خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4175
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ - ۰۹:۵۸
برای اولین بار در کشور صورت گرفت؛

کشت و فراوری جنسینگ هندی در سراوان/تولید گیاهان دارویی، ثروت رو به رشد در سیستان و بلوچستان

کشت و فراوری جنسینگ هندی در سراوان/تولید گیاهان دارویی، ثروت رو به رشد در سیستان و بلوچستان
برای اولین بار در کشور مرکز نوآوری مجتمع آموزش عالی شهرستان سراوان با هدف اشتغال زایی موفق به کشت و تولید گیاه جینسینگ هندی یا آشواگاندا شد.

به گزارش اس.بی پرس،  با هدف اشتغال و کارآفرینی در استان سیستان و بلوچستان، کشت زراعی گیاه جینسینگ هندی یا آشواگاندا توسط مجید جعفری، عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان و مدیر عامل شرکت رویان گیاه شستون سبز، مستقر در مرکز نوآوری این واحد دانشگاهی، برای اولین بار در کشور انجام شد.

 

مجید جعفری، عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان در این باره به خبرنگار ما گفت: این گیاه با نام علمی Withania  somnifera (L.) Dunal که با نام آشواگاندا یا جینسنگ هندی، بوزیدان و در زبان بلوچی نیز به کاکنگ شناخته می شود، یک گیاه دارویی با ارزشی است که از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی هند مورد استفاده قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه به دلیل بوی خاص این گیاه شبیه به بوی اسب به نام آشواگاندا لقب گرفته است، افزود: جینسینگ در طب سنتی هندوستان به پادشاه گیاهان دارویی لقب گرفته است و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان مانند  هند، پاکستان و برخی از مناطق بلوچستان ایران مانند سراوان و ایرانشهر می باشد.

 

عضو هیئت علمی مجتمع آموزس عالی سراوان ادامه داد: تبدیل شرایط کاشت آشواگاندا از حالت وحشی به زراعی به دلیل موانع مشکلات مربوط به جوانه  زنی بذر، استقرار گیاه در مزرعه، عدم اطلاعات لازم در زمینه تاریخ کاشت مناسب، نیازهای تغذیه ای، حساسیت به سرما و طول طولانی دوره رشد گیاه، عدم شناخت کامل از عوامل بیماری زا، آفات و علف های هرز آن در مزرعه و عدم الگوی کشت زراعی ارگانیک آن در کشور دشوار می باشد.

 

 

اثرات ضد ویروسی جینسینگ مقابل آنفولانزا

جعفری گفت: با حمایت های مرکز نوآوری مجتمع آموزش عالی سراوان کشت زراعی و ارگانیک این گیاه برای اولین بار در کشور در منطقه بلوچستان و شهرستان با موفقیت انجام شد و فراورده های این محصول مانند پودر ریشه و دمنوش چای سبز آن در حال تولید، بسته بندی و ارائه به بازار قرار دارد.

 

وی با اشاره به اینکه جینسینگ هندی به عنوان یکی از گیاهان دارویی، با ارزش اقتصادی صادراتی بالا به طور گسترده در هند به صورت زراعی کشت می شود، خاطر نشان کرد: خوشبختانه منطقه بلوچستان ایران به ویژه شهرستان سراوان به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی ویژه و مشابه کشت زراعی آن در هند از قابلیت کشت و ایجاد اشتغال و کارآفرینی در منطقه برای کشاورزان برخوردار است. 

 

عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان اذعان کرد: مهمترین خواص دارویی این گیاه به ترکیبات مؤثره ارزشمند آن به نام ویتانولوئیدها مربوط می شود و از آنجایی که این گیاه به عنوان یک آداپتوژن عمل می کند از طریق پایین آوردن میزان هورمون کورتیزول (معروف به هورمون استرس و اضطراب) باعث آرام بخشی، کاهش افسردگی، استرس، اضطراب و افزایش هوش و تمرکز می شود.

 

جعفری تصریح کرد: همچنین از اثرات مفید اثبات شده دیگر آن در مقالات معتبر پژوهشی می توان به خواص ضدسرطانی، کاهش دهنده قند خون، کلسترول، چربی مضر خون، افزایش تراکم استخوان و افزایش سیستم ایمنی بدن و اثرات ضد ویروسی آن در برابر بیماری هایی مانند آنفلونزا  اشاره کرد. 

 

 

تنظیم تعادل هورمون های بدن

وی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: از دیگر خواص مهم این گیاه تنظیم تعادل هورمون های بدن، افزایش میزان هورمون  تستوسترون و افزایش قدرت باروری در مردان می باشد. 

 

عضوهیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان گفت: همچنین با وجود اثرات ضدآنفلونزایی ترکیبات این گیاه  امروزه تحقیقات گسترده علمی بر روی اثرات ضدکرونایی آن توسط محققان ژاپنی و هندی در حال بررسی است، بطوریکه تحقیقات بیوانفورماتیکی مورد بررسی بر روی ترکیب ویتانون این گیاه نشان داده است که این ترکیب می تواند به پروتئین سطح خارجی کروناویروس متصل شود و ویروس را غیرفعال کند.

 

به گفته این مقام مسئول اشکال قابل مصرف و سنتی این گیاه به صورت پودر ریشه های خشک شده گیاه در انواع نوشیدنی ها و یا در قالب کپسول یا قرص می باشد و همچنین برگ های آن به صورت دمنوش مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

جعفری بیان کرد: اشکال قابل ارئه آن در محصولات پزشکی و بهداشتی به صورت عصاره استخراجی ریشه به صورت کپسول و یا قرص، کرم، صابون و شامپو است.

 

 

وی تصریح کرد: سالانه میزان زیادی از ریشه این گیاه جهت عرضه به فروشندگان گیاهان دارویی در کشور وارد می شود که با توجه به قیمت قابل توجه و بالای این محصول، توسعه کشت وسیع و علمی این گیاه می تواند علاوه بر تولید بازار این محصول در داخل کشور زمینه صادارات آن را نیز فراهم کند. 

 

عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان خاطر نشان کرد: با هدف توسعه کشت علمی این محصول در منطقه بلوچستان و سایر مناطق گرمسیر کشور آماده همکاری با کشاورزان از طریق عقد قرارداد همکاری و مشاوره به منظور توسعه کشت، تولید و خرید تضمینی محصول آنها هستند.

 

وی گفت: با توجه به سازگاری اقلیم مناسب منطقه بلوچستان و سایر استان های جنوبی کشور برای کشت گیاه آشواگاندا می توان زمینه اشتغال و کارآفرینی را از طریق تولید، خرید و فروش این محصول در این مناطق را افزایش داد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی