خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4377
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ - ۰۷:۵۹
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان:

کار برداشت گندم در سیستان وبلوچستان به اتمام رسید

کار برداشت گندم در سیستان وبلوچستان به اتمام رسید
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: کار برداشت گندم در این استان به اتمام رسیده اما خرمن کوبی گندم‌های درو شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش اس.بی پرس، امان الله طوقی روز چهارشنبه در این‌باره اظهارداشت: ۶۸ هزار و۱۴۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان به کشت  گندم اختصاص داشت که بیش از ۶۶درصد آن در منطقه سیستان بوده است.

 

وی تصریح کرد: افزون‌بر ۱۰۰دستگاه کمباین بومی وغیربومی  و ده‌ها دستگاه دروگر در کار برداشت گندم در سیستان و بلوچستان مشارکت داشتند.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: یکهزار و ۲۰۰ تن بذر اصلاح شده گندم و  ۳۰ هزار تن انواع کود شیمیایی ازته، پتاسه و فسفاته به منظور حمایت از کشاورزان این استان در فصل کشت امسال در اختیار آنان قرار گرفت.

 

وی بیان کرد: کشاورزان سیستان و بلوچستان تاکنون ۳۵ هزار تن‌ گندم مازاد بر نیاز خود را به ۱۱ مرکز خرید تحویل داده‌اند.

 

طوقی با بیان اینکه امسال از سوی دولت هر کیلوگرم گندم ٢۵ هزار ریال از کشاورزان خریداری می‌شود افزود: قیمت خرید گندم در سالجاری نسبت به سال گذشته ۴٣ درصد افزایش یافته است. 

 

وی ادامه داد: سازمان غله کار خرید گندم را برعهده دارد و هیچ گونه محدودیتی در خرید و یا پرداخت هزینه این محصول راهبردی وجود ندارد.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: همچنین در این مدت ۱۳۰۰ تن گندم بذری توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از گندمکاران استان خریداری کرده است.

 

سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی و مرکبات دارد.


تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.


هم‌اینک در بیش‌از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

 

 

اتمام پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی