خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 3813
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۱۶:۰۶
بررسی حذف چادرهای مشکی و مد شدن چادرهای رنگی و نگین دار؛

تاثیرات مدگرایی بر عقب ماندن جامعه/ معلوم نیست مسئولان ما گوش به فرمان کدام ارباب اند

تاثیرات مدگرایی بر عقب ماندن جامعه/ معلوم نیست مسئولان ما گوش به فرمان کدام ارباب اند
باخودم میگفتم اصلا اسلام را هم که درنظر نگیریم مگر مردم غیرت ملی ندارند؟ که دارند و نمیدانم چرا باوجود اینکه ایران معدن فرهنگ های اصیل است مگر غیرت ملی مارا چه شده است که چشم دوخته اییم به آن ور مرزی ها که برای زندگی و کشورمان برنامه بریزند و زیرکانه به خورد زندگیمان دهند و آب از آب تکان نخورد!

اس.بی پرس: مدتی قبل برای خرید چادر به بازار زابل مراجعه کردم. علا رقم بازدید از پاساژهای مختلف چادری با ویژگی‌های معقول نیافتم. چند روزی صبر کردم تا شاید به قول مغازه‌دارها بار جدید بیاید و چادرهای مطلوبی برسد.

 

فروشنده می‌گفت چادرهای ساده مربوط به  گذشته است و تمام بارهای جدید چادرمان نگین‌دارد و همه الآن چادر نگین‌دار می‌پوشند.

 

حقیقتاً من هم به‌عنوان یک جوان که جذب زرق‌وبرق‌ها می‌شود، پس از پوشیدن چادرهای مختلف به این نتیجه رسیدم که جذابیت چادرهای نگین‌دار بیشتر است؛ اما پس از اندکی تأمل گفتم آیا ما حجاب را برای جذابیت انتخاب کردیم یا برای رفع جلب‌توجه؟!

 

متعجب بودم از اینکه هنوز فلسفه‌ی پوشش و چادر را ندانسته‌ایم تا اینکه امروز فاجعه‌ی دیگری دیدم بنام چادر رنگی!

 

میگویم اسلام برای تمامی جزئیات زندگیمان برنامه دارد، نه اینکه پوشیدن لباس رنگی ایراد داشته باشد، نه! اما اینکه چه چیز را کجا بپوشیم قطعا اهمیت دارد.  اگر تبرج و جلوه گری مانع رشد ما نبود، خالق این بشر چنین در کتابِ مُنزَل این موضوع را هشدار نمیداد.

 

 

با خودم میگفتم اصلا اسلام را هم که درنظر نگیریم، مگر مردم غیرت ملی ندارند؟ چرا باوجود اینکه ایران معدن فرهنگ های اصیل و معدن انواع پوشش های محلی و رنگارنگ است، به آن ور آبی‌ها چشم دوخته ایم که برای زندگی و کشورمان برنامه بریزند و زیرکانه به خورد زندگیمان دهند و آب از آب تکان نخورد!

 

 

مدگرایی از جمله پدیده هایی است که با گسترش تجدد در دنیای ماشینی، آغاز و به نام پویایی و تمدّن معرفی شده است. استفاده از علم و تکنولوژی امری پسندیده است، ولی لازمه آن، پذیرش الگوهای مصرفی وارداتی نیست. نظام سرمایه داری برای دستیابی به بازار مصرف دائمی و فروش تولید روزافزون خود، نیازمند گسترش فرهنگ مصرف است و بهترین روش برای برآوردن این نیاز، ترویج فرهنگ مدگرایی است.

 

از دیگر جنبه های مد میتوان به جنبه فرهنگی آن اشاره کرد که دستهای پنهان استعمار در قالب مد روز، به ارزشهای حاکم بر جامعه یورش میبرد. بخش عمده فرهنگ، همان عقاید و اخلاقیات یک فرد یا یک جامعه است.

 

رفتارهای جامعه هم که جزو فرهنگ عمومی و فرهنگ یک ملت است، برخاسته از همان عقاید است. در واقع، عقاید یا اخلاقیات، رفتارهای انسان را شکل می دهند و به وجود می آورند.


فرهنگ ایران اسلامی از دیرباز زبان زد جوامع مختلف قراردارد کشور ایران همواره مورد هجمه صهیونیست‌ها و استکبار جهانی قراردارد و سالهاست که دیگر از طریق نظامی حریف پیشرفت این کشور بزرگ نیست و جنگ نرم را پیش گرفته است.

 

یکی از عرصه‌های جنگ نرم، حمله به فرهنگ و اساس خانواده های جامعه بوسیله ماهواره، فضای مجازی و انواع مد است.

 

طبق نظر علمای دین، همان کسانی که دم از آزادی مییزنند و اسلام را مانع آزادی میدانند از آن طرف گرفتار مدگرایی و تکنولوژِی هایی شده اند که غربیان در دامن شان قرار داده اند.


او که برهنگی را آزادی میداند، سخت غافل است از اینکه اسیر مدهای برهنگی شدن خود زندانیست ابدی که هرچه در آن پیش رود، اسیرتر میشود.

 

این درحالیست که اسلام برای ریزترین مسائل زندگی مان برنامه دارد، نه برنامه ایی که چون برنامه های غربی  انسان وابسته و ذلیل بارآرود، بلکه برنامه ایی متناسب با روح متعالی انسان و در جهت رشد و شکوفایی وی.

 

در جوامع مختلف پوشش آن جامعه بیانگر فرهنگ و ایدئولوژی زندگی آنهاست و از آنجایی که جامعه متشکل از خانواده است و نقش خانواده در به عرش یا به فرش رساندن جامعه تردید ناپذیر است حال دشمن با تمام ابزارش تمام قد ایستاده است تا بنیان خانواده ها را در هم شکند و از این طریق با شکستن اراده ها به اهداف استعماری خویش برسد.

 

این مهم نیاز به بررسی های مبنایی حتی ندارد و با یک نگاه گذرا به فیلم های ماهواره ایی و حتی فیلم های ایرانی که با تاثییر پذیری از غرب خواسته یا ناخواسته برتخریب بنیان خانواده گام برمیدارند میتوان با وضوح مشاهده کرد.


حتی با رجوعی گذرا به بازار های سطح شهر نیز میتوان به وضوح تاثیرپذیری از غربیان را در لباس هایی که هرروز کوتاه تر، بدن نماتر و همه گیر تر میشود، دید.

 

ای کاش از غرب فقط مدهای ظاهری اش را الگو نمیگرفتیم و همینقدر دقیق که انها علیه ما یا حتی برای پیشرفت خود کار میکنند ماهم در تمام عرصه ها تکانی به خود می دادیم.

 

بارجوع به بیانات رهبرمعظم انقلاب طی دهه های مختلف در خصوص فعالیت های دشمن علیه فرهنگ ایرانی اسلامی میتوان به اهمیت این موضوع پی برد.

 

ایشان اگر قبلا تهاجم فرهنگی را هشدار داده اند حالا سالهاست که از آن با تعبیر شبیخون فرهنگی یاد میکنند و از طرفی دائما به تکیه برتوان داخلی تاکید دارد اما نمیدانم که گوش مسئولین ما به فرمان کدام ارباب است؟!

 

و سوال اینجاست که متولیان امر نمی بینند و نمیدانند؟


یا اگر می بینند و نمیدانند چرا واردات ما و فضای مجازی ما و یا حتی هنجار شکنی ها در جامعه ی ما چنین افسار گسیخته شده است؟

 

تازمانی که با جلوگیری از واردات لباس، واردات فکر و اندیشه باعث رشد تولید کنندگان داخلی نشویم اوضاعمان رو به بهبودی نخواهد رفت.

 

بعنوان مثال رهبر معظم انقلاب درسال95 هشدار دادند که پایگاه‌هاى اینترنتىِ فراوانى وجود دارد که هدفشان این است که عفّت و حیای جوان مسلمان را از بین ببرند. (۱۳۹۵/۰۶/۱۶)


ای  کاش وزیر جوان بجایی توییت های سرگرم کننده فکری اساسی برای فضای مجازی می کرد ...

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha