خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4663
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ - ۱۱:۰۸
مدیرکل شیلات استان:

بیش‌از سه هزار خانوار صیاد برای جمع‌آوری ماهیان تالاب هامون ساماندهی شدند

بیش‌از سه هزار خانوار صیاد برای جمع‌آوری ماهیان تالاب هامون ساماندهی شدند
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) گفت: حدود سه هزار و ۷۰۰ خانوار صیاد در قالب ۱۵ شرکت تعاونی جهت پیشگیری از بحران‌های ناشی از خشکی تالاب بین المللی هامون و جمع‌آوری بچه ماهیان تالاب ساماندهی و اطلاع رسانی‌های لازم در این رابطه انجام شده است.

به گزارش اس.بی پرس، عیسی میرانی ‌شاهرودی روز یکشنبه  ضمن اشاره به برنامه‌ریزی برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تالاب بین المللی هامون توسط شیلات سیستان و بلوچستان اظهارداشت: باتوجه به اینکه در سالجاری در حوضه تالاب بین المللی هامون تا این لحظه خشکی رخ نداده زنده گیری انواع ماهی‌ها و ارسال آن‌ها به استخرهای پرورش ماهی در اولویت این اداره‌کل است.

 

وی بیان کرد: متاسفانه با خشک شدن تالاب بین المللی هامون بر اثر قطع آب رودخانه هیرمند که همه ساله به دلیل خشکسالی‌های متمادی اجتناب ناپذیراست به تدریج شاهد مرگ و میر ماهی در مقیاس وسیع در این تالاب هستیم.


مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: ماهیان زنده تالاب هامون که دارای توجیه اقتصادی برای پرورش هستند جمع آوری و بین استخر داران منطقه سیستان توزیع می‌شود.


وی تصریح کرد: ماهی‌های هرز در تالاب هامون پس از جمع آوری خشک شده و به کارخانه‌های پودر ماهی ارسال می‌شود.

 

شاهرودی اظهارداشت: صیادان سیستان از طریق جمع آوری ماهیان هرز از درون تالاب هامون و رودخانه های این منطقه میلیاردها ریال از این فعالیت درآمد کسب می‌کنند.

 

وی بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی این اداره کل، رودخانه سیستان از تاریخ ۱۹ تیر و به دنبال قطع آب ورودی دچار چالش شده که بلافاصله فراخوان و ساماندهی تمامی گروه‌های صیادی انجام شد.

 

وی بیان کرد: فعال سازی خط عمل آوری بسته بندی ماهیان خوراکی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و فرصت صادرات به سایر نقاط کشور از افت شدید قیمت به علت افزایش میزان صید و اشباع بازار جلوگیری خواهد کرد.

 

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پوره سازی انواع ماهی‌های خشک در صنایع کاربردی ارزش اقتصادی دارد افزود: خط پوره سازی انواع ماهی‌ها در منطقه سیستان فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نکرده و تا زمان اجرای کامل این خط، عمل پوره سازی  انواع ماهی‌ها در کارخانجات چابهار انجام می‌شود. 

 

 تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع و دامنه عمق یک تا پنج متر در زمان پرآبی در منطقه سیستان واقع در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور قرار دارد.


این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشکیل شده است. بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.


سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است.


اغلب در سال‌های پر آبی و در فصل بهار بعد از بروز سیلاب رودخانه هیرمند و انشعابات آن، سه هامون به هم متصل شده و به شکل یک نعل اسب تالاب بین المللی هامون را تشکیل می‌دهند.

 

تالاب بین المللی هامون از طریق رودخانه مرزی هیرمند آبگیری می شود، رودخانه هیرمند نیز از کوههای بابایغما در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر و گذر از ولایات مختلف افغانستان به سد کجکی در ولایت هلمند ریخته و پس از آن به ولایت نیمروز و سپس وارد خاک ایران در منطقه سیستان می شود.


آب این رودخانه از ۱۸ سال پیش قطع شده و رو به خشکی نهاده و هر ازگاهی با ریزش باران در مناطق میانی و سرازیر شدن آبهای سطحی مقادیری آب وارد خاک ایران می شود.


بر اساس معاهده امضا شده میان دولتین وقت ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ سهمیه ای معادل ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره گاه سد کجکی برای ایران در نظر گرفته شده که دولت افغانستان بایستی در طول سال این میزان آب را رها سازی کند.

 

منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در شمال استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.


سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(ساحلی و فراساحلی) مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آب‌های دریای عمان و آزاد فعال هستند.

 

 

اتمام پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha