خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4456
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۱۵:۰۵
حسرت هایی که بردل ماند؛

در زمان حیات به یادش نبودند پس ازفوت پیام تسلیت دادند/ خاموشی چهره ماندگار موسیقی بلوچستان

در زمان حیات به یادش نبودند پس ازفوت پیام تسلیت دادند/ خاموشی چهره ماندگار موسیقی بلوچستان
استاد «رسول بخش‌زنگی شاهی» نوازنده پیشکسوت ساز «قیچک» بلوچستان در حالی پنج شنبه شب درگذشت که حسرت های بسیاری بر دل هنر دوستان باقی ماند.

به گزارش اس.بی پرس، استاد «رسول بخش زنگی شاهی» نوازنده برجسته ساز «قیچک» عصر پنج شنبه به دلیل بیماری قلبی در گذشت. استاد زنگی شاهی برجسته‌ترین نوازنده ساز «قیچک» بود که در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر سال ۹۶ به عنوان چهره برتر قیچک ایران شناخته و از آن تجلیل شد.

 

استاد «بخشوک زنگی شاهی» معروف به «رسول بخش» در سال ۱۳۲۰ در بخش «آشار» از توابع شهرستان «مهرستان» متولد شد و از همان زمان کودکی در جوار پدر و پدربزرگ خود هنر نواختن ساز و قیچک را آموخت و در ۱۴ سالگی رسماً در مجالس مختلف کار نوازندگی را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۲ مفتخر به کسب مدرک دکتری افتخاری نواختن ساز و قیچک از کشور انگلستان شد.

 

 

سفر به کشورهای مطرح جهان برای نمایش فرهنگ اصیل ایرانی

زنگی شاهی طی سال‌های متعدد از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، سوئد، ایتالیا، نروژ، بلژیک، پرتغال، عمان، قطر، امارات متحده عربی و بسیاری کشورهای دیگر برای نمایش مهارتش در زمینه نواختن ساز و قیچک اعزام شد.

 

استاد «رسول بخش» با تلاش زیاد تمامی مهارت خود در این هنر را به پسر ۱۲ ساله خود منتقل کرد و ۲۵ شاگرد زن و مرد در اقصی نقاط استان پهناور سیستان و بلوچستان تحت نظر استاد زنگشاهی هنر نواختن ساز و قیچک را فراگرفتند.

 

همچنین استاد رسول بخش زنگی شاهی آلات نواختن ساز و قیچک به ارث رسیده از پدر بزرگ خود را برای حفظ و آشنایی بیشتر عموم مردم با این هنر کهن به موزه فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان اهدا کرده است.

 

 

کسب افتخارات فراوان توسط استاد «زنگشاهی»

استاد «رسول بخش» پس از دریافت مدرک دکتری نواختن ساز و قیچک به صورت پیوسته در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلف در سطح کشور و همچنین خارج کشور حضور یافت و در سال ۱۳۹۵ به عنوان یکی از مفاخر ارزشمند کشور تندیس و لوح تقدیر جشنواره موسیقی فجر را از معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

 

متأسفانه چند سال قبل استاد رسول بخش به دلیل متحمل شدن رنج بیماری دیابت پای راست خود را از دست داد و در عمل به توصیه پزشکان ذی ربط برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ناچارا سرزمین آباء و اجدادی خود را رها کرد و به شهرستان خاش (به جهت برخورداری از آب و هوای مطلوب‌تر) مهاجرت کرد.

 

البته این فقط بخشی از مشکلاتی است که این استاد موسیقی در چند سال اخیر با آن مواجه شده بود زیرا جدای از این معلولیت ناخواسته، ۲ فرزند از ۱۷ فرزند این هنرمند نیز دچار معلولیت ذهنی و جسمی هستند.

 

استاد «رسول بخش» در حالی روز پنج شنبه درگذشت که بسیاری از مسئولانی که در زمان حیات او به یادش نیفتاده بودند پس از فوتش برای بزرگداشت او پیام تسلیت صادر کردند و از مقام والای هنری او تجلیل کردند.

 

این استاد گرانقدر در حالی جان به جان آفرین تسلیم کرد که حسرت‌های زیادی نه برای او بلکه برای ما و بسیاری از مسئولان و هنر دوستان بر دل ماند زیرا حتی در تأمین پای مصنوعی پروتز او هم کوتاهی‌هایی انجام شده بود.

 

در سال ۱۹۹۸ میلادی پیشنهاد کردند که همراه اعضای خانواده‌ام به فرانسه مهاجرت کنم، اما چون هیچ کجا ایران نمی‌شود و از طرفی چون فرهنگ ما با کشورهای دیگر متفاوت است، نپذیرفتم.

 

رسول بخش زنگشاهی، پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود: «در فرانسه، سوئد، بلژیک، آلمان، سوئیس و ایتالیا اجراهایی داشتم و دانشگاه پاریس نیز مدرک دکتری افتخاری به من داده است. در سال ۱۹۹۸ میلادی، حتی پیشنهاد کردند که همراه اعضای خانواده‌ام به فرانسه مهاجرت کنم، اما چون هیچ کجا، ایران نمی‌شود و از طرفی چون فرهنگ ما با کشورهای دیگر متفاوت است، نپذیرفتم.»

 

 

نام استاد «زنگی شاهی» در تاریخ موسیقی کشور ماندگار خواهد بود

به گزارش اس.بی پرس، حسین مسگرانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان در پی درگذشت استاد «رسول بخش زنگی شاهی» با صدور پیامی این ضایعه را را تسلیت گفت.

 

جامعه فرهنگ وهنر استان درغم از دست دادن هنرمندی کم نظیر و برجسته عرصه موسیقی استاد رسول بخش زنگی شاهی، به سوگ نشست. مصیبت و غم از دست دادن نوازنده بی همتای قیچک، استاد بزرگ عرصه موسیقی جامعه موسیقیایی و دوستداران وی را اندوهگین کرد، بی گمان نام ایشان در تاریخ موسیقی کشور واستان ماندگار خواهد بود.

 

از دست دادن استاد زنگی شاهی برای موسیقی استان ضایعه دردناکیست که جا دارد خدمت جامعه فرهنگ و هنر، خصوصاً اهالی موسیقی استان و خانواده آن مرحوم تسلیت گفته و از درگاه خداوند رحمان برای ایشان مغفرت و رحمت الهی را مسئلت دارم.

 

بدون شک ایشان از تاثیرگذارترین هنرمندان بلوچستان به شمار می‌رود که دیگر تکرار نخواهد شد.

 

گفتنی است، استاد زنگی شاهی برجسته‌ترین نوازنده ساز (قیچک) بلوچستان بود که در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر سال ۹۶ به عنوان چهره برتر قیچک ایران تجلیل شد و دارای درجه یک هنری (معادل دکتری) از شورای ارزشیابی کشور می‌باشد.

 

شایان ذکر است؛ آلبوم آثار زنده یاد رسول بخش زنگی شاهی باهمکاری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان وانجمن موسیقی استان، در سال ٩٧تولید شده است.

 

 

استاد «زنگی شاهی» از سرمایه‌های فرهنگی سیستان و بلوچستان بود

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی جداگانه در گذشت استاد زنگی‌شاهی از مفاخر و نام‌آوران عرصه موسیقی کشور در این استان را تسلیت گفتند.

 

به گزارش اس.بی پرس، سید عباس صالحی روز جمعه در پیامی درگذشت استاد رسول بخش زنگی‌شاهی نوازنده زبردست و از مفاخر و نام‌آوران عرصه موسیقی نواحی کشور را تسلیت گفت.

 

در متن این پیام  آمده است: خبر درگذشت استاد رسول بخش زنگشاهی نوازنده زبردست و از مفاخر و نام‌آوران عرصه موسیقی نواحی کشور موجب تالم و تأسف شد.

 

آن زنده‌یاد از بزرگان و سرمایه‌های فرهنگی خطه سیستان و بلوچستان بود که آوازه هنرش او را به یکی از ذخایر کم‌نظیر گنجینه موسیقی سرزمین‌مان بدل ساخت.

 

اینجانب فقدان این هنرمند عزیز را به اهالی فرهنگ و هنر، علاقه‌مندان و شاگردان آن فقید سعید و خانواده عزیزش صمیمانه تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزدمنان برای آن مرحوم رحمت واسعه و غفران الهی و برای بازماندگان محترم صبر و بردباری خواستارم.

 

البته سیستان و بلوچستان به دلیل قدمت تاریخی و همینطور فرهنگ غنی مردمانش از دیرباز مهد فرهنگ و هنر شرق کشور بوده که یکی از این زمینه‌های فرهنگی موسیقی اصیل این استان است که متأسفانه طی سالیان اخیر کمتر به آن و همینطور به هنرمندان آن توجه شده است که یکی از آنها استاد «رسول بخش» نوازنده «قیچک» بود.

 

از همین امیدواریم مردم هنر دوست و مسئولان مربوطه قدر این گنجینه‌های گرانقدر این سرزمین را قبل از آنکه دیر شود بدانند و اگر هم قرار است از آن تجلیلی به عمل آید در زمان حیاتشان باشد.

 

 

انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha