خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4085
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ - ۰۹:۱۶
مردم امیدی به خانه دار شدن ندارند؛

افزایش بی سابقه قیمت مسکن در سیستان و بلوچستان/ آرزوی دست نیافتنی جوانان برای خرید خانه

افزایش بی سابقه قیمت مسکن در سیستان و بلوچستان/ آرزوی دست نیافتنی جوانان برای خرید خانه
با افزایش قیمت هزینه ها، اجاره بهای خانه ها، آپارتمان ها و زمین در استان سیستان و بلوچستان به حدی رسیده که دیگر مردم امیدی به خانه دار شدن ندارند.

به گزارش اس.بی پرس، رشد چند برابری قیمت  مسکن در استان سیستان و بلوچستان نسبت به سال های قبل افزایش یافت. این افزایش قیمت، رهن، اجاره، خرید مسکن را حدی بالا رفته است که مردم این استان آرزوی خرید یک آپارتمان کوچک را برای خود دست نیافتنی می دانند.

 

مسکن را می توان یک دارایی تعریف کرد که می تواند یک سرپناه اولیه و خوبی برای هرخانوار به حساب آید.

 

اجاره بهای مسکن در شهرهای استان سیستان و بلوچستان نسبت به شهرهای دیگر ایران از لحاظ امکانات و زیر ساخت،شاخصه غیر قابل قبولی دارد.

 

با بالا رفتن قیمت رهن و اجاره خانه ها در استان قدرت خرید مسکن برای مردم کاهش می یابد ؛ این افزایش قیمت برای مردم استان سیستان و بلوچستان آرزوی خرید مسکن را به رویا تبدیل کرده است؛ با شرایط اقتصادی کنونی اجاره ماهیانه یک واحد مسکونی حداقل کمتر از سه تا پنج میلیون می باشد.

 

با افزایش قیمت مسکن، خانواده ها دیگر قدرت خرید ندارند، از این رو به اجاره نشینی رو می آورند؛ این اجاره نشینی مشکلات زیادی برای مستاجران شهر زاهدان نسبت به نقاط دیگرکشور به وجود آورده است؛ به گونه ای که برای اجاره یک خانه در برخی از نواحی این شهر باید مبلغی بین 60 تا 70 میلیون تومان پرداخت شود؛ در حالی که این خانه ها  فاقد کمترین خدماتی رفاهی مانند، آب شیرین و لوله کشی شده و گاز کشی می باشد.

 

البته می توان گفت قیمت مسکن در زاهدان با توجه به سلایق مالکین تعیین می شود؛ براساس گزارش ها،  قیمت خرید مسکن در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 30 درصدی داشته است.

 

 یعنی قیمت ها با افزایش حدود نیم میلیونی در هر متر مربع نسبت به سال گذشته در همین زمان حکایت دارد.

 

حسن روحانی،رئیس جمهوری ایران در جلسه ای که با موضوع بررسی وضعیت مسکن برگزار شد بیان کرد: امروزه شرایط اجاره مسکن با شاخص اقتصادی منطبق نیست ؛ در نتیجه افزایش قیمت مسکن باعث افزایش فشار نا عالادلانه به مردم می شود؛ ایشان برای مهار این مسئله به دولت دستور داد پیگیری های لازم را انجام دهند؛ تا فشار بر دوش مردم نباشد.

 

حسن روحانی در جلسه ای که با مسئولین حوزه اقتصاد  داشت گفت: اقدامات ضروری برای کنترل این مشکل به عمل آید؛ تا مردم بتوانند در آسایش و رفاه کامل زندگی کنند.  

 

در جلسه روز 21 خردادماه هئیت دولت موضوع افزایش بهای مسکن و اجاره بها مورد بحثو بررسی قرار گرفت؛ که به موجب آن هیئت وزیران در راستای ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، سازمان امور مالیاتی کشور را موظف کرد؛ اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد سامانه را با رعایت طبقه بندی مربوط از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات هویتی عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.

 

مطابق این تصمیم علاوه بر فراهم شدن ساز و کاری مناسب جهت ایجاد سامانه مورد اشاره، گامی مهم در جهت ایجاد تعادل در بازار مسکن برداشته شده؛ به نحوی که دسترسی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات مورد نیاز از جمله اطلاعات واحدهای مسکونی، وضعیت اسکان، تعداد خانه های خالی و... به منظور وصول مالیات حقه تسهیل شده که این ساز و کار در ساماندهی قیمت مسکن، بازاراجاره بها ووضعیت عرضه آن بخش، نقش موثری خواهد داشت.

 

امید اینکه با تصمیم اخیرهیئت دولت به زودی قیمت بازار افسارگسیخته مسکن ثبات نسبی پیدا کندو دیگر هیچ خانواده ای نگران سقف بالای سر خود برای اندکی آرامش نباشد.َََ

 

 

اتمام پیام/

منبع : stnews.ir

نظرات شما

capcha