خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4426
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۰۸:۲۳
 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر در جنوب استان :

۳۵۰ هزار هکتار گز روغن در سیستان و بلوچستان وجود دارد

۳۵۰ هزار هکتار گز روغن در سیستان و بلوچستان وجود دارد
 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: برای توسعه کشت گز روغن هر سال اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اقدام به کشت و توزیع رایگان نهال می‌کند و هم‌اینک ۳۵۰ هزار هکتار گز روغن در نیکشهر، فنوج و قصرقند وجود دارد.

به گزارش اس.بی پرس، منصور رئیسی رز شنبه اظهارداشت: گزروغن سازگار با آب و هوای منطقه بلوچستان و در مناطق سخت، بی‌آب کوهستانی و حتی روی صخره‌ها رشد می‌کند و نکته جالب توجه این که در زمان خشکسالی و بی‌آبی رشد و میوه دهی بهتری دارد.

 

وی ادامه داد: دانه‌های پخته شده و تفت دیده گز روغن به عنوان آجیل خوراکی استفاده می‌شود و مزه و طعم خاصی دارد.

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر با اشاره به اینکه تمامی قسمت‌های گیاه گزروغن شامل ساقه، ریشه، میوه و برگ‌های آن مورد استفاده قرار می‌گیرد،افزود: بیشترین استفاده از بذر و روغن آن است که به عنوان آجیل و چاشنی همراه خرما، پوست و برگ آن علاوه‌بر خواص درمانی برای دباغی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی بیان کرد: گیاه گز روغن برگ‌هایی شانه‌ایی مضاعف با برگچه‌های کوچک و گل‌هایی با اجزای پنج قسمتی دارد و میوه آن به صورت کپسول و دانه‌هایی به اندازه مغز پسته است.

 

رئیسی ادامه داد: گز روغن همچنین شامل مواد معدنی مهم و منبع خوبی از پروتئین، روغن، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها، اسید آمینه و فنل‌های مختلف است.

 

وی بیان کرد: عصاره برگ، دانه و میوه گیاه سرشار از آنتی ‌اکسیدان بوده که از تشکیل رادیکال‌های آزاد از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند و دانه‌های آن دارای اسیدهای چربی همچون اسید استئاریک، اسید اولئیک، اسید لینولئیک و بهنیک اسید است.

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نیکشهر با اشاره به اینکه برداشت دانههای روغنی گزر وغن از اوایل خرداد تا پایان تیر ادامه دارد، افزود: ارتفاع این درخت به یک تا ۲ متر و حتی بیشتر میرسد و نسبت به کم آبی بسیار مقاوم است.

 

اتمام پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مردم برایش دعا کنند

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد