خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4312
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ - ۰۹:۵۹
نمایندگان مردم استان چشم، گوش و زبان خود را بسته‌اند!

وازدگی وزارت نیرو در مقابل حجم عظیمی از آب که در چاه نیمه‌های سیستان، تبخیر می‌شود

وازدگی وزارت نیرو در مقابل حجم عظیمی از  آب که در چاه نیمه‌های سیستان، تبخیر می‌شود
وزارت نیرو چرا در منطقه‌ای که حیات و ممات آن به حداقل آبی است به همین راحتی شاهد تبخیر حجم عظیمی از آب چاه نیمه‌های سیستان است؛ نمایندگان سیستان که خود دارای تخصص در این موضوع هستند، چرا چشم‌ها را بسته، گوش‌هایشان را پنبه گرفته و زبان‌هایشان را قفل کرده‌اند؟

اس.بی پرس ـ عباس نورزائی: انباشت حجمی معادل 650 میلیون مترمکعب آب در هرسال و با شرایط گرما و بادهای منطقه‌ی سیستان در دریاچه‌ی مصنوعی چاه نیمه، آن را در معرض تبخیر شدید قرار می‌دهد و شدت این تبخیر در حدی است که 200 میلیون مترمکعب از این آب حیاتی تبخیر شده، از دسترس ما خارج می‌شود.

 

یکی از ابعاد مدیریت بهره‌برداری ضعیف، همین قصه است. بد نیست بدانیم کل حجم آبی که برای 46000 هکتار زمین تحت پوشش طرح انتقال آب با لوله در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرارگرفته معادل 400 میلیون مترمکعب است یعنی سالیانه آبی معادل نیاز 23000 هکتار زمین کشاورزی به هوا می‌رود و جای استحصال این حجم وسیع آب در طرح‌های اجرایی وزارت نیرو خالی است، البته مطالعات اندکی در خصوص محاسبه و بررسی روی تبخیر چاه نیمه‌ها انجام‌شده است، ولی هنوز به این سؤال که آیا روش‌هایی علمی و مدرن برای جلوگیری از این حجم تبخیر در این دریاچه‌های مصنوعی وجود ندارد؟ پاسخی متقن دریافت نکرده است.

 

بد نیست بدانیم کل حجم آبی که سالانه برای شرب روستاهای سیستان، شهرهای سیستان و شهر زاهدان، تخصیص و انتقال داده می‌شود، حدود ۵۰ میلیون مترمکعب یعنی یک‌چهارم میزان تبخیر از سطح چاه نیمه‌ها هست.

 

یا لایه‌بندی آب، کاشت گیاهان پهن‌برگ و اجرای لایه‌های الکلی که در دنیا معمول است، در اینجا بازدهی ندارد؟

 

وزارت نیرو حداقل برای یک‌بار، برای استحصال نیمی از تبخیر چاه نیمه، هزینه‌ای که برای احداث سدی که ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب استحصال می‌کند، اختصاص دهد.

 

در منطقه‌ای که حیات و ممات آن به حداقل آبی است که در مواقع سیلابی هیرمند ذخیره می‌شود، چرا باید به همین راحتی شاهد پریدن آن از دستمان باشیم.

 

چرا مؤسسات تحقیقات آب، نسبت به این نیاز مهم جامعه، سکوت اختیار کرده‌اند؟

 

چرا مقام عالی دولت در استان، اعتبار موردنیاز را برای این امر تخصیص نمی‌دهد و دستگاه متولی را ملزم به اجرا نمی‌کند؟

 

چرا نمایندگان سیستان که خود دارای تخصص در این موضوع هستند، چشم‌ها را بسته، گوش‌هایشان را پنبه گرفته و زبان‌هایشان را قفل کرده‌اند؟

 

اگر مسئولی به ماهُوَ مسئول پیدا شد، پاسخ حقیر را به‌عنوان یکی از آحاد این جامعه بدهد!

 

انتهای پیام/#

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha