خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4598
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ - ۱۴:۱۴
تأمین گاز طبیعی؛

ایران از برنامه تزریق گاز به میادین نفتی چقدر عقب تر است؟

ایران از برنامه تزریق گاز به میادین نفتی چقدر عقب تر است؟
بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، در صورت تأمین گاز طبیعی مورد نیاز جهت تزریق به میادین نفتی که نیمه عمر خود را می گذرانند می توان 16.3 میلیارد بشکه به مجموع ذخایر قابل برداشت اضافه کرد که معادل با افزایش ضریب بازیافت به میزان 9.15 درصد در این مخازن است که با نفت 50 دلاری بیش از 800 میلیارد دلار به درآمدهای نفتی ایران خواهد افزود.

به گزارش اس.بی پرس، در حال حاضر ایران روزانه حدود 850 میلیون متر مکعب گاز تولید می کند اما با توجه به شرایط موجود یعنی حجم بالای مصرف تنها بخش کمی از این گاز برای احیای چاه های نفتی به کار برده می شود.


افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی همواره از سوی زنگنه به عنوان یک دغدغه مطرح بوده است بطوری که وزیر نفت معتقد است با افزایش یک درصدی ضریب بازیافت میلیاردها دلار به درآمد کشور افزوده می‌شود به طوریکه اگر یک درصد به ضریب بازیافت چاه های نفتی ایران افزوده شود می‌توان گفت چیزی حدود 400 میلیارد دلار به ثروت بین نسلی ایران افزوده خواهد شد اما متاسفانه علی رغم اینکه این کار می تواند برای ایران آورده میلیاردی داشته باشد ولی در برنامه های اعلامی از سوی زنگنه وزیر نفت نبوده است.


مرکز پژوهش‌های مجلس اخیرا به این موضوع اشاره کرده و گفته است: بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، در صورت تأمین گاز طبیعی مورد نیاز جهت تزریق به میادین نفتی که نیمه عمر خود را می گذرانند می توان 16.3  میلیارد بشکه به مجموع ذخایر قابل برداشت اضافه کرد  که معادل با افزایش ضریب بازیافت به میزان 9.15  درصد در این مخازن است که با نفت 50 دلاری بیش از 800 میلیارد دلار به درآمدهای نفتی ایران خواهد افزود.


با این شرایط باید گفت در صورت عدم تأمین گاز مورد نیاز برای تزریق و ادامه روند کنونی برآورد می‌شود حدود 2.3 تا 2.7 میلیارد بشکه نفت خام در مخزن به دام افتاده و این میزان نفت دیگر قابل استحصال نخواهد بود که با احتساب هر بشکه به ارزش 50 دلار، 115 الی 135 میلیارد دلار از دسترس ملی خارج می‌شود.


نکته‌ای که باید به آن اشاره داشت این است که براساس برنامه ریزی صورت گرفته باید تا سال 99 روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز برای تولید صیانتی از چاه‌های نفت به این چاه ها تزریق می‌شد اما متاسفانه باید گفت براساس آمار های ارائه شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در سال جاری روزانه فقط 55 میلیون متر مکعب گاز به چاه‌های نفتی تزریق می‌شود.


با این شرایط باید گفت وضعیت تولید نفت ایران در سال‌های آتی قطعا قابل ملاحظه نخواهد بود و بخشی از درآمدهای نفتی ایران برای همیشه از بین خواهد رفت.

 


 
انتهای پیام/

منبع : asrehamoon.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی