خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4142
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۶:۰۶
اتفاقی که باعث امید و اشتغال بسیار می‌شود

منطقه آزاد سیستان عامل مهاجرت معکوس و توسعه جنوب شرق کشور

منطقه آزاد سیستان عامل مهاجرت معکوس و توسعه جنوب شرق کشور
ایجاد منطقه آزاد در شمال سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط شکننده کنونی سیستان، نه‌تنها سبب جذب و تثبیت جمعیت می‌شود، بلکه با رویکردی متفاوت زمینه‌ساز توسعه اقتصادی به‌ویژه جنوب شرق کشور و مهاجرت معکوس خواهد بود.

اس.بی پرس _ زهرا ابراهیمی کوهی: منطقه سیستان در حدود 2 دهه گذشته مشکلات متعددی را پشت سر گذاشته است و این امر تأثیر مستقیمی در کاهش جمعیت و توسعه اقتصادی آن داشته است، پس از قطع شریان اصلی آب رودخانه هیرمند در سال 1376 و خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون در سال 1378 عملاً کار اصلی و مهم مردم ازجمله کشاورزی، دام‌پروری، صید و صیادی و صنایع‌دستی در منطقه سیستان رو به تعطیلی و نابودی نهاده و یا حداقل دیگر صرفه اقتصادی نداشت. 


پس از خشکی هامون، مردم این منطقه با توجه به هم‌جواری 300 کیلومتری با کشور افغانستان کار دادوستد سنتی با همسایگان خود در آن‌سوی مرز را آغاز کردند و توانستند چرخ اقتصاد خانوارهای خود را بچرخانند، اما این راه معیشت نیز باوجود تمام فواید خود و درآمد مطلوب مردم به سبب برخی عوامل امنیتی و به بهانه جلوگیری از خروج مواد سوختی به‌عنوان سرمایه ملی با ایجاد دیوار امنیتی بسته شد. 


خشکی هامون و انسداد مرز در این منطقه سبب اوج گرفتن بیکاری، کمبود درآمد و افزایش معضلات اجتماعی و درنهایت مهاجرت اجباری تعداد زیادی از مردم شد، این در حالی است که مسیر انتقال مواد سوختی قاچاق از شمال به جنوب استان تغییر کرد و عملاً توفیق چندانی در جلوگیری از خروج سرمایه ملی حاصل نشد. 


ایجاد منطقه آزاد سبب امید و اشتغال در منطقه سیستان می‌شود

منطقه سیستان پس از خشکی هامون و انسداد مرز معضلات اجتماعی بسیاری ازجمله بیکاری، فقر و مهاجرت را به خود دیده که ورود به این موضوع‌ها سبب هزینه‌های بسیاری برای دولت و مردم شده است.


یکی از مزیت‌های منطقه سیستان وضعیت جغرافیایی آن و هم‌جواری با کشور افغانستان است که باید به بهترین شکل از آن استفاده کرد. 


با توجه به شرایط منطقه و وجود حدود 20 سال خشک‌سالی، ایجاد منطقه آزاد در سیستان می‌تواند عامل مؤثری در افزایش امید به زندگی و اشتغال باشد. 


منطقه سیستان راه ورود و خروج کالا از کشورهای آسیای میانه به خاورمیانه و اروپا است و می‌تواند به‌عنوان بارانداز کالا نقش خود را ایفا کند.


منطقه آزاد سیستان درواقع مکمل نقش منطقه آزاد چابهار بوده و این 2 منطقه می‌توانند زنجیره‌ای از فعالیت‌های اقتصادی و ترانزیتی را در سطح استان ایجاد کنند.  بندر چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی دروازه ورود کالا به کشور است و وجود منطقه آزاد در سیستان می‌تواند کمک بسیار خوبی برای ادامه چرخه حمل‌ونقل کالا باشد.


ایجاد منطقه آزاد در سیستان می‌تواند چهره محرومیت آن را زدوده و امیدی تازه به مردم این منطقه بدهد. 


پس از انسداد مرز و افزایش بیکاری، بسیاری از مردم منطقه به سایر نقاط کشور مهاجرت کردند و معضلات اجتماعی در منطقه سیستان افزایش یافت.


ایجاد منطقه آزاد در سیستان می‌تواند جمعیت مهاجرت کرده را به این منطقه بازگرداند و نیز با توسعه کار و اشتغال سبب کاهش معضلات اجتماعی در منطقه شود. 


ایجاد منطقه آزاد در سیستان همچنین زمینه‌ساز رشد و توسعه سایر شهرها در استان‌های مجاور خواهد شد و سیستان را به دروازه توسعه کشور تبدیل می‌کند.


مزیت‌های منطقه آزاد سیستان 

از آنجائی که معامله‌های تجاری کشورهای آسیای میانه و اروپا تنها از طریق حمل‌ونقل انجام می‌شود بنابراین منطقه آزاد سیستان  می‌تواند نقش اساسی در این زمینه ایفا کند. کشور هندوستان قصد دارد تا کالاهای خود را به دلیل درگیری‌های زیاد با پاکستان از طریق چابهار به افغانستان منتقل کند که منطقه سیستان می‌تواند نقش مؤثری در مسیر این انتقال داشته باشد. 

منطقه آزاد در سیستان می‌تواند سبب پویایی منطقه آزاد چابهار شود که هم‌اینک تحرک کافی و در حد انتظار را ندارد. 


ایجاد منطقه آزاد در سیستان سبب عمران منطقه و افزایش درآمد عمومی در آن می‌شود و می‌تواند مشکلات بیکاری در استان را حل کند.


رویکرد منطقه آزاد سیستان با توجه به شرایط خاص آن صادراتی خواهد بود و واردات از این بخش بسیار کم است که نمونه بارز آن بازارچه مرزی میلک است. 
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

اخبار

داغ های مجازی