خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4080
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ - ۱۴:۲۶
تأکید یک کارشناس کشاورزی با توجه به افتتاح خط ریسندگی شرکت گسترش صنایع بلوچ در ایرانشهر

باید سالیانه ۱۱ هزار هکتار از اراضی زراعی استان سیستان و بلوچستان به کشت پنبه اختصاص یابد

باید سالیانه ۱۱ هزار هکتار از اراضی زراعی استان سیستان و بلوچستان به کشت پنبه اختصاص یابد
عباس نورزایی درباره تأثیر افتتاح کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر بر اشتغال‌زایی در استان سیستان و بلوچستان، می‌گوید: ظرفیت روزانه خط تولید نخ در واحد ریسندگی کارخانه صنایع بلوچ ایرانشهر، ۱۵ تن نخ پنبه‌ای است؛ بنابراین باید سالیانه ۱۱ هزار هکتار از اراضی زراعی استان سیستان و بلوچستان، به کشت این محصول اقتصادی اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، واحد نساجی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان دیروز با حضور رئیس‌جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس و حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.

 

بر اساس تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر احیا شرکت بافت بلوچ ایرانشهر، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، باهدف محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه اقدام به سرمایه‌گذاری بالغ‌بر 2 هزار میلیارد ریال جهت بازسازی و نوسازی و اجرای طرح توسعه در این واحد تولیدی کرده است.

 

 

احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در این مراسم مدعی شد که در فاز اول پروژه، با اشتغال‌زایی 150 نفر، زمینه‌ی تولید 4500 تن انواع نخ پنبه‌ای موردنیاز کشور فراهم می‌شود.

 

مهندس عباس نورزایی کارشناس خبره حوزه کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس پیرامون تأثیر افتتاح خط ریسندگی شرکت گسترش صنایع بلوچ در ایرانشهر بر اشتغال‌زایی و تولید، تحول در الگوی کشت استان سیستان و بلوچستان را یک اقدام الزامی دانست و گفت: متوسط عملکرد پنبه در هکتار ۲۲۰۰ کیلوگرم است و نسبت پنبه‌ی محلوج به پنبه‌ی وش، ۲۲ درصد، درنتیجه از هر هکتار مزارع پنبه، حدود ۵۰۰ کیلو الیاف پنبه تولید می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ظرفیت روزانه خط تولید نخ در واحد ریسندگی کارخانه صنایع بلوچ ایرانشهر، ۱۵ تن نخ پنبه‌ای است، تأکید کرد: باید سالیانه ۱۱ هزار هکتار از اراضی زراعی استان سیستان و بلوچستان، به کشت این محصول اقتصادی اختصاص یابد.

 

این کارشناس خبره کشاورزی و آب سیستان و بلوچستان، با یادآوری این مهم که کاشت پنبه در سیستان و بلوچستان از پیشینه‌ی کهنی برخوردار بوده است‌، تصریح کرد: ماهرترین کشاورزان پنبه‌کار در سیستان به کشت پنبه‌ی کالک می‌پرداخته‌اند که با دسیسه‌ی رژیم پهلوی، مهاجرت دادن سیستانی‌ها به گرگان و گنبد برای کاشت پنبه در سازمان‌های کشاورزی به بهانه‌ی خشک‌سالی شش‌ماهه و سپس با قرنطینه اعلام کردن سیستان و بلوچستان به بهانه‌ی کرم سرخ پنبه، نقشه‌ی استعماری خود در نابودی مزارع پنبه را اجرایی کردند.

 

انتهای پیام/#
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha