خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4363
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ - ۱۱:۴۳
حادثه آتش سوزی :

دادخواهی خانواده قربانیان مدرسه اسوه حسنه زاهدان از دستگاه قضا/چه کسی پاسخگوی دل داغدیده ماست؟

دادخواهی خانواده قربانیان مدرسه اسوه حسنه زاهدان از دستگاه قضا/چه کسی پاسخگوی دل داغدیده ماست؟
به گفته پدر یکی از قربانیان پرونده مدرسه اسوه حسنه زاهدان با وجود گذشت بیش از یک و نیم سال از حادثه آتش سوزی هنوز این پرونده تعیین تکلیف نشده است.

به گزارش اس.بی پرس،  داغ دلش هنوز هم به همان تازگی ۲۷ آذر ماه ۹۷ است، همان روزی که فهمید جگرگوشه اش در میان شعله های آتش قصور و سهل انگاری پرپر شد.

 

کفش های آهنی پوشید و اگرچه حدود دو سال دوندگی کرد تا بداند علت مرگ فرزند خردسالش در مدرسه اسوه حسنه زاهدان چه بود، اما به نتیجه نرسید، در ذهنش پر از چرا است، چراهایی که به دنبال آن بسیار رفت و آمد، اما جوابی نیافت.

 

عباس خسروپرست پدر مانا کودک قربانی مدرسه اسوه حسنه زاهدان است که در آتش سوزی ۲۷ آذر ماه ۹۷ به همراه صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی پرپر شد.

 


 
سرانجامی که هنوز مشخص نیست

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده مرگ چهار کودک در مدرسه اسوه حسنه زاهدان به خبرنگار ما گفت: یک هفته پس از درگذشت فرزندمان با مراجعه به قاضی پرونده از اقدامات انجام شده جویا شدیم که وی پرونده را جهت مطالعه به ما داد و متوجه شدیم در بازجویی ها و صحبت های کارشناسان آموزش و پرورش از فرزندم سوالی نشده بود.

 

به گفته این پدر، فرزندش پیش دبستانی بود و قاعدتاً نباید در کلاس اول حضور می داشت و دچار سوختگی می شد، زیرا کلاس اول آتش گرفته بود.


خسروپرست اظهار کرد: اعتراض کردیم که این پرونده ابتدایی است و کارشناسی نشده و به همراه همسرم اعتراض را نوشتیم و از قاضی خواستیم که مدرسه را ببینیم، وی اعلام کرد که هر چهار خانواده در روز مشخصی برای بازدید از مدرسه مراجعه کنیم.
 


وی ادامه داد: در آن روز متوجه شدیم که دستور بازگشایی پلمب داده شده بود تا مدرسه شسته و تمیز و وسایل هم دور ریخته شود و ما متوجه شدیم که تابلو مدرسه، کتاب و دفترهای سوخته بچه ها به ضایعات فروشی هایی که در خیابان مرادقلی قرار داشت فروخته شده بود، وقتی به قاضی مراجعه کردیم اعلام شد دادستان دستور فک پلمب مدرسه را داده است.

 

خسروپرست گفت: هنگامی که آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه به سیستان و بلوچستان سفر کرد نامه‌ای برای وی نوشتم و به دفتر نمایندگی اهل سنت رفتم که از ورود جلوگیری شد، چون وقت قبلی برای ملاقات نداشتم.

 

وی ادامه داد: یکی از افراد همراه هیئت آیت الله رئیسی وقتی موضوع را متوجه شد نامه ام را گرفت و اطمینان داد که حتماً با من تماس می‌گیرند که یک هفته بعد نامه ام را رئیس قوه قضاییه دیدند و اعلام شد که به شعبه دادگستری زاهدان در خیابان آزادی برای پیگیری پرونده مراجعه کنم.

 

این پدر بیان کرد: وقتی به آنجا رفتم کسی جوابگو نبود، چند بار نزد نماینده ولی فقیه رفتیم که آیت الله محامی قول رسیدگی داد که البته این پرونده هنوز به سرانجام نرسیده است.

 

خسروپرست بیان کرد:  ۲۷ آذر ۹۷ فرزندم را سالم به مدرسه تحویل دادم و سهل‌انگاری عوامل آنجا باعث شد که جگرگوشه ام را از دست دهم، ما می‌خواهیم واقعیت را بدانیم حتی اگر آدرس دقیق از تهران بدهند، روند رسیدگی به پرونده را از آنجا پیگیری کنیم.پرونده در تهران در حال رسیدگی است

حجت الاسلام علی موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: برای رسیدگی به پرونده مدرسه اسوه حسنه زاهدان تلاش خود را انجام دادیم، چندین بار پرونده را مطالعه و تجربه های آموخته را روی آن پیاده کردیم.

 

وی ادامه داد: حتی شاکیان با مشهد هم صحبت کرده بودند و ایراد گرفتند که کارشناسان سیستان و بلوچستان را قبول ندارند و ما به هیئت کارشناسی ارجاع دادیم.

 

به گفته این مقام قضایی، شاکیان اعلام کردند در مشهد فردی است که با مشاهده عکس ها اظهار کرده حادثه عمدی بوده و ما همان کارشناس را قبول کردیم و به بازپرس گفتیم هیئت کارشناسی سه نفره که می خواهیم در نظر بگیریم یک نفر را همان فرد تایید کند که وی نیامد.

 

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: کارشناس حوادث ما اگرچه کارشناس اداره کار است اما می‌تواند در سایر زمینه ها نیز نظر دهد که این شاکیان آنها را قبول نداشتند و پرونده را به هیئتی از اصفهان ارجاع دادند که این هیئت در لیست مربوطه نام افرادی را اعلام کرده بود که برخی رئیس سازمان و معاون وزیر بودند که بر اساس قانون وقتی اسم سازمان و معاون وزیر در میان باشد شهرستان صالح به رسیدگی نیست.

 

موحدی راد بیان کرد: باید پرونده به تهران و کارکنان دولت ارسال شود که الان در تهران در حوزه کارکنان دولت در حال رسیدگی است و در سیستان و بلوچستان برای این پرونده تمام تلاش ها انجام شد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : asrehamoon.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی