خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4501
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ - ۱۶:۲۵
هیچ نیرو و ارگانی نمی تواند جای دولت را بگیرد؛

قفل بسته این ایام کرونایی تنها با کلید دولت گشوده خواهد شد/ آقای رئیس جمهور اطلاعی از مخارج وقیمت ها دارند؟

قفل بسته این ایام کرونایی تنها با کلید دولت گشوده خواهد شد/ آقای رئیس جمهور اطلاعی از مخارج وقیمت ها دارند؟
با نگاه کوتاهی به جدول اعداد و ارقام قیمت‌ها در بازار و با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که هر خانواده ایرانی برای وضعیت کرونایی چه مخارجی را باید متحمل شود. این روزها بازار فروش اقلام بهداشتی بیشتر شبیه به دلالی شده و قیمت اجناس با تفاوت فاحشی به افراد عرضه می شود.

اس.بی پرس _ رضوانه قاسم زاده: کرونا فقط نیامد تا ما را به یک بیماری ناشناخته مبتلا کند، او آمد و همه‌چیز را از ما گرفت. سلامتی، شادی، رفاه و آسایش و حتی عزیزانمان را. و انسان باآن‌همه عظمت و غرب و حتی جان باآن‌همه علم و دانش، در مقابل ویروس خون‌خوار این روزهای زمین، به‌زانو درآمدند؛ که البته اگر پول باشد زندگی چندان هم از رونق نمی‌افتد و کرونا جز گردبادی با کیلومترها فاصله، فقط نسیمش می‌رسد؛ اما وای از اینکه پول کم باشد و هزینه‌ها گزاف...

 

از اسفندماه که فوج شیوع کرونا تن همه را به لرزه انداخت پنجه در پنجه او انداختیم. گاهی مغلوب شدیم و گاهی پیروز.

 

متخصصان اما تنها راه مقابله را شستن مکرر دست‌ها و زدن ماسک اعلام کردند، عواملی که خودنگرانی کرونا را دوچندان کرد و به فاصله‌ی کوتاهی هیچ ماسک و دستکشی در داروخانه‌ها پیدا نشد که نشد.

 

اگر هم بود با هزینه‌های دوچندان به مردم داده می‌شد و گاهی یک ماسک به 250 هزار تومان هم می‌رسید؛ اما اکنون به برکت نیروهای جهادی و ... ماسک و دستکش در اختیار همه قرار دارد.

 

این طولانی شدن کرونا برای مردم ما هزینه دارد، هزینه‌ای که نمی‌دانند از کجا در این بازار کساد و تجارت رکود و تورم بالا تأمینش کنند.

 

ما باید هرروز دست‌هایمان را بشوییم، ماسک بزنیم، استریل انجام دهیم و همه این کارها هزینه دارد. حتی یک تست تشخیص و عکس از ریه که به‌راحتی بیان می‌شود، هزینه بالایی دارد و دولت در این پنج ماه کار خاصی نکرده است؛ بسته‌های معیشتی که قطره آبی است بر آتش درد اقشار کم‌درآمد،  یارانه‌هایی که به برکت وام یک‌میلیون تومانی آن‌هم از مردم قطره‌چکانی دارد گرفته می‌شود.

 

و ما ماندیم و کلی خرج و مخارج که هیچ حمایتی هم نمی‌شود و این روزها هرکسی به هر نحوی باید درد خودش را دوا کند چه برسد به اینکه بخواهد دست دیگری را هم بگیرد.

 

در این میان باید توجه داشت که هیچ نیرو و ارگانی نمی‌تواند جای دولت را بگیرد و قفل بسته این ایام کرونایی تنها با کلید دولت گشوده خواهد شد.

 

این گزارش روایتی است از بار گرانی که کرونا از اسفندماه روی دوش خانواده‌های ایرانی انداخته و معلوم نیست تا چه زمانی روی گُرده ما ملت بماند، اگر بخواهیم خوش‌بینانه و به تومان محاسبه‌اش کنیم برای هر نفر در ماه حدود 140 هزار تومان و برای یک خانواده چهارنفره حداقل 560 هزار تومان است، هزینه‌ای که البته فقط دو قلم ضروری یعنی ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها را شامل می‌شود. البته با اضافه شدن هزینه حمل‌ونقل و تست کرونا این هزینه دست‌کم در ماه به 2 میلیون و 60 هزار تومان می‌رسد.

 

با نگاه کوتاهی به جدول اعداد و ارقام قیمت‌ها در بازار و با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که هر خانواده ایرانی برای وضعیت کرونایی چه مخارجی را باید متحمل شود.

 

این روزها که بازار فروش اقلام بهداشتی بیشتر شبیه به دلالی شده و قیمت اجناس با تفاوت فاحشی به افراد عرضه می‌شود، میانگین مخارج ایام کرونا برای یک خانواده چهارنفره را برای یک ماه بدین شرح حساب کرده‌ایم:

 

مخارج میانگین ماسک بهداشتی: 360 هزار تومان

مخارج محلول ضدعفونی: 200 هزار تومان

حمل‌ونقل عمومی: 1 میلیون تومان

 

اگر کار به انجام تست و آزمایش برسد هم هر فرد حدود 500 هزار تومان هزینه  را در بر خواهد گرفت. و درمجموع 2 میلیون و 60 هزار تومان هزینه سربار برای یک خانواده 4 نفره ایرانی در ایام کرونا خواهد بود که این رقم جدای هزینه‌های دیگر ازجمله خوردوخوراک و پوشاک و تحصیل و ... است.

 

مناطق محرومی چون سیستان و بلوچستان که خانواده‌ها حتی هزینه خوردوخوراک روزانه‌شان را هم به‌سختی درمی‌آورند، هزینه سربار کرونا آن‌هم به مبلغ 2 میلیون و 60 هزار تومان چون کوهی بر دوششان سنگینی می‌کند.

 

در هر جای ایران آسمان یکرنگ است اما گویی آسمان و سیستان و بلوچستان رنگ دیگری است. این مردم نیاز به حمایت ویژه‌ای دارند، مردمانی که کشاورزی‌شان را فدای بی‌آبی کردند. تجارتشان را فدای نبود منطقه آزاد؛ و حالا سلامتی‌شان را فدای طوفان‌های گردوخاک و کرونا. تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی، حمایت‌های مادی، اعطای تسهیلات و ... همه و همه می‌تواند راه زندگی را در این استان سهل‌تر کرده و از مهاجرت‌های اجباری بکاهد.

 

انتهای پیام/
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha