خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4793
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ - ۱۱:۳۰
سرپرست تیم اعزامی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبرداد:

تدوین پرونده‌های ثبتی 3 دهکده به منظور حفظ فرهنگ غنی مردمان سفید کوه مکران

تدوین پرونده‌های ثبتی 3 دهکده به منظور حفظ فرهنگ غنی مردمان سفید کوه مکران
سرپرست تیم اعزامی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: سه دهکده نَدودوک (بارگدن)، گوجگ دَپ (کوچکدام) و کددپ (کُدگَری) از روستاهای منحصر به فرد در استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌روند که تدوین پرونده ثبتی آنها ردشگری در حال انجام است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین واحدی امروز  اظهار کرد: سه دهکده نَدودوک (بارگدن)، گوجگ دَپ (کوچکدام) و کددپ (کُدگَری) از روستاهای منحصر به فرد در استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌روند که تدوین پرونده ثبتی آنها ردشگری در حال انجام است.

 

وی گفت: این سه روستا که در منطقه کوهستانی و صعب‌العبور سفیدکوه مکران واقع شده‌اند دارای معماری مدور دازی و سنگی هستند که شباهت بسیار زیادی با روستاهای دوره نوسنگی دارند.

 

او با بیان اینکه مردمان روستاهای یاد شده به شیوه دامداری‌، کشاورزی و باغداری امرار معاش می‌کنند و تعاملات فرهنگی این جوامع بسیار به جوامع نوسنگی و مس و سنگی نزدیک است تصریح کرد: چنین جوامعی با ویژگی‌های منحصر به فرد پیش‌ازتاریخی در ایران تنها در این منطقه از استان سیستان و بلوچستان به چشم می‌خورد که متاسفانه با سهل‌انگاری‌های صورت گرفته به سرعت در حال نابودی هستند.

 

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز گفت: در راستای حفظ فرهنگ غنی مردمان سفید کوه مکران پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر آن شد تا در مرحله نخست با ثبت سه روستای یاد شده به حفظ فرهنگ و ساختار این جوامع کمک کند.

 

بهروز عمرانی گفت: به منظور تدوین پرونده‌های ثبتی این سه روستا تیمی به سرپرستی حسین واحدی هم‌اکنون در منطقه یاد شده حضور دارد و در حال گردآوری اطلاعات مربوط به مطالعات باستان‌شناسی، زبان‌شناسی، مردم‌نگاری و مستند سازی هنرهای سنتی حول سه روستای بارگدن، کوچکدام و کددپ هستند.

 

وی تأکید کرد :حفظ این روستاهای در حال تخریب به صورت موجود، علاوه بر حفظ فرهنگ جوامع روستانشین بلوچستان می‌تواند بستری را برای انجام مطالعات  پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشد.

 

بخشدار لاشار با اشاره به تداوم این سامانه در این بخش افزود: مردم جانب احتیاط را رعایت کنند و از تردد های غیر ضروری در شرایط بارانی  بالاخص در مسیر هایی که در بستر رودخانه ها هست جدا خودداری کنند.

 

 

انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha