خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4449
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۱۱:۴۳
سیستان و بلوچستان؛

اهمیت سیاسی و فرهنگی حجة الوداع

اهمیت سیاسی و فرهنگی  حجة الوداع
در سال دهم هجری ، اخرین حج پیامبر موسم به حج الوداع انجام شد. رسول خدا در این حج بسیاری از احکام و تعلیمات اسلام را تشریح کردند.

به گزارش اس.بی پرس، حجة الوداع، تنها حج‌گزاری عمومی مسلمانان به همراه حضرت محمد(ص)، در سال دهم هجری بود که در آن پیامبر(ص) بسیاری از احکام و تعلیمات اسلام از جمله احکام حج و ولایت امام علی(ع) را برای جمع پرشماری که او را همراهی می‌کردند، بیان کرد.


حجة الوداع را دارای اهمیت سیاسی و فرهنگی بسیار خوانده‌اند. از آن رو که حضرت محمد(ص) در جریان این حج، آداب و احکام حج در اسلام را ابلاغ کرده و به طرح بسیاری از قوانین مهم اسلام از جمله ولایت اهل بیت خود پرداخت.


این رویداد، بازتاب زیادی در لایه‌های سنت نبوی پیدا کرد که در دانش‌هایی مانند حدیث، سیره، تاریخ و فقه امتداد یافت،آنقدر که «سال دهم» در تاریخ اسلام، به نام «حجة الوداع»، خوانده شد و باب ویژه‌ای به همین نام، بر کتاب‌های سیره و تاریخ و حتی بر کتاب‌های حدیثی اختصاص یافت و بسیاری از آداب و مناسک حج با استناد به همین رویداد در فقه تدوین شد.


برپایه روایتی از امام باقر(ع)، تا سال دهم هجری همه احکام و آموزش‌های دین به جز حج و ولایت نازل شده بود.


در این سال، حضرت محمد(ص) مأموریت یافت تا برای تکمیل تعالیم دین خود و رساندن این دو واجب الهی اعلام کند هر کسی که توانایی پیمودن راه را دارد، برای فرا گرفتن حج و تعالیم دین در حج آن سال شرکت کند و جارچیان به همه اهل مدینه و آبادی‌های پیرامون آن و قبایل عرب بادیه‌ نشین اطلاع‌رسانی کردند.


حضرت محمد(ص) در سال‌های قبل در مدینه بدون اینکه به حج برود، در روز عید قربان، قربانی می‌کرد.

 

 

اتمام پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha