خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4259
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ - ۱۳:۴۴
ثبت‌نام دانش آموزان :

داستان تکراری دریافت هزینه‌های اجباری از والدین

داستان تکراری دریافت هزینه‌های اجباری از والدین
ثبت‌نام دانش آموزان پیش از آغاز سال تحصیلی و دریافت هزینه‌های اجباری یکی از مشکلاتی است که بروز کرونا بر این مشکل افزوده ‌شده است.

به گزارش اس.بی پرس، آغاز ثبت نام مدارس در قمبه این روز‌ها که حال و هوای گرفته شهرمان به‌نوعی بر روحیات و احوال درونی همشهریان نیز سایه انداخته و منجر به بی‌رونقی بسیاری از امورات شده، ثبت‌نام مدارس نیز چالشی دیگر در دل خانواده‌ها به وجود آورده است. ثبت‌نام، آن‌هم در شرایطی که والدین به دلیل خطرات ناشی از بیماری، نسبت به حضور فرزندشان در مدارس واهمه دارند.

 

والدینی که برای تحصیل فرزندانشان همیشه به دنبال انتخاب بهترین گزینه‌ها بوده امسال با مشکلات فراوانی مواجه شده‌اند؛ ویروس کرونا نه‌تنها درروند نظام آموزشی بلکه در ثبت‌نام دانش آموزان نیز تغییراتی ایجاد کرده است، همه این‌ها در کنار شرایط بد اقتصادی بر مشکلات بسیاری از خانواده‌ها دامن زده، در این میان دریافت هزینه‌های اجباری از سوی مدارس نیز مزید بر علت شده است.

 

مریم سادات پناهنده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قم با اشاره به آغاز سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان گفت: با توجه به شرایط حاضر در کشور نسبت به سال گذشته در سازوکار‌های برنامه تفاوت‌هایی ایجادشده که زمان اجرای آن با تأخیر از ۲۱ تیرماه در ۲۳ پایگاه آغاز و تا پایان زمان مراجعه دانش آموزان ادامه خواهد داشت.

 

او استفاده از ماسک و دستکش برای مراجعین را الزامی دانست و تصریح کرد: به‌منظور رعایت فاصله گزاری اجتماعی و رفاه حال مراجعین کودکان تنها با یک همراه و سر ساعت اعلام‌شده از سوی مدیران در پایگاه‌ها حاضر شوند و والدین محترم نیز در نظر داشته باشند که ثبت‌نام قطعی درگرو سنجش نوآموز است.

 

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قم در پاسخ به نحوه و زمان ثبت‌نام پایه‌های دیگر تحصیلی عنوان کرد: در ثبت‌نام میان‌پایه دوم تا ششم اگر والدین قصد جابه‌جایی نداشته و ثبت سفارش کتاب انجام‌شده باشند سامانه به‌صورت خودکار از پایه‌ای به پایه بالاتر ارتقاء می‌دهد در این صورت تنها ارتباط تلفنی با کادر اجرایی مدارس برای هماهنگی بیشتر تحصیل دانش‌آموز در سال آینده کفایت می‌کند.

 

پناهنده با اشاره به بحث وجوه دریافتی مدارس گفت: تنها وجهی که والدین درروند ثبت‌نام ملزم به پرداخت آن هستند یکی بحث سفارش کتاب‌های درسی که امسال از طریق سامانه پرداخت‌شده و دیگری بیمه دانش‌آموز که هزینه آن هنوز اعلام‌نشده و همکاران ما به لحاظ قانونی اجازه دریافت هیچ‌گونه وجهی را ندارند البته این مطلب نافی همراهی و همکاری اولیاء با مدارس نیست.

 

او کمک به مدارس را در صورت وجود شرایط مالی، پسندیده دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه تمامی موارد ثبت‌نام طی دستورالعمل‌هایی به همکاران مدیر ما ابلاغ‌شده والدینی که در این مورد با مشکل مواجه شده‌اند می‌توانند با واحد‌های ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مستقر در ادارات نواحی و اداره کل ارتباط تلفنی داشته یا از طریق سامانه شکایات خود را ثبت کنند.

 

این مسئول آموزشی بازگشایی مدارس را از نیمه شهریورماه اعلام کرد و افزود: درزمینهٔ آموزش تابع ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت هستیم که سناریو‌های مختلفی با توجه به شرایط و وضعیت شیوع بیماری در نظر گرفتیم به این شکل که در صورت رعایت شهروندان، در وضعیت سفید شرایط به‌صورت عادی بوده و قطعاً مشکلی برای حضور دانش آموزان وجود ندارد.

 

او سلامت دانش آموزان را اولویت اول برنامه‌های آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: در وضعیت بینابینی زرد آموزش حضوری و مجازی را توأمان خواهیم داشت به‌گونه‌ای که شیوه آموزش مجازی و حضوری، نحوه برگزاری کلاس‌ها، تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس، ساعت و درصد حضور آن‌ها و موارد دیگر باید مطابق با پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

 

پناهنده با تأکید بر ثبت‌نام دانش آموزان در مدارس گفت: با توجه به‌نظام ارزشیابی کیفی توصیفی در پایه ابتدایی، لزوم حضور ۸۰ درصدی دانش‌آموز در کلاس‌های مجازی یا حضوری وجود دارد با توجه به ممانعت ثبت‌نام برخی از والدین به دلیل شیوع بیماری قابل‌ذکر است که تنها دانش آموزان ثبت‌نام‌شده دانش‌آموز ما هستند و در فضای ایمن تحت آموزش قرار می‌گیرند.

 

به نظر می‌رسد در شرایطی که مسائل و مشکلات یکی پس از دیگری جامعه ما را اسیر خودساخته در این میان تنها با حفظ آرامش است که می‌توان بر فشار وضعیت موجود غلبه کرد آرامشی که در وهله اول بحث سلامت افراد به‌ویژه دانش آموزان را در اولویت و اهمیت موضوع قرار داده و تمهیدات لازم برای ساماندهی و برنامه‌ریزی وضعیت موجود لحاظ شود.

 

 

انتهای پیام/

منبع : yjc.ir

نظرات شما

capcha