خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4732
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۲۰:۳۰
امام‌جمعه شهرستان زهک در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس مطرح کرد:

بنیاد علوی و قرارگاه پیشرفت باید از بودجه‌ و کاری که می‌کند به مردم گزارش بدهد/ هیچ‌کس را متهم نکردیم/ از ابتدا با چاه نیمه چهارم مخالف بودم

بنیاد علوی و قرارگاه پیشرفت باید از بودجه‌ و کاری که می‌کند به مردم گزارش بدهد/ هیچ‌کس را متهم نکردیم/ از ابتدا با چاه نیمه چهارم مخالف بودم
حجت‌الاسلام حسن خدری با بیان اینکه نه بنیاد علوی و نه به قرارگاه پیشرفت اتهاماتی وارد نکردیم، تصریح کرد: اگر شفاف‌سازی شود، بسیاری از مشکلات پیش نمی‌آید و مردم هم نسبت به خیلی چیزها بدبین نمی‌شوند؛ مردم حق‌دارند از مراحل کار مطلع شوند، از بودجه، از اهداف و ماهیت پروژه.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام حسن خدری، امام‌جمعه شهرستان زهک واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان، چندی پیش انتقادهای تندی به مسئولین کشوری و استانی که در منطقه بودجه‌های فراوانی را هزینه می‌کند، داشت. ویدئو و کلیپ این انتقادها در فضای مجازی به‌شدت بازنشر و گسترده شد. خبرنگار ما بعد از چند روز پیگیری از دفتر حجت‌الاسلام خدری موفق به دیدار حضوری و مصاحبه با امام‌جمعه زهک شد. توجه شما را به متن این گفتگو جلب می‌کنیم:

 

 

*در خصوص مطالبه گری که جنابعالی در هفته قبل داشتید، آیا این مطالبه گری بر اساس اسناد و مدارک خاصی انجام گرفت؟

به‌هیچ‌وجه وظیفه و رسالت ما نیست و در احکام هم نیامده که ما کسی را متهم کنیم. بنای ما هم بر این نیست که خدای‌ناکرده بخواهیم کسی را متهم کنیم. ما فقط یک خواسته از بزرگواران داشتیم که حالا یک‌بخشی از خواسته‌ها را برخی از بزرگواران آمدند و پاسخگو شدن و بقیه موارد نیاز به بررسی میدانی دارد.

 

این خواسته‌ها مطالبه بود؛ ما گفتیم نهادهای مختلفی که در منطقه آمدند و دارند کار می‌کنند، باید به‌صورت تفکیکی بیایند و به مردم گزارش بدهند. باید بگویند چه‌کارهایی انجام داده‌اند، چقدر بودجه دریافت کرده‌اند؛ البته با سند و مدرک. گزارش بدهند که ما چقدر بودجه گرفتیم در چه مؤلفه‌هایی ورود کردیم یا بگوید ما در حال انجام چه پروژه‌هایی هستیم و هدف اصلی این پروژه‌ها چیست؟

 

بر اساس اهدافی که تعریف‌شده، تمام ادارات وظیفه‌شان این است که بیایند و به مردم به هر طریقی گزارش بدهند و بگویند هدف و وظیفه ما این است؛ چارچوب و چارت اهداف و وظایف ما این است و وظایف خود را بر مردم تشریح کنند.

 

 

* پس اصل حرف شما که اتفاقاً بازخوردهای بسیاری هم در فضای مجازی داشت این بود که مسئولین بیایند و گزارش بدهند!

بله! ما از این بزرگواران گزارش خواستیم و گفتیم اهداف برنامه‌ها و گزارش‌های عملکرد خود را برای مردم تشریح کنند؛ قرارگاه پیشرفت و آبادانی تقریباً ۴ سال است که در منطقه حضور دارد، حدود ۲ سال هم هست که بنیاد علوی واردشده و جدیداً هم بنیاد مستضعفان به دستور حضرت آقا اینجا ورود پیداکرده‌اند و کارهایی را که بیشتر برای رفع محرومیت منطقه است، انجام می‌دهند.

 

صحبت این است که بزرگواران قرارگاه پیشرفت گفته‌اند بعضی کارهایی که قرارگاه انجام داده کارهای موفقی بوده است اظهار کردند که بنیاد علوی بیاید هزینه و برنامه را در اختیار قرارگاه قرار دهد که بنده مخالفت کردم و نظر ما این است که اگر شما می‌خواهید در منطقه کار شود و کارهای خوبی صورت گیرد و موفق باشید باید هر نهادی جداگانه خدمت کند؛ قرارگاه باید بگوید چقدر بودجه گرفته و کجا خرج کرده است.

 

 

* پس فعلاً انگشت اتهام شما به سمت هیچ نهاد و ارگانی نیست؟

ما اصلاً کسی را متهم نمی‌کنیم چون برای ما معلوم نیست و نبوده که قرارگاه واقعاً چقدر بودجه گرفته و چه جاهایی خرج کرده است؛ برخی پروژه‌ها را دیدیم و از برخی پروژه‌ها اطلاع نداریم و ندیدیم.

 

در بحث فرهنگی هم بااینکه خود ما تولیت آن را بر عهده داشتیم و برخی امکانات را از وسیله نقلیه تا مکانی که در آن مستقر بودند، در اختیار آن‌ها قراردادیم، از بودجه و هزینه ما اطّلاع نداشتیم؛ روحانی هم که در این زمینه فعالیت می‌کرد، خیلی خوب کارکرد، جناب آقای قائمی در بحث فرهنگی برنامه‌های خوبی داشتند. حدود ۴۰ نفر طلبه را در سطح منطقه به‌صورت مهمان مستقر کردیم که در برخی موارد فعالیت، برنامه‌ها و نتیجه کار آن‌ها برای ما ملموس بود.

 

این بزرگواران کار می‌کردند، اما برای ما اهداف، برنامه‌ها و بودجه معلوم نبود؛ به همین خاطر ما مطالبه کردیم که باید گزارش بدهند، هرچند تاکنون اطلاعات و گزارش‌هایی در این زمینه به ما داده نشده است.

 

بنیاد علوی باید بیاید و شفاف‌سازی کند. اگر شفاف‌سازی شود، بسیاری از مشکلات پیش نمی‌آید و مردم هم نسبت به خیلی چیزها بدبین نمی‌شوند. مردم حق‌دارند از مراحل کار مطلع شوند، از بودجه، از اهداف و ماهیت پروژه. ما هیچ‌وقت به دنبال این نیستیم که کسی را متهم کنیم.

 

 

*به نظر شما چرا مردم الآن در این زمینه‌ها حساس شده‌اند و مطالبه آن‌ها شفافیت در امور است؟

دلیل این است که در دوره‌های گذشته خیلی از سازمان‌ها و نهادهای ما هزینه‌های هنگفتی گرفته‌اند و هیچ مهندسی برای کار خود نداشته‌اند و بر اساس علم مهندسی پروژه‌ها پیش نرفته‌اند؛ در همین تریبون نماز جمعه و جلسات عنوان کردم که طرح آبیاری نیم لوله موفق نبود.

 

آقایان بدون مهندسی کار را شروع کردند و ۱۲۰۰ میلیارد تومان پول خرج کردند و هنوز بهره‌برداری نکرده، طرح از گردونه خارج شد و گفتن این طرح بدرد نمی‌خورد. پس تکلیف این‌همه پول و بودجه خرج شده، چه می‌شود؟ مگر بیت‌المال نبود مگر مال مردم نبود؟ مگر این بودجه به اسم مردم نبود؟ چه کسی باید پاسخ این کار را بدهد؟

 

ما به خاطر جلوگیری کردن از این اتفاقات تلخ، گزارش کار می‌خواهیم.

 

هر بزرگواری قصد دارد بیاید و اینجا را آباد کند، باید اساسی درباره پروژه و منطقه مطالعه کند و بر اساس آن مطالعه دقیق باید کار شود. والا اگر قرار بر این شود که ما بیاییم یک سری کارها را انجام و بعد از مدتی به این نتیجه برسیم که این کار و این پروژه متأسفانه موفق نبود و ما فکر نمی‌کردیم که این مشکل پیش بیاید؛ این‌که نشد برنامه و کار.

 

 

*از دیگر مطالبه‌هایی که شما داشتید پیرامون دیوار مرزی و چاه نیمه چهار بود!

خیلی از آقایان به دیواره امنیتی ایراد دارند و می‌گویند اهدافی که ما بر دیوار امنیتی داشتیم محقق نشده است. متأسفانه میلیاردها تومان پول در قسمت دیوار امنیتی هزینه کردند اما بازمی‌گویند که فایده‌ای ندارد.

 

در بحث چاه نیمه چهارم هم الآن نقدهایی بر آن وارد است و محیط‌زیست می‌گوید از جهت اکولوژی اشتباه بوده. خوب چرا اشتباه بوده، چرا از اول کارشناسی نشده بود؟

 

اولین کسی که با طرح چاه نیمه چهارم مخالفت کرد، خود بنده بودم. اگر همین میلیاردها تومان هزینه چاه نیمه چهارم را در خود دریاچه هزینه می‌کردیم و آنجا آبگیر و چاه نیمه درست می‌کردیم و گودبرداری می‌کردیم دیگر کانون بحران نداشتیم. مردم هم مهاجرت نمی‌کردند. گردوغبار هم نداشتیم. آب هم به این راحتی تبخیر نمی‌شد. از جهت اکولوژی هم قسمت شمال منطقه آب بود که درواقع یک کولر طبیعی به‌حساب می‌آمد.

 

*ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
سپاس از پیگیری شما...

 

زهرا ابراهیمی کوهی از زهک

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha

داغ های مجازی