خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4161
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ۱۵:۰۲
سرگزی:

محرومیت زدایی در حوزه سیستان نیاز به یک عزم ملی دارد

محرومیت زدایی در حوزه سیستان نیاز به یک عزم ملی دارد
نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی گفت: محرومیت در حوزه سیستان بسیار زیاد است و یک عزم ملی نیاز است تا ما این محرومیت را به حد متوسط وضعیت بسیاری از استان‌های محروم دیگر کشور برسانیم.

به گزارش اس.بی پرس، محمد سرگزی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه  زابل ،زهک، هیرمند،نیمروز و هامون ،گفت: حوزه استان سیستان و بلوچستان و زابل هم مرز افغانستان است و افغانستان به عنوان کشوری که مشکلات عدیده ای در حوزه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی و مسائل دیگردارد و مردم سیستان همجوار این کشور زندگی می‌کنند. 

 

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: از طرف دیگر جمعیت سیستان در سال ۵۶، ۴۶۰ هزار نفر بوده است امروز که ۴۱ سال از انقلاب گذشته جمعیت سیستان ۴۰۰ هزار نفر است؛این نشان می دهدکه نه تنها جمعیت افزایش نداشته است، بلکه بخش عمده‌ای از جمعیت از سیستم خارج شده و مهاجرت کرده است.

 

سرگزی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به استان پهناور سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: سال ۸۱ مقام معظم رهبری  اشاره کردند که سیستان "تنگه احد" جمهوری اسلامی ایران است و این تعبیر نشان می‌دهد که منطقه سیستان مهم است و فرمودند هر چه می توانید تلاش کنید که مردم در منطقه حفظ شوند،اما متاسفانه در طول این سالیان  از سوی دولتمردان اتفاق نیفتاده است.

 

وی با اشاره به محرومیت استان، مطرح کرد: امروز وقتی حرف از محرومیت می زنیم، برخی از استان‌های دیگر هم اعلام می‌کنند که ما محروم هستیم، اما وضعیت محرومیت زاهدان،استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با استان های دیگر در بسیاری از شاخص‌ها به مراتب بیشتر است.

 

 

حوزه سیستان  بیش از ۷۰ درصد نرخ بیکاری واقعی دارد

نماینده مردم زابل ،زهک، هیرمند،نیمروز و هامون در مجلس با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه و محرومیت استان،مطرح کرد: استان سیستان و بلوچستان بیشترین نرخ بیکاری واقعی در کل کشور را دارد  و نرخ بیکاری بیش از ۷۰ درصد در حوزه سیستان است.در موضوع دسترسی به آب آشامیدنی،دسترسی به آموزش ،بهداشت ،دسترسی به جاده ها و در حوزه زیرساخت ها سیستان و بلوچستان بسیار ضعیف است.

 

وی با تاکید بر اینکه  اگر بخواهیم این منطقه ای را توسعه دهیم باید زیرساخت‌های مناسب داشته باشیم، مطرح کرد:در حوزه جاده‌ای و راه آهن ضعیف هستیم، پروازهای فرودگاهی هم ضعیف هستیم، حاشیه زابل و حاشیه شهرها با من مناطق اصلی شهر تفاوتی ندارد و شهرهای اصلی هم امکانات مناسبی از لحاظ جاده ،آسفالت ،بهداشت و موارد مختلف ندارند.

 

سرگزی خاطرنشان کرد:تاکید و توصیه من به این است که مسئولان بیایند و از نزدیک ببینند که مردم زابل به چه وضعیتی زندگی می کنند. در بسیاری  از روستاها در حوزه سیستان  آب با تانکر انتقال پیدا می‌کند،هنوز سی ان جی در حوزه سیستان وجود ندارد؛ امکانات حمل و نقل حمل و نقل عمومی در حوزه انتخابیه وجود ندارد و این برای مردم هزینه بر است.

 

سرگزی با اشاره به نبود امکانات حمل و نقل عمومی با وجود گران شدن قیمت بنزین، تصریح کرد: وسایل حمل و نقل عمومی در حوزه سیستان وجود ندارد و مردم  ناچارند سه چهار برابر جاهای دیگر هزینه کرایه دهند از روستاها به شهرها بیایند. فاصله روستاها و شهرها بسیار است و امکانات در روستاها وجود ندارد و مردم مجبورند برای تامین معاش خودشان به شهرها بیایند و بالا رفتن قیمت بنزین هزینه هایی زیادی را  به مردم وارد کرده است.

 

عضومجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان بااشاره به محرومیت استان تاکید کرد: محرومیت در حوزه سیستان بسیار زیاد است و نیاز به یک عزم ملی است تا ما این محرومیت را به حد متوسط وضعیت بسیاری از استان‌های محروم دیگر کشور برسانیم.

 

 

اتمام پبام/

منبع : icana.ir

نظرات شما

capcha