 3 بازارچه صنایع دستی؛

چراغ اشتغال با هنر دست صنعتگران جنوب شرق پرفروغ می شود

چراغ اشتغال با هنر دست صنعتگران جنوب شرق پرفروغ می شود
بهروز عیسی زهی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: سه بازارچه دائم صنایع دستی ظرف دو سال آینده در سیستان و بلوچستان راه اندازی می شود که در بازاریابی و فروش محصولات و اقتصاد و معیشت دارد.

به گزارش اس.بی پرس، هنر دست زنان و مردان سیستانی و بلوچ را می توان به جرئت از بومی ترین هنرهای کشور دانست، زنان با لطافت خود سوزن دوزی و خامه دوزی را رقم می زنند و سفال های کلپورگان را به رخ جهانیان می کشند و مردان با بافت خولک، توتن و حصیر جان تازه ای به صنعت بومی سرزمین نخل و آفتاب می دهند.

 

در این میان بسیاری از تولیدکنندگان روستاییانی هستند که با شوق و سلیقه خود به خلق آثار می پردازند و برای فروش آن ها گاه سفارش دریافت می کنند و گاه به شهرهای دیگر می روند.

 

بازارچه های صنایع دستی می تواند گنجینه های هنر را از تاقچه های کوچک روستاییان سیستان و بلوچستان بیرون آورد و در مقابل دیدگان جویندگان هنر قرار دهد.

 

 

نقش بازارچه های خارج استان در فروش آثار صنایع دستی

سمیه ایرندگانی، صاحب یک شرکت سوزن دوزی در ایرانشهر در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بازارچه های عرضه صنایع دستی بهتر است به صورت سنتی ساخته شود و المان های بومی و محلی در آن دیده شود.

 

وی ادامه داد: با توجه به این که ساکنان استان های دیگر با محصولات صنایع دستی سیستان وبلوچستان آشنایی چندانی ندارند بهتر است بازارچه های دائمی در پایتخت یا دیگر شهرستان های کشور با اولویت آثار سیستان و بلوچستان دایر شود.

 

به گفته این تولیدکننده، وجود بازارچه های صنایع دستی در شهرهای استان هم خوب است، زیرا گردشگران و مسافران ورودی به سیستان و بلوچستان از آن ها بازدید و خرید می کنند.

 

وی اظهار کرد: بازارچه های دائم صنایع دستی در فروش آثار صنعتگران منطقه بسیار مفید است و می تواند محلی برای درآمد این هنرمندان باشد.

 

 

راه اندازی بازارچه های دائم در دو سال آینده

بهروز عیسی زهی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بازارچه های صنایع دستی در سیستان و بلوچستان به شکلی که در دیگر استان‌ها دیده می شود وجود ندارد.

 

وی بیان کرد: البته بازارچه های سنتی در تمام شهرستان های استان وجود دارد و بیشتر مربوط به صنایع دستی بومی است مانند بازارچه رزاق زاده و سرپوش زاهدان که در باقی شهرستان ها هم دیده می شود.

 

به گفته این مقام مسئول، هنوز بازارچه هایی که اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری راه اندازی کرده باشد در استان دیده نمی شود، ولی امیدواریم با توجه به برنامه ریزی‌ها و اعتباراتی که در نظر گرفتیم ظرف دو سال آینده سه بازارچه‌ دائم راه‌اندازی شود.

 

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بازارچه صنایع دستی زابل در ساختمان ایران و انگلیس راه اندازی می شود و مشکل برق یا محوطه آن هنوز به اتمام نرسیده و ممکن است تا پایان سال به اتمام برسد.

 

عیسی زهی اظهار کرد: بازارچه تنگه سرحه هم ۱۳ تا ۲۰ غرفه دارد که در ۵۰ کیلومتری نیکشهر واقع شده و امیدواریم ظرف دو سال آینده راه‌اندازی شود، در این مکان محصولات حصیر و سوزن دوزی عرضه می شود و در معرض فروش قرار می‌گیرد.

 

به گفته این مقام مسئول، مراحل ساخت بازارچه صنایع دستی زاهدان امسال آغاز می شود و فضای بسیار بزرگی خواهد داشت و در مجموعه کاروانسرای ملک قرار دارد که فاز اول آن آغاز و اعتبار گرفته شده است و امیدواریم بتوانیم بازارچه مختص صنایع دستی در زاهدان داشته باشیم.

 

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بخش خصوصی در زاهدان بازارچه ای دارد که تعدادی از غرفه ها به صنعتگران اختصاص یافته است.

 

عیسی زهی اضافه کرد: علاوه بر این بازارچه های دائمی، بازارچه‌های موقتی نیز در تعطیلات نوروز به مدت ۱۵ روز در همه شهرستان‌های استان برگزار می‌شود که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا این بازارچه ها برای اولین بار در ۱۵ سال اخیر برگزار نشد.

 

 

تاثیر بازارچه ها در اقتصاد و معیشت

وی ادامه داد: به دلیل اینکه صنعتگران تولید کننده هستند و محصولات خود را در منازل تولید می‌کنند و محلی برای فروش و عرضه محصول خود ندارند این بازارچه ها به دلیل این که محصولات در این مکان ها عرضه می شود قرار می گیرد تاثیر بسیار خوبی در فروش محصولات و درآمد زایی دارد.

 

به گفته این مقام مسئول، این بازارچه ها تاثیر مستقیم در بازاریابی و فروش محصولات و اقتصاد و معیشت دارد و هر چه تعداد این بازارچه ها بیشتر شود بهتر است.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha