خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4614
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ - ۰۸:۰۲
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی:

حدود ۱۵۰۰ تن گندم‌ بذری از کشاورزان سیستان و بلوچستان خریداری شد

حدود ۱۵۰۰ تن گندم‌ بذری از کشاورزان سیستان و بلوچستان خریداری شد
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال یکهزار و ۴۵۰ تن گندم بذری توسط شرکت خدمات حمایتی از کشاورزان این استان خریداری و ذخیره شده است.

به گزارش اس.بی پرس، امان‌الله طوقی روز شنبه اظهارداشت: در سال زراعی۹۹-۹۸ کشاورزان سیستان و بلوچستان ۶۸ هزار و ۱۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی خود را به کشت  گندم  اختصاص دادند.

 

وی ادامه داد: تاکنون بیش‌از ۳۶ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان سیستان و بلوچستان به دولت تحویل داده شده است.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: ارزش گندم تحویلی به دولت ۹۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

 

وی بیان کرد: کار برداشت گندم در سیستان و بلوچستان به اتمام رسیده اما خرمن کوبی گندم‌های درو شده همچنان ادامه دارد.

 

 طوقی اظهارداشت: افزون‌بر ۱۰۰دستگاه کمباین بومی وغیربومی و ده‌ها دستگاه دروگر در کار برداشت گندم در سیستان و بلوچستان مشارکت داشتند.

 

وی با بیان اینکه امسال از سوی دولت هر کیلوگرم گندم ٢۵ هزار ریال از کشاورزان خریداری می‌شود افزود: قیمت خرید گندم در سالجاری نسبت به سال گذشته ۴٣ درصد افزایش یافته است. 

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: سازمان غله کار خرید گندم را برعهده دارد و هیچ گونه محدودیتی در خرید و یا پرداخت هزینه این محصول راهبردی وجود ندارد.

 

 سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی و مرکبات دارد.


تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.


هم‌اینک در بیش‌از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

 

 

اتمام پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی

مردم برایش دعا کنند

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

تکرار یاوه گویی پمپئو در پیامی توئیتری

گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و امارات با محوریت ایران

مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ایران خودرو

اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو منتشر شد