خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4545
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ - ۰۲:۱۵
کاهش شدید «امید» در سیستان وبلوچستان

یارانه که هیچ، وام هم مشکل معیشتی مردم استان را برطرف نمی‌کند/ دولت باید فکری برای این چرخ لنگ اقتصاد بکند

یارانه که هیچ، وام هم مشکل معیشتی مردم استان را برطرف نمی‌کند/ دولت باید فکری برای این چرخ لنگ اقتصاد بکند
دولت در برهه‌ای از زمان کمک‌های بلاعوضی را به‌حساب خانوارهای کم‌درآمد واریز کرد این در حالی است که هم‌زمان با واریز این کمک‌ها، قیمت‌های اجناس در بازار رو به افزایش گذاشت.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، با افزایش تورم در کشور و به طبع آن افزایش قیمت‌ها در بازار، استان‌های محروم علاوه بر فشارهای دیگر اکنون باید فشار اقتصادی را نیز تحمل کنند.


در بحران کرونا که هر خانواده نیاز به مراجعه به پزشک، تهیه اقلام بهداشتی و ... دارد. نه‌تنها پرداخت یارانه دردی از خانواده‌های کم‌بضاعت دوا نمی‌کند بلکه آنان را در فشار روانی نیز قرار می‌دهد. وام‌های بانکی نیز با درصد سودهای بالا دیگر هیچ علاجی برای کمک به مردم نیست. ارزش ریال در بازار رو به کاهش گذاشته است و دخل‌ها با خرج‌ها نمی‌خواند.


دولت در برهه‌ای از زمان کمک‌های بلاعوضی را به‌حساب خانوارهای کم‌درآمد واریز کرد این در حالی است که هم‌زمان با واریز این کمک‌ها، قیمت‌های اجناس در بازار رو به افزایش گذاشت.


جهادگران و دغدغه مندان زیادی در ایام کرونا، در پی صحبت‌های مقام معظم رهبری، کمک‌های انسان دوستانه‌ای من‌جمله بسته‌های معیشتی، بسته‌های بهداشتی و ... را برای محرومان تهیه کردند؛ اما آنچه استان نیاز دارد، ماهی دادن به دست مردم نیست بلکه آموزش ماهی گیری است. چرخ اقتصاد در استان سیستان و بلوچستان به‌کندی می‌چرخد و شیوع کرونا نیز مزید بر علت است.


بسیاری از کسب‌وکارها دچار رکود شدند. کسب‌وکارهایی ازجمله رستوران‌ها، بستنی و آبمیوه فروشی‌ها و ... که دیگر مشتری چندانی ندارند و حالا باید با این میزان از تورم و التهاب بازار، چرخ خانواده را بچرخانند.


 

دولت باید فکری برای این چرخ لنگ اقتصاد بکند

مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در خردادماه ١٣٩٩ را برابر ٢٧, ٨ درصد اعلام کرد که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٥.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٠ درصد برای دهک دهم نوسان دارد؛ اما آنچه در واقعیت دیده می‌شود فراتر از این ارقام و درصدهاست.


ریاست محترم جمهوری، شما بگویید مردم سیستان و بلوچستان سنگ کدام درد را به سینه بزنند. از درد بادهای 120 روزه که نفس‌های مردم را بریده تا فشار اقتصادی که دیگر توان و امیدی برای زندگی نگذاشته است.


طبق تحقیقات اخیر، میزان امید به زندگی در استان به‌طور چشم‌گیری کاهش‌یافته است. همچنان که جمعیت رو به پیری گزارده است، چندی دیگر شاهد خالی از سکنه شدن بسیاری از شهرهای مرزی استان سیستان و بلوچستان به دلیل وضعیت بد اقتصادی، کم‌آبی، فشارهای روانی و محیطی خواهیم بود.


اگر قانونی برای کل کشور تصویب می‌شود، این قانون باید با توجه به شرایط همه‌ی استان‌ها باشد، اما دریغ و صد دریغ... قوانین فقط در محدوده چندین شهر کشور ارزیابی و مصوب می‌شوند.


 

ماه‌های پایانی دولت تدبیر و امید

حال دولت دوازدهم در ماه‌های پایانی عمر خود جای دارد که به وعده‌هایش در طول این 4 سال جامه عمل بپوشاند. مشکلاتی که قرار بود در 100 روز حل شود، کلید آن در قفل بچرخد و قفل بسته اقتصاد را باز کند.


برجام های بی‌ثمری که چیزی جز مسابقه‌ای یکسر برد در زمین‌بازی دشمن نبود به فراموشی سپرده شود و بزرگ‌مردان دولت آستین همت بالا زده و چون نیاکان گذشته، پوریای ولی، امیرکبیر و ... که ایران کم به خود ندیده است، باری دیگر چرخ آسیاب اقتصاد ایران را به نفع مردم بچرخانند.

 

 

رضوانه قاسم زاده از زابل

 

انتهای پیام/
 

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha