خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4685
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ - ۰۸:۴۲
نماینده زابل مدعی شد

آمریکا مانع رسیدن حق آبه ایران است

آمریکا مانع رسیدن حق آبه ایران است
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نظر می رسد کشور افغانستان با حمایت نیروهای آمریکایی به دنبال این است که آب را کنترل کند تا منابع آبی که هرساله از طریق سیلاب وارد جمهوری اسلامی ایران می شد دیگر به سمت کشورمان نیاید.

به گزارش اس.بی پرس، چندی پیش خبری با عنوان "ایران حق آبه هیرمند را از افغانستان می‌گیرد" در تعدادی از رسانه ها منتشر شد.

 

در این خبر رضا اردکانیان، رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان گفت: در سال آبی جاری حق آبه رودخانه هیرمند را دریافت می‌کنیم و در شرایط خوبی به سر می بریم.

 

وزیر نیرو درباره حق آبه ایران از رودخانه هیرمند هم گفت: در چارچوب معاهده سال ۱۳۵۱ بین ایران و افغانستان عمل می‌کنیم که در آن معاهده، ساز و کاری تحت عنوان تشکیل هیئت کمیساریای هیرمند پیش بینی شده است که از هر دو طرف یعنی از جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در آن عضو هستند.

 

اردکانیان ادامه داد: از جمله وظایف این کمیساریای هیرمند، نظارت بر اجرای معاهده بوده و خوشبختانه با توجه به فضای خوب همکاری، این بخش از معاهده فعال است و جلسات کمیساریای هیرمند به صورت مرتب در تهران و کابل برگزار می‌شود.

 

وزیر نیرو اظهار کرد: اقدامات خوبی هم برای پایش اجرای معاهده هیرمند در حال انجام است و سفر اخیر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران هم تأکیدی بر این موضوع در گفتگوهای دو جانبه بود.

 

اردکانیان تصریح کرد: در سال آبی فعلی هم طبیعتاَ آن میزان از حق آبه رودخانه هیرمند را دریافت می‌کنیم و در شرایط خوبی به سر می بریم.

 

وی درباره احداث سد جدید در مسیر رودخانه هیرمند بیان کرد: به طور طبیعی هر نوع سازه آبی که در مسیر این رودخانه احداث شود، نباید بر قرارداد ایران و افغانستان در زمینه هیرمند تأثیر بگذارد و ما امیدوار هستیم این مسئله مورد توجه همکارانمان در افغانستان هم باشد.

 

وزیر نیرو افزود: قرارداد بین ایران و افغانستان درباره بهره برداری از رودخانه هیرمند یک قرارداد رسمی و تأیید شده دو کشور بوده که برای هر دو طرف قابل احترام است.

 

اردکانیان درباره رودخانه هریرود گفت: هریرود یک رودخانه مرزی است و در انتها، ایران و ترکمنستان از این رودخانه فصلی بهره مند هستند.

 

وی افزود: رودخانه هریرود رودی است که در ماه‌هایی از سال پرآب می‌شود که ما سد دوستی را روی این رودخانه احداث کردیم، مذاکرات با مقامات افغانستان درباره هریرود در جریان است و وزارت امور خارجه در قالب سند همکاری‌های جامع و بلند مدت دو کشور بحثی را به این امر اختصاص داده است.

 

وزیر نیرو بیان کرد: پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات برای استفاده از رودخانه هریرود بین ایران و افغانستان انجام شده است که امیدواریم در آینده نزدیک این سند جامع به طور رسمی به امضا برسد.
آب های ورودی ناشی از سیلاب حق آبه هیرمند نیست

 

 

آب های ورودی ناشی از سیلاب حق آبه هیرمند نیست

محمد سرگزی، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرنگار ما گفت: با توجه به این که سد کمال خان بر روی رودخانه هریرود در حال احداث بوده و رئیس جمهور افغانستان هم برای افتتاح آن رفته، گویا وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران رایزنی هایی را انجام داده است که منصوباتی مانند سد، مانع حق آبه ایران نیست و اعلام هم شده که حق آبه ایران داده شده است.

 

وی ادامه داد: وزیر نیرو اعلام کرده است که حق آبه ایران داده شده است، اما بر اساس موافقت نامه این گونه نیست که آب هایی که به عنوان سیلاب وارد کشور می شود به نام حق آبه شناخته شود و باید در طول سال هم تعلق گیرد، نه این که به صورت مقطعی در برخی از ماه های سال وارد کشور شود که این موضوع برخلاف توافق نامه است.

 

 

افغانستان با حمایت آمریکا به دنبال کنترل آب برای جلوگیری از ورود به ایران است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نظر می رسد کشور افغانستان با حمایت نیروهای آمریکایی به دنبال این است که آب را کنترل کند تا منابع آبی که هرساله از طریق سیلاب وارد جمهوری اسلامی ایران می شد دیگر به سمت کشورمان نیاید.

 

سرگزی گفت: در این زمینه نه فقط وزارت نیرو بلکه وزارت امور خارجه کشورمان هم باید ورود کنند و زمینه احقاق حقوق حقه ایران در جهت دریافت حق آبه رودخانه هیرمند پیگیری شوند تا مشکلاتی در آینده ایجاد نکند.

 

وی تصریح کرد: یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی نظارت است و در این حوزه فعالیت های وزارتخانه های نیرو و امور خارجه را بررسی می کنیم و اگر اقدامات مناسبی انجام نشود قطعا در قالب سوال از وزای مربوطه اقدام خواهیم کرد.

 

انتهای پیام/

منبع : khabarban.com

نظرات شما

capcha