خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4206
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ۱۱:۵۸
معرفی یکی از صنایع دستی؛

گیاهانی خودرو برای اشتغالزایی/فصل دودنی بافی (اسپندبافی) در سیستان وبلوچستان است

گیاهانی خودرو برای اشتغالزایی/فصل دودنی بافی (اسپندبافی) در سیستان وبلوچستان است
دودنی بافی یکی از صنایع دستی زنان هنرمند سیستان و بلوچستان است و معمولا ازآن به عنوان ریسه و آویز برای زینت بخشیدن به خانه هایشان استفاده می‌کنند؛ هرچند خیلی از مردم استان این هنر پول ساز را فراموش کرده اند، اما...

خبرنگار اس.بی پرس، با توجه به فصل رویش اسپند در زابل که باعث اشتغال‌زایی برای بسیاری از بانوان خانه‌دار می‌شود به سراغ یکی از هنرمندان استان رفت تا با ایشان به گفتگو بپردازد و اطلاعاتی بیشتر از این هنر دستی به معرض دید شما همراهان قرار دهد.

 

سیستان و بلوچستان یکی از  مهم‌ترین استان‌ها ازنظر صنایع‌دستی و آثار سنتی محسوب می‌شود و دودنی بافی یکی از صنایع‌دستی زنان هنرمند سیستان و بلوچستان است که از آن به‌عنوان ریسه و آویز برای زینت بخشیدن به خانه‌هایشان استفاده می‌کنند و بعضی از مردم هم عقیده دارند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان چشم‌زخم از جان و مال و خانواده‌هایشان استفاده کرد.

 

 این آویزهای زیبا از گیاهی علفی با برگ‌های ساده منقسم و گل‌های زرد مایل به سفید ساخته می‌شود که یک گیاه خودرو است و نیاز به هیچ دانه‌ای برای کاشتن ندارد و در فصل تابستان در بیشتر نقاط استان رویش می‌کند.

 

 

خانم خاک سفیدی، یکی از زنان هنرمند سیستانی دراین‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: دودنی بافی را از سال‌های قدیم از زمان بچگی از مادران خود یاد گرفتیم والان بدون هیچ چشم‌داشتی به دیگران، دوستان و همسایگان هم آموزش می‌دهیم.


 وی با اشاره به اینکه هرساله در اواخر بهار که این گیاه از زمین بیرون می‌آید، افزود: ما برای ساخت این محصولات همراه دیگر زنان و خانواده به زمین‌های کشاورزی‌مان می‌رفتیم و بوته‌های این گیاه را جمع می‌کردیم و به خانه می‌آوردیم، سپس به‌صورت گروهی یا فردی دانه‌های اسپند را از ساقه‌هایشان جدا می‌کردیم و بعد با ابزار بسیار ساده مثل نخ و سوزن مثل دانه‌های تسبیح به نخ می‌کشیدیم.

 

این هنرمند سیستانی با بیان اینکه برای ثابت کردن دانه‌های اسپند، به انتهای آن پارچه‌های مخمل، منجوق و یا آینه وصل می‌کرده‌اند، ادامه داد: بعدازاینکه همه اسپندها نخ شد، در شکل‌های مختلف لوزی، مربع و گرد، آن‌ها را روی دیوار و یا سقف خانه‌هایمان نصب می‌کردیم. 

 

خانم خاک سفیدی با اشاره به اینکه گاهی از دانه‌های ریز این گیاه برای سردرد، چشم‌زخم دود می‌کنند که باعث رفع آلودگی و معطر شدن هوا هم می‌شود، گفت: آن زمان که وسایل زینتی پرزرق‌وبرقی مثل الآن نبود ما با این آثار دست خود، خانه‌هایمان را تزیین می‌کردیم و این محصول را به‌عنوان سوغاتی و یادگاری به اقوام هدیه می‌دادیم.

 


اسپند بافی منبع درآمدی برای بانوان

این بانوی هنرمند خاطرنشان کرد: این اثر برای برخی از خانم‌ها منبع درآمدی است و با آن اشتغال‌زایی می‌کنند، اما امروزه متأسفانه این صنایع زیبا به فراموشی سپرده‌شده است و یا کمتر دیده می‌شوند.


خانم خاک سفیدی در پایان گفت: این صنایع‌دستی در عین سادگی زیبایی خاصی دارد که برای مردم سایر استان‌ها و گردشگرانی که به این استان سفر می‌کنند، بسیار جالب و دیدنی است و به‌عنوان سوغات آن را می‌خرند و می‌برند.

 

 

به گزارش اس.بی پرس، در چند سال اخیر تعداد زیادی از این آثار و هنرهای دست زنان و مردان هنرمند سیستان و بلوچستان نشان مرغوبیت صنایع‌دستی یونسکو را دریافت کرده‌اند. 


به گفته معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان: ۲۵ اثر صنایع‌دستی این استان نیز در سال ۹۸ نشان ملی مرغوبیت را دریافت کردند و امسال از میان این آثار برترین‌ها برای دریافت مهر اصالت یونسکو کاندید می‌شوند.

 

گزارش از سمیه لطیفی

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛

از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

رنگ صورتی که بر پهنای مسجد

با «مسجد صورتی» آشنا شوید