خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4035
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۱۲:۰۰
در گفت و گو با علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان مطرح شد:

دشمن به دنبال تسلط بر افکار نسل جوان ماست/ لزوم توجه به حجاب به عنوان یک حکم اجتماعی و فرهنگی

دشمن به دنبال تسلط بر افکار نسل جوان ماست/ لزوم توجه به حجاب به عنوان یک حکم اجتماعی و فرهنگی
علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان با تاکید بر لزوم توجه به حجاب ایرانی اسلامی، گفتند: زنان جامعه برای افزایش امنیت اجتماعی و دورماندن از نگاه های پلید باید حجاب اسلامی را رعایت کنند و حجاب زن سبب آرامش خود و جامعه است.

به گزارش اس.بی پرس ، حجت الاسلام احمدعلی قاسمی زاده؛ کارشناس مذهبی شهرستان چابهار با اشاره به معنی لغت حجاب که این گونه تعریف کرده اند: «الحجاب، المنع من الوصول» حجاب یعنی آنچه مانع رسیدن می شود، بیان کرد: حجاب امری ظاهری و این پوشش برخاسته از اعتقادات و باورهای درونی افراد است و اشاره به پوشش ظاهری افراد و بویژه زنان را می گویند که مانع از نگاه نامحرم به آنان شود.


 
وی ادامه داد: در قرآن کریم از واژه عفت به معنی خود نگهداری و پاکدامنی یاد می کند و اشاره به خود نگهداری از شهوت و مسائل جنسی است.


 
کارشناس مذهبی افزود: از مجموع معانی حجاب و عفاف می توان نتیجه گرفت که عفاف نوعی حجاب درونی است که انسان را از گناه باز می دارد.


 
وی با اشاره به اینکه بانوان به عنوان نیمی از جامعه اسلامی که در دامان خود انسان های پاک و برجسته می پرورانند تصریح کرد: بانوان دارای حرمت و احترام ویژه ای هستند و پیکره اجتماع، با محبت و تربیت آنها استوار خواهد ماند.


 
حجت الاسلام قاسمی با اشاره به اینکه یکی از عوامل مهم در تشکیل و استحکام خانواده رعایت حجاب است اظهار کرد: حجاب اگر در جامعه رعایت شود جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده تمایل بیشتری پیدا می‌کنند و خانواده‌ ها ثبات و استحکام بیشتری نیز خواهند داشت.


 
وی با اشاره به اینکه حجاب علاوه بر آثار شخصی، دارای آثار اجتماعی است گفت: در جامعه ای که هم زنان و هم مردان باحفظ حدود ظاهر می شوند و مراقب روح و جسم همنوعان خود هستند محیط را برای جوانان به سوی سعادت و سلامت روانی پیش خواهند برد.

 


 
حجاب یک حکم اجتماعی و فرهنگی است نه مسئله فردی
 
کارشناس مذهبی یادآور شد: گاهی افراد از روی ناآگاهی می‌گویند حجاب یک مساله فردی است، درصورتی که حجاب به هیچ عنوان امری فردی نیست، بلکه حجاب یک حکم اجتماعی است که در نظام جمهوری اسلامی، به تبع اعتقادات دینی، حجاب، موضوعی پذیرفته شده و یک ارزش اجتماعی و فرهنگی به شمار می رود.


 
وی ادامه داد: غرب برای اسلام زدایی و مبارزه با فرهنگ اصیل و ناب اسلامی، مهره های خودباخته را شناسایی کرده و آنان را در پست های اصلی و کلیدی کشورهای اسلامی برای ضربه زدن نسل جوان قرار می دهند.
 
حجت الاسلام قاسمی با اشاره به اینکه هیچ دینی به اندازه اسلام زن را زیبا و ارزشمند توصیف نکرده است خاطرنشان کرد: در دین اسلام زن والاترین جایگاه بشریت را نزد پروردگار دارد و نباید فراموش ‌کنیم زن کالا نیست و وظایفی دارد که با ظرافت تمام انجام می‌شود.

 

 

امنیت و آرامش ارمغان بزرگ حجاب برای زنان مسلمان

مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: حجاب و عفاف جز طبیعت بشر است و انسان از زمان پیدایش به اقتضای ذات خود به دنبال حجاب بوده است و حجاب و عفاف جز طبیعت ذاتی انسان است به شرطی که ذات انسان به واسطه عوامل محیطی فاسد نشده باشد.

 

وی افزود:اگرچه ممکن است فرد باحجاب نباشد اما ذات او حجاب را دوست دارد تمام احکام اسلامی از جمله حجاب و عفاف جز طبیعت بشر است به شرط اینکه طبیعت سالم انسان بماند و مبانی و ریشه این حقیقت را می توان از بطن قرآن و روایت های اصیل اسلامی به دست آورد.

 

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: برای داشتن جامعه سالم رعایت حجاب و عفاف از غذا و خوراک برای افراد جامعه ضروری تر است حجاب و عفاف فقط مختص زن نیست زنان و مردان هر کدام به اقتضای ذات وجودی خویش باید حجاب و عفاف را رعایت کنند.

 


وی حجاب را سبب آرامش و امنیت زن دانست و تاکید کرد:زنان جامعه برای افزایش امنیت اجتماعی و دورماندن از نگاه های پلید باید حجاب اسلامی را رعایت کنند و حجاب زن سبب آرامش خود و جامعه است.

 

مولوی سلامی اذعان کرد: رعایت حجاب و عفاف از طرف مردان و زنان سبب حفظ جامعه از بسیاری از خطرات خواهد شد و با حفظ حجاب کیان خانواده در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.

 

این عالم اهل سنت با اشاره به نقش ماهواره ها و فضای مجازی در به انحراف کشاندن جوامع اسلامی، تصریح کرد: دشمنان با ساخت برنامه های مختلف ماهواره به دنبال شست و شوی ذهنی جوانان مسلمان و تسلط فکری و به انحراف کشاندن آنان هستند و متاسفانه بسیاری از جوانان به سبب اعتقادات سست به سمت آنان کشیده می شوند .

 

وی ادامه داد: اگر با این برنامه های مبتذل ماهواره ای مقابله نکنیم این برنامه ها فرزندان ما را به سوی نابودی می کشانند و جوانانی که اعتقادات دینی محکم ندارند شکار حیله های دشمن و برنامه های ماهواره می شوند.

 

وی نقش نهادهای فرهنگی و خانواده ها را در تربیت نسل جدیدبسیار موثر دانست و افزود:خانواده ها نقش مهمی در تربیت نسل اینده دارند اگر خانواده و نهادهای فرهنگی به دنبال ساختن اینده ای روشن برای نسل جدیدهستند میتوانند جلوی انحراف جوانان را گرفته و آنان را در این مسیر پر پیچ و خم همراهی کنند‌.

 

مولوی سلامی گفت: اما امروز خانواده ها و حتی نهادهای فرهنگی در این مورد کوتاهی کرده و اقدامات مفیدی برای دور کردن بچه ها از این تهاجم فرهنگی انجام نمی دهند زمینه برای مغرضان فراهم می شود تا نسل جوان را به انحراف بکشانند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : khabarfarsi.com

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛

از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

رنگ صورتی که بر پهنای مسجد

با «مسجد صورتی» آشنا شوید