خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 4429
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۰۸:۴۰
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛

موقعیت ممتاز رهبری معظم در بین کشورهای منطقه‌ای ایران/به جایگاه فریضه عبادی و سیاسی نماز جمعه توجه شود

 موقعیت ممتاز رهبری معظم در بین کشورهای منطقه‌ای ایران/به جایگاه فریضه عبادی و سیاسی نماز جمعه توجه شود
آیین نماز سیاسی عبادی و دشمن شکن جمعه در سیستان و بلوچستان این هفته با حضور مردم ولایتمدار استان برگزار شد.

به گزارش اس.بی پرس، امامان جمعه شهرستان های سیستان و بلوچستان در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به موقعیت ممتاز رهبری معظم در بین کشورهای منطقه‌ای ایران و دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب اسلامی خواهان عراق عزتمند و مستفل شدند.

 

در این خطبه ها به اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت آیت الله طالقانی در پنجم مرداد ماه 58 اشاره و نماز جمعه یک نهاد پُر برکت و رحمانی عنوان شد.


 
حجت الاسلام  طاهری امام جمعه موقت زاهدان در خطبه های نماز جمعه این هفته، گفت: نمازجمعه رسانه ای قوی و موثر در جریانات منطقه است و برای همین دشمن علیه این نهاد کار می کند و شهدای زیادی در این زمینه داریم شهدای محراب گواه ترس دشمن از نماز جمعه هستند.


 
وی بیان کرد: سالروز اولین نماز جمعه را در پیش داریم به این بهانه هر سال روزی به نام نماز جمعه داریم، زیرا در حد یک رویداد و  حادثه نیست و تعبیر رهبری درباره نماز جمعه، نهادی مبارک و روحانی است، نهادی حاکمیتی، مردم پایه که توانسته نظام را حفظ کند تا کشور را از فتنه های سنگین سیاسی عبور دهد، اما اسلام رحمانی که دشمن به آن توجه دارد اسلامی بدون توجه به وجود دشمنان است.
 


 طاهری افزود: در راس نهاد نماز جمعه فردی روحانی ‌و پیگیر مشکلات مردم است، در حکومت دینی و اسلامی منظور از حکومت خدمت به مردم است و این نهاد حاکمیتی کارش خدمت رسانی به مردم است، ویژگی مهم بعدی این نهاد این است که امام جمعه منصب حکومتی و از سوی رهبر انقلاب دارد.

 

امام جمعه موقت زاهدان خاطرنشان کرد: جمعیتی بالغ بر ۲۷هزار نفر در نماز جمعه های استان در شرایط عادی بدون کرونا شرکت می کنند، امام جمعه تریبونی در شورای اداری شهر دارد و در خدمتگزاری به مردم کمک می کند، نماز جمعه رسانه ای قوی و زبان گویای مردم در انسجام بخشی،بصیرت دهی و نصیحت به مسئولان است و مخاطب نماز جمعه با نیتی الهی با وضو در این مراسم شرکت می کند و از تمام طیف های جامعه افرادی ابرومند در این نماز جمعه شرکت می کنند.

 

امام جمعه موقت زاهدان تاکید کرد: نماز جمعه عامل ریزش تمام گناهان است و از آن تعبیر به حج شده است و کسی که در نماز جمعه شرکت می کند و حتی اگر به نماز نرسد و در این مسیر فوت شود شهید محسوب می شود.
 


طاهری اذعان کرد: علت تعطیلی موقت نماز جمعه وجود ویروسی خطرناک در جامعه بود تا جان مردم در برابر این ویروس حفظ شود چراکه نماز جمعه مال مردم است، اما اکنون که مردم حساسیت کرونا را درک کرده اند و با موازین بهداشتی درنماز جمعه شرکت می کنند می توان نماز را برگزارکرد.

 

وی ضمن تاکید بر رعایت تقوای الهی، گفت: برای استنباط درست از حوادث نیاز به شاخص هایی داریم گاهی افراد می پرسند چرا در موضوع سوریه از ارتش بی نماز سوریه دفاع کردید اما از داعش اهل نماز حمایت نکردید اینجا باید توجه کنیم داعش به جبهه استکبار کمک می کند یا جبهه مقاومت و ارتش سوریه در کدام جبهه است تا حق و باطل را بشناسیم، عربستان خود را خادم حرمین شریفین می داند اما روی سر مردم بیگناه یمن موشک می ریزد.

 

امام جمعه موقت زاهدان ادامه داد: درباره جریانات سیاسی کشور نیز باید این مسئله را مدنظر داشت برخی جریان ها چند اصل را در خود دارند که باید آنها را خوب شناخت اصل کاهش قدرت رهبری که این جریانات به دنبال دوقطبی شدن کشور هستند و یاجریان هایی که به دنبال کاهش حمایت از گروه های مقاومت هستند این جریان ها گاهی در محافل دانشگاهی و عمومی نیز وارد می شوند و یا به دنبال کاهش قدرت موشکی و فریب مردم هستند و نمی گویند اگر موشک نبود دشمن لحظه ای به این مردم رحم نمی کرد.

 

وی افزود: برخی جریان ها اصل کاهش واردات بی رویه را ترویج می کنند و یا به دنبال کاهش کارکردهای دین هستند اینها دین را سکولار معرفی می کنند و می گویند روحانیت به مسائل سیاسی کاری نداشته باشد و نمازش را بخواند و به دنبال ترجیح غرب بر شرق هستند،از آنجاییکه برای ارتقای اقتصاد باید با همسایه های خود ارتباط برقرار کنیم و دراینجا غرب  و شرق را داریم اکنون که دولت  با شکست برجام به ارتباط با شرق بازگشته است عده ای حمله گسترده ای را علیه دولت شروع کرده اند باید دید این ارتباط برای چه گروهی ضرر دارد؟

 

وی تصریح کرد: چین کشوری با بیش از یک میلیارد  ۵۰۰ میلیون جمعیت و بازاری گسترده برای ماست چرا که نفت ندارد و می توان با او وارد معامله شد چین دارای تکنولوژی است منافع مشترکی با کشور چین داریم، معامله با چین به نفع طرفین است ارتباط با چین نشان می دهد ایران اهل تعامل با دنیاست و ارتباط با چین تحریم های غربی ها را کاهش خواهد داد و باعث ایجاد نشاط و امید در اقتصاد مردم خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: امریکا عربستان و امارات از جمله کشورهایی هستند که بیان می کنند که نگران استقلال ایران هستیم رسانه های وابسته به غرب و عربستان برای استقلال ایران دلسوزی می کنند و برخی عناصر داخلی مدام به دنبال تشویش اذهان عمومی در برابر این تعامل با چین هستند و  باید به اینها گفت شما استعمارگران نگران استقلال ایران نیستید شما فتنه ها زیادی را برای گرفتن استقلال ایران ایجاد کردید چرا در زمان برجام نگران از دست رفتن استقلال ایران نشدید؟


 
وی افزود: رهبر انقلاب در جمع نخبه ها گفتند باید به شرق بیشتر از غرب توجه کنیم و خطرش کمتر و منافعش بیشتر است، عده ای واگذاری جزیره کیش را مطرح می کنند برای کشوری در ۸ سال دفاع مقدس یک وجب  از خاک کشور را به دشمن نداد و رهبری  بصیر و ملتی آگاه دارد.


 
امام جمعه موقت زاهدان در پایان بیان کرد: شعار نماز جمعه امسال ایران قوی، همبستگی ملی و مسولیت اجتماعی است این کشور باید قوی باشد چراکه زمینه ساز ظهور امام زمان است و مردمی شریف در ان زندگی می کنند باید همبستگی ملی را برای ارتقای این کشور حفظ کنیم تفرقه سم است، انسجام ملی در مقابل امریکای توطئه گری که در حال سقوط است باید حفظ شود.

 

وی بیان کرد: امروز کارخانه های حساس و کشتی های جنگی  آمریکا یکی پس از دیگری آتش می گیرد و آمریکا قدرت مدیریت این آتش سوزی ها را ندارد، دشمن سعی میکند اعتماد مردم را سلب کند هرکجا که ایستادگی کردیم مانند مسئله موشکی و انرژی هسته ای پیروز شدیم ان شالله در موضوع اقتصاد هم در کنار هم پیروز خواهیم بود.

 

حجت الاسلام احمد لطفیان سرگزی، امام جمعه نیکشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: در روابط دو جانبه برای جمهوری اسلامی ایران منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط در عراق بسیار حائز اهمیت است.

 

وی بیان کرد: ایران در خصوص روابط عراق با آمریکا دخالتی نمی‌کند، اما انتظار دارد دوستان عراقی، این کشور را بشناسند و بدانند که حضور آمریکا در هر کشوری منشأ فساد، خرابی و ویرانی است.

 

امام جمعه نیکشهر با اشاره به دیدار نخست وزیر عراق با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: ایران خواهان عراق عزتمند و مستقل بوده و آمریکا دشمن عراق قوی است.

 

وی گفت: روابط ایران و عراق را به پشتوانه اشتراکات فراوان تاریخی، مذهبی، فرهنگی و عادات و سنن به معنی واقعی کلمه برادرانه است، معمولا نخست وزیران عراق اولین سفر خود را به ایران انجام می دهند و اولین سفر "مصطفی کاظمی" پس از انتخاب به ایران انجام شد و مورد توجه ناظران بین‌المللی هم قرار گرفت.

 

لطفیان سرگزی اظهار کرد: این دیدار در شکل، موقعیت زمانی و مکانی و محتوا‌ مهم بود، ضمن آن که نخست وزیر عراق در نهایت احترام وارد و از کلمه‌ قائد برای رهبر انقلاب اسلامی استفاده کرد و این نشان دهنده‌ موقعیت ممتاز رهبری معظم در بین کشورهای دوست و متحد منطقه‌ای ایران است.

 

وی گفت: پنجم مردادماه سال ۵۸ بود که مردم تازه انقلاب کرده ایران طعم شیرین نماز جمعه را چشیدند، اگرچه اقامه این نماز جمعه که به امامت آیت الله طالقانی برگزار شد، فقط در تهران بود، اما همه کسانی که آن خطبه‏ها و نماز را از قاب تلویزیون دیدند شیرینی آن را چشیدند.

 

به گفته لطفیان سرگزی، نهال نماز جمعه انقلاب اسلامی، از زمین چمن دانشگاه تهران جوانه زد و بسان شجره طیبه‏ ای شد که سایه‏اش همه جای کشور را فرا گرفت.

 

وی تصریح کرد: پنجم مرداد هرسال بهانه تجدید خاطره آن اتفاق بزرگ است، اتفاقی که بعدها رهبر انقلاب اسلامی آن را از معجزات انقلاب اسلامی نامید و نماز جمعه یک نهاد پُر برکت و رحمانی شد.

 

امام جمعه نیکشهر ادامه داد: نماز جمعه نهاد امامت و ولایت و یک نماز جامع هفتگی است که به مثابه حج برشمرده می‏شود و خطیب جمعه و امامت جمعه در جایگاه واعظ امت، نقشی در امتداد نقش امامت را در سطح متناسب ایفا می‏ کند.

 

لطفیان سرگزی با اشاره به شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) گفت: یاد این امام بزرگوار، یعنی یاد سر برآوردن حیات دوباره‌ جریان اصیل اسلامی در مقابله‌ با تحریف هایی که انجام گرفته بود.

 

وی ادامه داد: امام محمدباقر (ع) که دوران امامتشان حدود هجده سال طول کشید، یک الگوى کامل براى تلاش و مبارزه و مجاهدت خستگی‌ناپذیر و پُر از مشکلات براى اشاعه‌ دین و کلمه‌ حق و راه انداختن جریان فکرى درست در دنیاى آن روز بود.

 

امام جمعه نیکشهر تصریح کرد: آنچه که امروز ملّت ایران براى آن تلاش می کند، یعنى زنده کردن سخن حق در دنیاى مادّىِ غرق در فساد و فرهنگ منحطّ گمراه‌ کننده‌ امروزى، کارى است که امام باقر (ع) یک ‌تنه به کمک معدودى از اصحاب، در دنیاى بزرگِ آن روزِ اسلام انجام می داد و این همان راه و کار و وظیفه‌ ما است.

 

 

توجه به جایگاه فریضه عبادی و سیاسی نماز جمعه / منافقان با حمایت صدام به کشورمان حمله کردند

حجت الاسلام عظیم بامری، امام جمعه دلگان در خطبه های این هفته این شهرستان گفت: منافقان در اواخر دوران دفاع مقدس و با حمایت صدام و رژیم بعثی عراق به کشورمان حمله کردند.

 

وی با اشاره به صدور حکم برای آیت الله طالقانی برای برگزاری نماز جمعه در کشور در پنجم مرداد 58، بیان کرد: اولین نماز جمعه در تهران با حکم امام خمینی (ره) و توسط مرحوم آیت الله طالقانی اقامه شد.

 

امام جمعه دلگان ادامه داد: نماز جمعه زمینه بصیرت و هدایت بشر را فراهم می‌کند که باید به جایگاه والا و رفیع این فریضه عبادی و سیاسی توجه شود.

 

وی تصریح کرد: در اواخر دوران دفاع مقدس، منافقان با حمایت صدام به خاک کشورمان حمله کردند که آن عملیات به مرصاد معروف شد، در این عملیات تعداد زیادی از منافقان کوردل به هلاکت رسیدند.

 

بامری افزود: عملیات غرورآفرین مرصاد نتیجه رشادت های جوانان و رزمندگان کشورمان در دفاع از انقلاب اسلامی و مقابله با منافقان کوردل و دشمنان این آب و خاک بوده است.

 

 

مقام معظم رهبری را ستون اصلی انقلاب اسلامی / ایران جنایت منافقان را فراموش نمی کند

حجت الاسلام مجتبی بامری امام جمعه سراوان در خطبه های نماز جمعه این شهرستان گفت: منافقان 17 هزار نفر از مردم ما را بی رحمانه به شهادت رساندند و ملت فهیم ایران هرگز خباثت ها و جنایت های این گروهک را فراموش نخواهد کرد.

 

وی با اشاره به حضور در ماه پرفضیلت ذی الحجه اظهار کرد: عرفه روزی است که انسان را به سمت نورانیت سوق می دهد و در این روز انسان به گناهان خود اعتراف و دست نیاز به درگاه خداوند متعال بلند می کند.

 

بامری بیان کرد: با توجه به قرار گرفتن در آستانه عید سعید قربان شهروندان در این روز قربانی کردن را از یاد نبرند و به یاری مستمندان، مساکین و ایتام بشتابند.

 

امام جمعه سراوان ادامه داد: همچنین در این ماه عید غدیر و ولایت امیر المومنین علی (ع) قرار دارد که مظهر تمام خوبی هاست، انتظار می رود بدون توهین به مذاهب دیگر این روز در سراوان گرامی داشته شود.

 

بامری با اشاره به اینکه استکبار ستیزی از وظایف ذاتی انقلاب اسلامی ایران است، اضافه کرد: با روی کار آمدن انقلاب اسلامی ایران دست استبداد و مستکبران از کشور قطع شد که همین امر منجر به انجام توطئه های فراوان از سوی سران کفر که در رأس آنها آمریکا قرار دارد، شده است.

 

وی با اشاره به تبلیغات سوء دشمن در شبکه های اجتماعی  و رسانه ها گفت: دشمن با شانتاژ رسانه ای به دنبال القای ناامیدی  و فاصله گرفتن مردم از انقلاب به دلیل وجود مشکلات اقتصادی در کشور است که انتظار می رود با هوشیاری کامل این توطئه خنثی شود.

 

امام جمعه سراوان مقام معظم رهبری را ستون اصلی انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: برخی ها با شبکه سازی و استفاده از غول های تبلیغاتی با دست های پلید در حال قلم زنی جهت شکستن قداست و عظمت ستون انقلاب اسلامی هستند اما باید در این زمینه توجه لازم انجام شود.

 

بامری مردم را نسبت به  موج سواری صهیونیست و استکبار جهانی برای هتک حرمت و خدشه به اقتدار نیروهای مسلح کشور هشدار دارد و گفت: امروز پنجه در پنجه دشمن قرار داده ایم و آنها را به زانو در آورده ایم، اما نباید فراموش کرد که دشمن نیز با دندان تیز وارد معرکه شده است.

 

 

آمریکا منتظر ضربه متقابل ایران باشد/ نهاد نماز جمعه مکانی برای کارهای مومنانه

حجت الاسلام عیسی بزمانی امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این شهرستان که در مصلای فاطمه الزهرا برگزار شد با بیان این که نهاد نماز جمعه قرارگاهی برای انجام کارهای مومنانه است، گفت: ایران هرگز شهادت حاج قاسم را فراموش نخواهد کرد و ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد.

 

وی بیان کرد: ازدواج از نشانه های الهی شمرده می شود و سرمایه گذاری برای این امر بسیار مهم می باشد، هیج بنایی در نزد خداوند محبوب تر از ازدواج نیست و امروز دشمنان برای سست کردن بنیان خانواده های ایرانی از ابزارهایی چون رسانه و ماهواره استفاده می کنند.

 

امام جمعه ایرانشهر با بیان این که خداوند متعال در قرآن ملاک ارزش گذاری بندگان را تقوا قرار داده است‌، تصریح کرد: پنجم مرداد اولین سالروز تاسیس نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

 

وی ادامه داد: نهاد نماز جمعه قرارگاهی برای انجام کارهای مومنانه بوده و به گفته مقام معظم رهبری نهادی رحمانی است که باید در این مکان به معنوی بودن و حضور مستمر مردم در نمازهای جمعه توجه شود.

 

بزمانی اضافه کرد: نماز جمعه نهادی برخوردار از شبکه نورانی امامت است و باید جایگاه آن را به خوبی حفظ کرد که انجام این کار با حمایت، پشتیبانی، فکر و اندیشه نمازگزاران محقق می شود.

 

این خطیب جمعه با بیان این که نماز جمعه مربوط به قشر، صنف و گروهی خاصی نیست، خاطرنشان کرد: نهادی انقلابی و مردمی است که برای تقویت باورهای دینی مردم به صورت جهادی گام بر می دارد.

 

وی با اشاره به عملیات مرصاد سال ۶۷ گفت: مرصاد آخرین عملیاتی بود که در دفاع مقدس داشتیم که مربوط به جریان نفاق می شد و دشمنان با حمایت و پشتیبانی عراقی ها به دنبال ایجاد نفاق بودند، پس مردم باید جریاناتی که با جهان اسلام تعارض دارند را به خوبی بشناسند.

 

امام جمعه ایرانشهر بیان کرد: در عملیات مرصاد سال ۶۷ همه مردم پای کار بودند و با همدلی نیروهای سپاه، ارتش و نیروهای مسلح توانستند منافقان را شکست دهند.

 

وی با بیان این که ایجاد جریان نفاق در سایه کارهای تهاجم تبلیغی علیه ظرفیت های نیروهای امنیتی و انتظامی یکی دیگر از کارهای امروز دشمنان نظام است، اظهار کرد: آنان به دنبال تخریب سرمایه های اجتماعی کشور هستند که در راس آنان مقام معظم رهبری است.

 

بزمانی گفت: دشمن سعی دارد آتش سوزی های اخیر تبدیل به محرک شود و با انجام این اقدام اسباب نارضایتی مردم را فراهم کند.

 

امام جمعه ایرانشهر اضافه کرد: دشمنان و منافقان برای ایجاد نفاق بین ملت ایران در شبکه های اجتماعی فضای مجازی هشتگ راه می اندازد و بازنشر آن را طوری طراحی می کنند که در دنیا ترند شود، آنان با این کار می خواهند در فضای مجازی هدف خود را با سبک و سیاق خودشان انجام و بین مردم تفرقه ایجاد کنند.

 

وی گفت: مردم باید در زمینه استفاده از فضای مجازی و سایبری دارای سواد رسانه باشند و به مسئله جریان شناختی توجه کنند.

 

این خطیب جمعه با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که در دیدار با نخست وزیر عراق فرمودند ایران هرگز شهادت حاج قاسم را فراموش نخواهد کرد و ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد، عنوان کرد: این صحبت آغاز فصل جدید در منطقه در مواجه با شیطان بزرگ چون آمریکا است.

 

وی بیان کرد: آنان فکر می کنند حملات موشکی به پایگاه عین الاسد انتقامی سختی بود که ایران گرفت، اما با توجه به فرمایش رهبری ما هنوز انتقام سردار سلیمانی را نگرفتیم و در زمان مناسب ضربه خواهیم زد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : dana.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری زاهدان؛

عملیات اجرایی پنج زمین چمن مصنوعی در مناطق کم برخوردار زاهدان آغاز شد

شناسایی هزار و ۶۰۰ مراکز استخراج رمز‌ ارز

بیت کوین جای بورس را گرفت؟