خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4117
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۰۳:۴۹

فقر مطلق در مهد ثروت/ چرا باوجود امکانات و درآمدهای سرشار چابهار بنیاد مستضعفان باید به داد مردم برسد؟

فقر مطلق در مهد ثروت/ چرا باوجود امکانات و درآمدهای سرشار چابهار بنیاد مستضعفان باید به داد مردم برسد؟
حاشیه‌نشینی، فقر و فلاکت در شهر چابهار بیداد می‌کند، طوری که رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است؛ البته همین منطقه در حوزه سودآوری و درآمدهای مالی نیز رتبه اول را در بین مناطق آزاد دارد، پارادوکس غریبی که حالا پای بنیاد مستضعفان و پرویز فتاح را برای کمک به این مردمان تنها به میان کشانده است.

به گزارش اس.بی پرس، سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در یک اقدام کاملاً انقلابی به چابهار سفر کرد و از مناطق حاشیه‌نشینی این شهر بازدید کرد. فتاح شرایط حاکم بر زندگی مردم را به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول ندانست و گفت: بنیاد مستضعفان همه اعتبار موردنیاز تأمین برق این منازل که طبق اعلام مدیر شرکت برق شهرستان 20 میلیارد تومان اعلام است را تأمین می‌کند و انتظار داریم حداکثر ظرف مدت 6 ماه این موضوع عملیاتی شود.

 

وی همچنین دستورات فوری پیرامون وضعیت نظافت این محله‌ها داد و در راستای ساماندهی حاشیه‌نشینان شهر چابهار عنوان کرد: بنیاد مستضعفان همه سیمان موردنیاز بنیاد مسکن استان سیستان و بلوچستان جهت اقدامات این مجموعه در راستای ساماندهی حاشیه شهر چابهار را به‌صورت تهاتری تأمین می‌کند.

 

 

فتاح که شرایط مردم و ساکنان شهر چابهار را بغرنج دیده بود، از برنامه‌های مختلف بنیاد مستضعفان برای تأمین زیرساخت‌های اساسی این شهر خبر داد؛ اما مگر وضعیت چابهار چگونه است؟ مگر چابهار یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های اقتصادی کشورمان نیست، پس چرا چنین وضعیتی در این شهر حاکم است؟

 

بله! واقعیت‌های شهر چابهار متفاوت از توصیفاتی است که در رابطه با آن در رسانه‌های مختلف درج می‌شود؛ فقر، نبود امکانات بهداشتی، آموزشی و خدماتی در حاشیه شهر چابهار و در برخی مناطق شهری به مهاجران روستایی همچون جنگلوک و مرادآباد، چهره نازیبایی به این شهر که در طرح توسعه‌ای مکران قرار دارد، داده است.

 

حاشیه‌نشینی چابهار و گسترش آن در منطقه به دلیل رشد نامتوازن اقتصاد و عملکرد منفی در روستاها بوده است. طبیعتاً اگر شرایط برای زندگی در روستاها مساعد بود و اقتصاد روستاییان نیز با کشاورزی ادامه می‌یافت هیچ‌کدام از روستاییان زحمت مهاجرت به شهر را به خود نمی‌دادند. مطمئناً اگر خشک‌سالی رخ نمی‌داد مردم روستاها در روستاهای خود باقی می‌مانند حتی اگر زیرساخت‌ها، بهداشت و آموزش نیز تأمین نمی‌شد. یکی از دلایل بی‌توجهی به روستا، معیشت و اقتصاد روستاییان است که مهم‌ترین دلیل مهاجرت روستاییان به شهرها نداشتن استطاعت مالی، نداشتن حداقل‌های زندگی همچون آب، سرپناه، غذا و سپس بهداشت و درمان است.

 

شاید به‌جرئت بتوان گفت که ایجاد منطقه آزاد، دلیل دیگری بر حاشیه‌نشینی چابهار است؛ قرار بود منطقه آزاد چابهار برای کشور و به‌ویژه بومیان منطقه به‌عنوان فرصت تلقی شود و اقتصاد چابهار، استان سیستان و بلوچستان و کل منطقه را رونق بدهد اما در عمل این‌گونه نشد. شاید اگر منطقه آزاد چابهار ایجاد نمی‌شد، چابهار سهل‌تر می‌توانست به درآمد پایدار و منابع لازم دست یابد.

 

ترخیص کالاها از بندر چابهار یکی از راه‌های رسیدن به درآمد پایدار است و تمامی مراکز تجاری که در حال حاضر در منطقه آزاد شکل‌گرفته می‌توانست در شهر چابهار ایجاد شود و ارگان‌های مختلف نیز می‌توانستند با درآمدهای پایداری ازاین‌دست برای مردم شهر هزینه کنند؛ اما کالایی که به بندر می‌آید به منطقه آزاد می‌رود و سود حاصل از آن نیز برای منطقه آزاد است.

 

ازآنجایی‌که منطقه آزاد معاف از عوارض و معاف از ارزش‌افزوده است فرصت‌هایی را برای خود ایجاد کرده که عملاً مردم چابهار از آن بی‌بهره هستند.

 

بر اساس این گزارش، چابهار در حال حاضر ازنظر شاخصه‌های بهداشتی کمترین امکانات را دارد در حوزه آموزشی نیز چنین است. در مورد وضعیت آب برخورداری چابهار از آب ۲۵ درصد و وضعیت آب در منطقه چابهار یک چالش عمده است. متأسفانه در تمامی حوزه‌ها، چابهار، نسبت به‌کل استان، شاخصه‌های پایین‌تری دارد مگر در حوزه امنیت.

 

حتماً خبر آتش‌سوزی در جنگلوک را در رسانه‌های جمعی یا اجتماعی دیده‌اید؛ نزدیک به ۳۰ سال است که دولت‌های حاکم، مردم را به جنگلوک هدایت کرده‌اند به این جهت که یک منطقه‌ای بوده تحت عنوان کوی مسکونی بندر که ساکنان فعلی‌اش به دلیل توسعه شهری به این نقطه رانده شدند. واقعاً آیا منطقه‌ای و زمینی نیست که این افراد را برای همیشه اسکان دائمی دهد تا مشکلات یک‌بار برای همیشه ریشه‌ای حل شوند؟

 

 


رتبه یک سودآوری منطقه ‏آزاد چابهار در مقابل رتبه یک فقر و حاشیه‌نشینی

عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در تاریخ 21 آذر 1398 به روزنامه سازندگی می‌گوید: در سه سال گذشته به‌اندازه ۱۰ سال پیش از آن قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد کرده‌ایم. کل سرمایه‌گذاری محقق شده در سال ۹۳، ۶۳ میلیارد تومان بوده که این عدد در سال ۹۷ به ۹۸۲ میلیارد تومان رسیده است. در سال ۹۸ هم در ۶ ماهه نخست سال تقریباً به ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده‌ایم که به‌طور حدودی با کل سال ۹۷ برابری می‏کند و معتقدیم تا پایان سال ۹۸ این عدد بزرگ‌تر خواهد شد.

 

وی در ادامه مدعی است که در بحث بازاریابی و جذب سرمایه‌گذار کارهای زیادی انجام داده‌ و همین باعث شده است تا در میان دیگر مناطق آزاد رتبه یک درآمد را داشته باشند.

 

کردی در ادامه می‌گوید: در سال ۹۲ مجموع تولیدات در منطقه آزاد چابهار ۵۰ میلیارد تومان بوده و ۴۶ واحد تولیدی هم در منطقه فعال بوده‌اند اما امروز ما با ۲۶۶ واحد فعال که پروانه بهره‌برداری دارند روبه‏رو هستیم. به این معنی که تولیدات ما از سال ۹۲ تا ۹۶ بیش از ۲۰ برابر شده است. درواقع ۵۰ میلیارد تومان به ۱۰۸۳ میلیارد تومان تبدیل‌شده است.

 

عادل عفتی، معاون عمرانی فرمانداری ویژه چابهار به خبرنگار اس.بی پرس می‌گوید: چابهار ازنظر جمعیت و وسعت رتبه نخست حاشیه‌نشینی در کشور را دارد.

 

وی در ادامه خواست که شبکه‌های محلی، رسانه‌ها و به‌ویژه موسسه‌ها و مراکز خیریه فعال کشوری از چابهار بازدید و نسبت به پیگیری مسائل اجتماعی این منطقه محروم اقدام کنند تا شاهد کاهش معضلات اجتماعی باشیم.

 

معاون عمرانی فرمانداری چابهار با تأکید بر فقر امکانات و منابع برای رفع معضلات و مشکلات اجتماعی، از دستگاه‌های اجرایی و قشرهای مختلف مردم و سمن‌ها خواست با مشارکت همدیگر نسبت به کاهش مشکلات نظیر طلاق، حاشیه‌نشینی، اعتیاد، فقر و بیکاری اقدام کنند.

 

چابهار ۷۰ هزار نفر جمعیت حاشیه‌نشین دارد

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه شهرستان چابهار می‌گوید: شهرستان چابهار با مجموع ۳۰۰ هزار نفر جمعیت و مرکز این شهرستان با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، بیش از ۷۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در ۱۴ سکونتگاه غیررسمی دارد.

 

رحمدل بامری با بیان اینکه چابهار از ظرفیت‌های خوبی درزمینهٔ تجارت، اقتصاد، ترانزیت کالا، کشاورزی و گردشگری برخوردار است، خواستار حل مشکلات بی‌آبی، فضاهای نامناسب آموزشی، افزایش سرانه تخت‌های بیمارستانی و آسفالت جاده‌های روستایی شد.


 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مردم برایش دعا کنند

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد