خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 3996
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۰۹:۱۵
احتمال چهارمین تعویق؛

کنکور دکتری ۹۹ و زمزمه‌های تعویق مجدد

کنکور دکتری ۹۹ و زمزمه‌های تعویق مجدد
هرچه به زمان برگزاری آزمون دکتری سال ۹۹ نزدیکتر می‌شویم، زمزمه‌های تعویق چندباره این کنکور حساس بیشتر شنیده می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، زمان برگزاری کنکور دکتری امسال که تاکنون سه بار به تاخیر افتاده احتمال دارد به دلیل شیوع موج دوم کرونا برای بار چهارم نیز جابه‌جا شود. این روزها که آمارها حاکی از افزایش مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستند، داوطلبان کنکور و برخی مسئولان و نمایندگان مجلس به تکاپو افتاده‌اند تا با جابه‌جا کردن زمان برگزاری این آزمون احتمال مبتلا شدن شرکت‌کنندگان را کاهش دهند.

 

 

 ورود دیرهنگام مجلسیان به گود کنکور

در حالیکه کمتر از دو هفته تا برگزاری کنکور دکتری باقی است، احمد نادری، یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دیروز در گفتگو با ایسنا، از احتمال به تعویق افتادن این آزمون یا تغییر شیوه برگزاری آن خبر داد. او با اشاره به نگرانی‌های داوطلبان و والدین آنها گفت: در چند هفته گذشته پیام‌های زیادی حاوی نگرانی کنکوری‌ها و خانواده‌هایشان از برگزاری کنکور با توجه به شیوع پیک دوم کرونا داشتیم. آنها نگران سلامت‌شان هستند. قرار شد در جلسه هفته جاری درباره تعویق کنکور یا تغییر در نحوه برگزاری آن به یک جمع‌بندی برسیم. پیشنهادهای زیادی وجود دارد که در حال بررسی آن هستیم. ازجمله آنکه کنکور به تعویق بیفتد یا اینکه در فضای باز برگزار شود که نیازی به استفاده از کولر و وسایل سرمایشی وجود نداشته باشد، چون این وسایل تاثیر زیادی در منتشر کردن ویروس دارند.

 

نادری افزود: پیشنهادهایی وجود دارد مبنی بر اینکه کنکور در بعدازظهر تا شب در فضای باز برگزار شود یا اینکه طی چند روز باشد تا هم تراکم کمتر شود و هم با برگزاری آن در فضای باز ویروس منتقل نشود.

 

قرار است طی روزهای آتی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این موضوع ورود کند و درباره اصل تعویق برگزاری کنکور یا تغییر در نحوه برگزاری آن به جمع‌بندی برسد.

 

 

 ۷۰ هزار امضای مخالف

روزنامه شهروند امروز در صفحه اول خود از جمع‌آوری هفتاد هزار امضای داوطلبان کنکور دکتری برای جابه‌جا کردن زمان این آزمون پرده برداشت. این روزنامه نوشت: هفته اول خرداد بود که داوطلبان شرکت در آزمون دکتری و کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت نوشتند و از او خواستند زمان برگزاری این دو آزمون تغییر کند. آنها در این نامه که به امضای ۱۵‌هزار نفر رسیده بود، اعلام کردند که به دلیل درگیری شبانه‌روزی در بیمارستان‌ها، آمادگی شرکت در آزمون را ندارند و خواستند زمان برگزاری آزمون تغییر کند و در صورت برگزاری، حوزه‌های امتحانی و روزهای برگزاری آزمون‌ها افزایش یابد. آن نامه با امضای ۱۵‌هزار نفر، برای وزیر بهداشت فرستاده شد و حالا با گذشت بیش از یک ماه، نامه‌ دیگری این‌بار خطاب به رئیس‌جمهوری تهیه شده است.

 

این نامه تا به حال ۷۰‌ هزار امضا پای خود جمع کرده است: در بسیاری از شهرها، بیشتر ظرفیت کادر بهداشت و درمان مشغول فعالیت‌ در بخش کرونا هستند که بسیاری از آنها داوطلب شرکت در آزمون‌‌اند. آنها آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، مرخصی داوطلبان کادر بهداشتی – درمانی آزمون‌ها از سوی مدیران و روسای بیماستان‌ها و مراکز درمانی لغو شده است. این افراد فرصتی برای جبران عقب‌افتادگی درسی ندارند. آنها مانند داوطلبان آزمون‌های وزارت علوم، به دلیل تعطیلی دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و تشکیل نشدن کلاس‌ها موفق به دفاع از پایان‌نامه‌های خود یا پایان کلاس‌های درسی و فارغ‌التحصیل شدن نشده‌اند و همین مسأله باعث شده نتوانند در آزمون شرکت کنند. اینها بخشی از متن نامه‌ای است که برای حسن روحانی نوشته شده است.

 

در این نامه همچنین آمده است: آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی وزارت بهداشت و وزارت علوم انتهای تیر و مرداد امسال برگزار می‌شود. این درحالی است که شاهد اعلام وضع قرمز و هشدار در یک‌سوم از استان‌های کشور به دلیل بازگشت موج جدید شیوع کرونا هستیم. آزمون به تاریخ دیگری موکول شود، زمانی که دمای هوا کاهش محسوسی پیدا کرده باشد و دیگر نیاز به استفاده از سیستم‌های سرمایشی نباشد، حوزه‌های برگزاری آزمون و تعداد روزها افزایش پیدا کند و شرایط ایمن برای داوطلبان فراهم شود.

 

رونوشت این نامه برای وزیر بهداشت، وزیر علوم، رئیس مجلس شورای اسلامی، چهار معاون وزارت بهداشت، فرمانده ستاد مقابله با کرونای شهر تهران، رئیس سازمان غذا و دارو، روسای کمیسیون‌های بهداشت و آموزش و امنیت ملی و … فرستاده شده است.

 

 

 اصرار وزیر علوم بر برگزاری کنکور

در مقابل اما منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری هفته قبل شدیدا نسبت به تغییر زمان برگزاری کنکو موضع گرفت و گفت: زمان برگزاری آزمون‌های مرداد سال جاری از جمله کنکور به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد. چراکه تمام محاسبات برگزاری این آزمون‌ها در وزارت علوم اندیشیده شده است.

 

او با تاکید بر اینکه فضاهای برگزاری آزمون‌های مردادماه مشخص شده است، گفت: در حال حاضر فاصله‌گذاری برای نشستن داوطلبان در این آزمون ها تعیین شده است. به طوری که محل قرار گرفتن هر صندلی، فاصله لازم با صندلی‌های پس و پیش داوطلبان برای برگزاری آزمون ها تعیین شده است.

 

وزیر علوم با اشاره به اینکه آزمون های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهند شد، افزود: امکانات بهداشتی مثل ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به اندازه کافی توسط مراکز برگزاری آزمون فراهم شده و مسئولان برگزارکننده آزمون ها در روزهای نزدیک به هر یک از آزمون‌ها آموزش‌های لازم را خواهند دید. یکی از تدابیر اندیشیده شده این است که در محل درِ ورودی مراکز برگزاری آزمون، سلامت داوطلبان کنترل خواهد شد و تمامی پروتکل ها و دستورالعمل‌های بهداشتی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری این آزمون ها رعایت و اجرا خواهد شد. ما نباید از باب اینکه احیاناً در سیستم احساس ضعف می کنیم یا اینکه دیگران به سیستم اعتماد ندارند، حق داوطلبان را نادیده بگیریم و برگزاری آزمون ها را لغو کنیم یا مجددا به تعویق بیندازیم. بنابراین تمام تلاش ما این است که آزمون‌ها برگزار شوند و آن طور که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است، این آزمون ها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد.

 

 

 کنکور برگزار می‌شود؛ حتی روی تخت بیمارستان

پس از وزیر علوم، رییس سازمان سنجش آموزش کشور نیز به صورت تمام‌قد از برگزاری آزمون‌ها در روزهای مقرر دفاع کرد و هرگونه تغییری در زمان برگزاری، تعداد سئوال‌ها یا طول مدت آزمون را منتفی دانست.

 

ابراهیم خدایی درباره پیشنهاد کاهش تعداد سوالات کنکور دکتری ۹۹ تاکید کرد: در مباحث سنجش، ۲ عامل در اندازه گیری توانایی فرد اهمیت زیادی دارد؛ یکی از این عوامل زمان و دیگری تعداد سوال است؛ این ۲ فاکتور با هم هستند و یکی از اصول مسلم سنجش و اندازه گیری هم محسوب می شوند. نمی توان همینطور مطرح کرد که سوالات کاهش و زمان افزایش یابد یا برعکس آن اتفاق بیافتد چرا که همه این عوامل بررسی های فنی، علمی و تخصصی است؛ اگر تعداد سوالات درس یا زمان کنکور از یک حدی کمتر باشد، اندازه گیری توانایی فرد امکانپذیر نمی شود. به گفته معاون وزیر علوم، نباید این مسائل تخصصی، فنی و علمی را به مباحث عمومی و رسانه ها کشاند.

 

ابراهیم خدایی تنها چراغ سبزی که نشان داد در مورد احتمال برگزاری مصاحبه‌های کنکور دکتری به صورت مجازی بود. او گفت: ۵۰ درصد نمره پذیرش در آزمون دکتری بر اساس مصاحبه است؛ در این زمینه معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور درصدد کاهش مدت زمان مصاحبه با مجازی کردن آن هستند تا داوطلبان پذیرفته شده اوایل آبان ماه سرکلاس بروند.

 

سخنگوی سازمان سنجش نیز از جزئیات برگزاری کنکور دکتری برای داوطلبان درگیر با ویروس کرونا خبر داد و گفت: گروهی از داوطلبان که مبتلای قطعی به کرونا هستند و در بیمارستان بستری هستند، اسامی آنها در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد. وزارت بهداشت با هماهنگی با سازمان سنجش، آمار این داوطلبان را در اختیار سازمان سنجش قرار می دهد. این دسته از داوطلبان روزی که کارت ورود به جلسه در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد، باید به باجه رفع نقص مراجعه کنند.

 

وی افزود: در این صورت خود داوطلب یا بستگان درجه یک داوطلب به همراه مدارک هویتی باید به باجه رفع نقص که اسامی آنها همزمان با توزیع کارت در اختیار داوطلب قرار داده می شود، مراجعه کنند و تصویر کارت آزمون را به همراه تاییدیه و گواهی بیمارستان مبنی بر ابتلای داوطلب به بیماری کرونا به باجه رفع نقص ارائه دهد. در این صورت سازمان سنجش از تعداد داوطلبان مبتلای قطعی که در بیمارستان بستری هستند مطلع می شود و با توجه به تعداد مبتلایان، با هماهنگی وزارت بهداشت، آزمون در بیمارستان محل بستری افراد برگزار می شود. این کار با رعایت نهایت پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.

 

 

امروز همه نگاه‌ها به مجلس

مهدی اسماعیلی یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس است و به روزنامه شهروند گفته است: اولویت، سلامت داوطلبان است. او در کمیسیون اعلام کرده زمان و کیفیت برگزاری آزمون‌های پیش‌ رو، یعنی آزمون‌های دکتری وزارت بهداشت و وزارت علوم، ارشد این دو وزارتخانه و کنکور سراسری باید موکول شود به زمانی که بررسی درستی از شرایط انجام شود؛ یعنی زمانی می‌توان این آزمون‌ها را برگزار کرد که بیماری فروکش کرده باشد یا در آستانه کنترل باشد: ما باید بررسی‌هایمان را انجام دهیم، اگر بیماری فروکش نکرد و محدودیت‌ها بازگردانده شد، دیگر نمی‌توان نسبت به برگزاری این آزمون‌ها اقدام کرد. به نظر ما، نباید عجله کرد؛ زیرا با برگزاری این آزمون‌ها تجمع عظیمی از داوطلبان اتفاق می‌افتد و شرایط می‌تواند خطرآفرین باشد.

 

اسماعیلی می‌گوید که جمعیت شرکت‌کنندگان در این آزمون‌ها میلیونی است، قرارگرفتن آنها در یک مکان آن هم با وجود وسایل سرمایشی خطرناک است. او پیشنهاد می‌دهد که زمان برگزاری این آزمون‌ها به تعویق بیفتد، هر چند که می‌داند داوطلبان با این موضوع مشکل دارند: ما می‌دانیم که دانش‌آموزان و داوطلبان یک سال زحمت کشیده‌اند و می‌خواهند زودتر آزمون را بدهند اما اولویت ما سلامت آنهاست. می‌توان با کمترین آسیب در زمان بهتری آن را برگزار کرد.

 

بر اساس اعلام این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس امروز در جلسه کمیسیون تصمیمات تازه‌ای در این زمینه برگزار می‌شود؛ این اولین جلسه کمیسیون آموزش پس از تشکیل است. روز گذشته احمد حسین فلاحی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، هم به تسنیم گفته بود که تعدادی از نمایندگان مجلس در حال تدوین طرحی برای تعویق در زمان برگزاری کنکور ۹۹ هستند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : kamapress.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مردم برایش دعا کنند

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد