خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 3961
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ - ۱۷:۰۷
ترس از رسانه یکی از مهم‌ترین دلایلی که محرومیت استان را بیشتر کرده

لزوم توجه مسئولان سیستان و بلوچستان به رسانه/ به مردم گزارش کار بدهید

لزوم توجه مسئولان سیستان و بلوچستان به رسانه/ به مردم گزارش کار بدهید
متأسفانه بسیاری از مسئولین سیستان و بلوچستان از رسانه‌ها ترس دارند؛ در شهرستان زهک نیز مسئولین شهرستانی با رسانه‌های استانی و منطقه‌ای ارتباط کمی داشته و اجازه ورود اصحاب رسانه به امور کاری، فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را نمی‌دهند.

اس.بی پرس ـ زهرا ابراهیمی کوهی: استان سیستان و بلوچستان ازنظر جغرافیایی طبیعی، صنایع‌دستی، بناهای تاریخی، بناهای مذهبی، جاذبه‌های طبیعی، ترانزیت و صادرات یکی از غنی‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود. البته دومین استان پهناور کشور همچنان فقیرترین استان ازنظر امکانات و ... است.

 

استانی بااین‌همه جاذبه‌ها و موقعیت‌های اقتصادی اجتماعی فرهنگی همیشه لقب محروم را با خود به یدک می‌کشد؛ این در حالی است که سیستان و بلوچستان می‌تواند قطب تولیدات، صادرات، اقتصاد و فرهنگ باشد. این استان با موقعیت ویژه خود جزء استان‌هایی است که مردمانش برای داشتن آب، برق، امکانات رفاهی، شناسنامه، تفریح و...محروم‌ترین افراد هستند.

 

بااینکه هرساله درصدی به سهم بودجه استان سیستان و بلوچستان در بودجه کشور اضافه می‌شود، بازهم محرومیت و مشکلات مالی همچنان ادامه دارد. برخی از مهم‌ترین دلایلی که محرومیت این استان را بیشتر و بیشتر کرده عبارت‌اند از:

 • توجه نکردن مسئولین کشوری به استان سیستان و بلوچستان
 • قومیت‌گرایی و قوم‌پرستی در این استان
 • ناکارآمدی بسیاری از مسئولین استانی
 • عدم تخصیص بودجه با توجه به موقعیت و مشکلات هر شهرستان
 • آشنا نبودن برخی مسئولین به امکانات، موقعیت، آداب و فرهنگ مردم منطقه
 • نداشتن سند چشم‌انداز توسعه این استان توسط مسئولین
 • عدم اتحاد و وحدت بین مسئولین
 • نداشتن برنامه جامع و کامل جهت پیشرفت شهرها شهرستان‌ها
 • استفاده نکردن از جوانان نخبه استان و بی‌تفاوت بودن نسبت به ایده‌ها و طرح‌های آن‌ها
 • عدم مطالبه گری از سوی مردم سیستان
 • و درنهایت عدم تعامل مسئولین با رسانه‌ها به‌خصوص رسانه‌های استانی است؛

 

در جهان امروزی رسانه یکی از ابزارهای قدرت است. اگر رسانه بر اساس وظایف و چارچوب خود حرکت کند، می‌تواند در رفع مشکلات بسیار قدرتمند عمل کند. رسانه امروزه توانسته از تمام ایده‌ها، افکار و ثروت‌ها جلوتر باشد و یکی از مهم‌ترین ابزارها برای به قدرت رسیدن و موفق بودن است.

 

در جهان امروز در کنار ابرقدرت‌ها، شاهد وجود رسانه‌های قوی هستیم. کسانی که با رسانه رابطه دارند و به‌خوبی بر قدرت آن واقف هستند در جهت رسیدن به قدرت و جایگاه خوب، از ظرفیت‌های رسانه استفاده می‌کنند.

 

در منطقه سیستان مسئولی را مشاهده نمی‌کنید که بخواهد به مردم گزارش کار بدهد. رسانه‌ها می‌توانند نمایندگان مردم باشند و اخبار تمامی فعالیت‌ها و برنامه‌های مسئولین را به مردم منعکس کند تا مردم در جریان فعالیت مسئولان باشند.

 

متأسفانه بسیاری از مسئولین سیستان و بلوچستان از رسانه‌ها ترس دارند؛ در شهرستان زهک نیز مسئولین شهرستانی با رسانه‌های استانی و منطقه‌ای ارتباط کمی داشته و اجازه ورود اصحاب رسانه به امور کاری، فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را نمی‌دهند.


تاکنون هیچ‌یک از مسئولین شهرستان زهک از رسانه‌ها نخواسته‌اند تا از فعالیت‌ها و برنامه‌های آن‌ها به مردم گزارشی ارائه کنند. همه ادارات و نهادهای دولتی در شهرستان زهک برنامه‌ها، پروژه‌ها و طرح‌هایی دارند که اجراشده و یا در دست اجرا و یا اینکه کلنگ اجرای آن به زمین‌خورده است؛ اما مسئولین سکوت رسانه‌ای اختیار کرده‌اند.

 

در موضوع کرونا، هیچ‌یک از مسئولین شهرستان زهک از رئیس ستاد مبارزه کرونا این شهرستان گرفته تا مدیر مرکز بهداشت و ... هیچ نشست خبری و یا گزارشی از اقدامات خود نداشته‌اند و هرروز در شهرستان و روستاهای آن شاهد بی‌احتیاطی‌ها از طرف مردم هستیم.

 

مسئولان باید برنامه و راهکار ارائه بدهند و اگر واقعاً مسئولی می‌داند که از عهدی رفع این مشکلات برنمی‌آید و برنامه و ایده‌ای ندارد، میدان را به آن‌هایی که برنامه دارند و از مردم هستند و برای مردم کار می‌کنند تحویل دهد.


مردم می‌خواهند بدانند مسئولشان در دفتر کار خود چه‌کاری برای وضعیت کنونی آن‌ها انجام می‌دهد پس از کارها و برنامه‌های که دارید و انجام می‌دهید به مردم گزارش دهید. با رسانه‌ها آشتی‌کنید و برای مردم کارکنید.

 

در شهرستان زهک تنها مسئولی که تاکنون رسانه را به اتاق کار خود دعوت کرده و از کارها و برنامه‌های خود برای مردم گزارش داده، دهمرده رئیس اداره ورزش و جوانان است که اخیراً در نشستی خبری از آینده خوب ورزشی زهک خبر داد. منتظر نشست‌های خبری از شهرداران، فرمانداران و ... در استان هستیم.

 


انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

اخبار

داغ های مجازی