خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4356
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ - ۱۰:۳۱
در شمال سیستان وبلوچستان ؛

سیاه دوزی، هنری با اصالت اما کم رونق

 سیاه دوزی، هنری با اصالت اما کم رونق
سیاه دوزی نوعی سوزن دوزی است که به دست زنان سیستانی خلق می شود اما این روزها نه حمایتی از آن می شود و نه بازار فروشی برایش در نظر گرفته شده است.

به گزارش اس.بی پرس،  خانم میرنژاد که چند سالی است قسمتی از خانه اش را به کارگاهی برای ترویج این هنر اختصاص داده می گوید: هنر سیاه دوزی جزئی از میراث کهن ما است و باید برای حفظ آن تلاش کنیم.


وی با بیان این که نقش و نگارهای تاریخی این دوخت برگرفته از طبیعت و تمدن این سرزمین است، گفت: هنر سیاه دوزی اگر چه در گذشته برای تزیین لباس مردان و زنان سیستانی بکار رفته اما در حال حاضر میتوان آن برای تزئین دیگر پوشاک بکار برد.


این هنرمند افزود : با وجود اینکه بسیاری از گردشگران از نقاط دیگر کشور طالب این هنر هستند اما در منطقه هیچ حمایتی برای ایجاد بازارچه فروش محصولاتمان نشده است.


کیخواه آریا رییس میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری زابل گفت: قرار است سال آینده مکان تاریخی بانک ایران و انگلیس را که یک ساختمان قدیمی در شهر زابل است، به عنوان بازارچه صنایع دستی آماده کنیم و در اختیار هنرمندان قرار دهیم.


وی گفت: علاوه بر این، هنرمندان حوزه صنایع دستی می توانند تا آماده شدن این مکان آثار خود را در موزه این شهرستان عرضه کنند. 

 


download

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha

اخبار

داغ های مجازی