خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4010
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۱:۴۹
راه اندازی خط تولید چادر؛

خودکفایی در تولید پارچه چادر مشکی ۱۰۰ درصد ایرانی / کشور از واردات چادر مشکی بی نیاز شد

خودکفایی در تولید پارچه چادر مشکی ۱۰۰ درصد ایرانی / کشور از واردات چادر مشکی بی نیاز شد
مدیرعامل شرکت پتروشیمی تندگویان به تشریح جزئیات راه اندازی خط تولید چادر مشکی در کشور و خودکفایی در آن پرداخت.

به گزارش اس.بی پرس، صبح روزگذشته با حضور جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و هیئت همراه در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان از گرید TG۶۷۰S چادر مشکی برای اولین بار در کشور رونمایی شد.
 

 
با راه اندازی این خط تولید شرکت پتروشیمی شهید تندگویان سالانه ۲۸ تا ۳۰ هزار تن نیاز کشور به این گرید برای تولید چادر مشکی را تامین می‌کند و بدین ترتیب کشور از واردات این محصول کاملاً بی نیاز خواهد شد.
 

در همین خصوص مصاحبه‌ای با سیدرضا قاسمی شهری مدیرعامل شرکت پتروشیمی تندگویان انجام دادیم که به شرح زیر است.
 

 

قاسمی شهری درگفتگو با خبرنگار ما گفت: تولید چادر مشکی ملی طبق یک پروژه تحقیقاتی و بر اساس نیاز بازار بود، کارخانه‌های زیادی در کشور مواد اولیه نخ چادر مشکی را از کره جنوبی، ژاپن و چین وارد و تبدیل به نخ چادر می‌کنند و نخ در صنایع نساجی تبدیل به چادر مشکی می‌شد.

 

وی افزود: در گام اول بر اساس نیاز بازار و کار‌های تحقیقاتی و فرآیندی در اندازه آزمایشگاهی انجام شد و به نتایج قابل قبولی دست پیدا کردیم که در همین خصوص شرکت‌های پایین دستی نیز اطلاعات فرآیند و مقاومتی که ویژ تولید چادر مشکی بود را ارائه دادند.

 

قاسمی شهری تصریح کرد: این پروژه حدود یکسال پیش با تحقیق و پژوهش‌های لازم توسط مهندسان ایرانی شکل گرفت و در فاز اول این طرح ۲ هزار تن از این مواد تولیدی داخل به شرکت نخ زاگرس تحویل داده شد و همکاری مناسب با این شرکت شکل گرفت.

 

وی افزود: خوشبختانه کمتر از یک سال از این طرح با حضور جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و شرکت نخ زاگرس با همراهی کارخانه حجاب در آستانه هفته حجاب از این گرید رونمایی شد.

 

 

درصد خودکفایی و بومی سازی در تامین مواد اولیه این پارچه چقدر است؟

قاسمی شهری گفت: ۲۸ هزار تن از این ماده اولیه برای تولید تقربیا ۹۰ هزار متر مکعب پارچه چادر صرف می‌شود این ظرفیت در پتروشیمی شهید تندگویان برای تامین تمام نیاز کارخانه‌های تولید کنندگان نخ چادر مشکی وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: مواد اولیه برای تولید نخ چادر مشکلی به صورت کامل در پتروشیمی تندگویان تولید می‌شود و مایه غرور و افتخار ایران است در سالی که مقام معظم رهبری به نام جهش تولید نامگذاری کرده همه در بخش افزایش تولید و تنوع محصول به هدف مورد نظر برسیم، تهیه چادر مشکلی از ابتدا تا انتها از چیپس و نخ و پارچه و چادر مشکی در ایران تولید می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تندگویان گفت: پارازیلین مورد نیاز از پتروشیمی نوری تهیه می‌شود و دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز در پتروشیمی شهید تندگویان از سال ۸۴ نصب شده است و مواد اولیه به صورت کامل در کشور تامین می‌شود.

 

وی درخصوص رضایت مصرف کنندگان از این محصول گفت: نظرات مصرف کنندگان چادر مشکلی تولید داخل مثبت بوده است به گونه‌ای که رنگ چادر و سبکی آن رضایت مصرف کنندگان را جلب کرده است تا جایی که مدیران شرکت حجاب اعلام کرد برخی از فروشندگان با خرید این محصول اقدام به برچسب زدن برند‌های خارجی بر آن کردند.

 

 

کیفیت چادر مشکی ایرانی در مقایسه با نمونه مشابه خارجی چقدر است؟

قاسمی شهری درخصوص کیفیت محصول گفت: برای تولید این چادرمشکی ایرانی اقدامات مکانیکی و فرایندی به صورت کامل انجام شده و گرید مشابه خارجی آن ۶۴۳ اس است با کار کردن بر روی جزییات آن به گرید ۶۷۰ اس رسیده است که در گذشته از کشور‌های خارجی وارد می‌شد بدون اغراق می‌توان ادعا کرد چادر مشکی ایرانی از نمونه مشابه خارجی بالاتر است و با تولید این محصول از خروج مقادیر زیادی ارز جلوگیری شده است.

 

 

اشتغالزایی ایجاد شده در تولید پارچه مشکی ایرانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وی بااشاره به مبحث اشتغالزایی اظهارداشت: در سبد محصولات تولیدی شهید تندگویان تنوع بیشتری اضافه شده است، اما تاثیر بیشتر آن مربوط به صنایع پایین دستی است به گونه‌ای که صنایع زیادی در پایین دست به واسطه تحریم‌های ظالمانه و محدودیت در تامین مواد اولیه مجبور به تعطیلی شدند، اما با تولید این مواد اولیه بار دیگر فعالیت خود را از سر خواهند گرفت.

 

قاسمی شهری درخصوص وجود مافیای چادر مشکی گفت: پتروشمی شهید تندگویان تولید خود را ادامه خواهد داد واز طریق بورس کالا با مجوز وزارت صنعت، محصول خود را عرضه می‌کند و اما مافیا این صنعت دست بردار نخواهند بود و ممکن است در زمینه مثلا تعرفه گذاری اعمال نظر‌هایی داشته باشند و با تغییر اسم گرید وارداتی تعرفه آن را کاهش دهند.

 

وی افزود: می‌توان تعرفه واردات را به گونه در نظر گرفت که واردات آن مقرون به صرفه نباشد و زمینه را برای استفاده از مواد اولیه ایرانی را فراهم کرد.

 

قاسمی شهری اظهارداشت: همین تجربه در تامین pet مورد نیاز کشور وجود داشت و پس از التهابات تابستان سال گذشته با افزایش عرضه pet از سوی پتروشمی شهید تندگویان و همکاری وزارت صمت و سامانه بهین یاب کنترل مناسبی در بازار شکل گرفت و مواد اولیه به دست تولیدکنندگان واقعی رسید که این موضوع در کاهش تنش بازار نقش مهمی داشت.

 

 

تفاوت قیمت نهایی میان پارچه مشکی ایرانی و نمونه مشابه خارجی چقدر است؟

قاسمی شهری در خصوص تفاوت قیمتها گفت: هر قواره چادر مشکلی ایرانی ساخت داخل بین ۱۴۰ تا ۱۷۰ هزار تومان قیمت توسط شرکت حجاب در بازار عرضه می‌شود که یک چهارم نمونه مشابه خارجی است.

 

 

خودکفایی ایران در تولید چادر مشکی

با تولید یک محصول جدید پتروشیمی، ایران برای نخستین بار در تولید چادر مشکی خودکفا شده و از واردات این محصول کاملاً بی‌نیاز خواهد شد.
 

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مراسم راه‌اندازی خط تولید گرید چادر مشکی در پتروشیمی شهید تندگویان گفت: عدم تولید چادر مشکی در ایران از مواردی بود که موجب سرشکستگی ما بود چرا که محصولی پرمصرف مانند چادر خانم‌ها را از خارج از کشور وارد می‌کنیم و جالب است که این بحث یک قدمت حدود ۴۰ ساله دارد و این سوال همیشه مطرح بود که چرا چادر زن با حجاب ایرانی باید تولید ژاپن، یا کره یا مالزی باشد؟

 

«جعفر ربیعی» ادامه داد: با همت و برنامه‌ریزی صورت گرفته در پتروشیمی شهید تندگویان به عنوان تولیدکننده مهم گرید نساجی، توانستیم مواد اولیه چادر مشکی را در کشور تولید کنیم و آن را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهیم.

 

وی تصریح کرد: امروز و با تلاش صورت گرفته و همراهی دو تولیدکننده چادر با افتخار اعلام می‌کنیم که چادر مشکی کاملا ایرانی به بازار عرضه شد و این طلسم شکست.
ربیعی با بیان اینکه در گذشته در صنعت پتروشیمی نگاه این بود که این صنعت خوراک می‌گیرد و محصولی تولید می‌کند و در فروش هم مشکلی نداشت و بنابراین نوآوری و تحول خیلی کم بود،

 

گفت: دوران این نگاه گذشته و ما در شرکت‌های پایین دستی مانند شهید تندگویان، کارون و خوزستان باید به سمت این برویم که ببینیم بازار چه می‌خواهد و ما آن را تولید کنیم. در واقع نگاه بالا به پایین صنعت پتروشیمی به بازار باید تبدیل به نگاه از پایین به بالا شود تا نیاز بازار را تولید کنیم. 

 

 گرید تولید شده در این مجتمع توسط یک شرکت ایرانی به نخ چادر مشکی تبدیل می‌شود و در مرحله اول دو هزار تن از این محصول به صورت آزمایشی تولید و در اختیار این شرکت قرار گرفت و با اعلام رضایت تولید کنندگان چادر مشکی، محموله‌های بعدی تحویل شده است. 

 

گرید تولید شده کیفیت کاملاً رقابتی با مشابه خارجی را دارد و با هماهنگی تولیدکنندگان در مدت تولید آزمایشی این گرید، نقاط ضعف این گرید برطرف و اصلاح شد و این گرید با کیفیت بسیار خوب و مقاوم در برابر نور خورشید و شوینده‌ها، یک چادر مشکی ایرانی باکیفیت را در اختیار خانم‌های ایرانی قرار می‌دهد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha