خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4269
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ - ۰۷:۵۹
توسط سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شد

ابرپروژه‌ای به نام مسکن محرومان

ابرپروژه‌ای به نام مسکن محرومان
طرح ساخت مسکن محرومان که اسفند ۹۷ در چند استان اجرا شد با توجه به حجم ساخت و جمعیت برخوردار به ویژه اقشار کم‌درآمد و نیازمند، اکنون با سپری کردن مراحل پایانی به عنوان ابرپروژه‌ای در این استان به ثبت رسیده است.

به گزارش اس.بی پرس، سازمان برنامه و بودجه کشور سال ۹۷ طرح ساخت مسکن محرومان را در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در مجاورت خراسان جنوبی آغاز کرد و رایزنی‌های استاندار خراسان جنوبی برای سهم‌خواهی استان از این طرح نتیجه داد که در نهایت ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی برای محرومان در استان آغاز شد.

 

به گفته دست اندرکاران اجرای این طرح ابتدا سهم خراسان جنوبی پنج هزار واحد مسکونی تعیین شد و در نهایت با پیگیری که صورت گرفت و تبیین وضعیت استان در پایتخت، همزمان با سفر «محمدباقر نوبخت» به خراسان جنوبی در اسفند ۹۷، به ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان افزایش یافت.  

 

پراکندگی این واحدها در بیش از ۶۶۰ روستا پیش‌بینی شد و شکل‌گیری این حجم از عملیات ساخت و ساز در خراسان جنوبی باعث فعال شدن بسیاری از مشاغل وابسته به صنعت ساختمان شد به طوری که چند ماه بعد مسوولان استان از کمبود نیروی انسانی برای ساخت مسکن در استان خبر دادند. 

 

جمعیت روستایی استان خراسان جنوبی ۳۱۰ هزار نفر است که ۴۱ درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهد و براساس آخرین آمار از ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی روستایی در این استان ۴۹ هزار و ۳۳۵ واحد غیرمقاوم هستند.

 

طرح مسکن محرومان از جمله برنامه‌های توسعه‌ای و زیربنایی دولت تدبیر و امید است که با هدف محرومیت‌زدایی و رونق تولید در خراسان جنوبی رقم خورد و در پیشبرد راهبرد مدیریتی استان مبنی بر مهاجرت معکوس بسیار اثرگذار است.

 

براساس تفاهم‌نامه سه جانبه بین سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) سهم هر کدام از این ۲ نهاد پنج هزار واحد مسکونی تعیین شد و کمتر از یک سال پس از عملیاتی شدن طرح در دی ماه ۹۸ با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه در خراسان جنوبی ۲ هزار واحد از این تعداد به بهره‌برداری رسید.

 

همچنین در سفری که ۲۲ خرداد امسال با حضور نوبخت انجام شد، در روستای بندان شهرستان بشرویه پنج هزار واحد مسکونی دیگر در سراسر استان افتتاح شد.

 

با اجرای کامل این طرح در استان که تا پایان شهریور امسال اعلام شده، شاخص تعداد واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده به کل واحدهای روستایی از ۴۸ درصد به ۵۱ درصد افزایش می‌یابد این در حالی است که میانگین کشوری مقاوم‌سازی واحدهای روستایی ۴۲ درصد است.

 

ساخت مسکن مقاوم در مناطق روستایی و البته مناطق شهری با توجه به زلزله‌خیز بودن خراسان جنوبی و وقوع زلزله‌های ویرانگر در سالیان گذشته اهمیت مضاعف دارد و سقف امن گاهی از نان شب واجب‌تر است.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha