خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4855
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ - ۰۹:۵۸
درصورت تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا

تعویق آزمون سراسری

تعویق آزمون سراسری
وزیر بهداشت گفت: برای حفظ سلامت داوطلبان قرار شد درصورت تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا آزمون سراسری ۹۹، یک ماه به تعویق بیفتد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سعید نمکی گفت: با بررسی های انجام شده و برای حفظ سلامت داوطلبان، برگزاری آزمون سراسری تا اطلاع بعدی به تعویق افتاد.

(البته این تصمیم باید در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شود)

 


دکتر سعید نمکی روزگذشته در صفحه شخصی در فضای مجازی نوشت: امروز عصر مجدد با حضور ریاست محترم کمیسیون‌های آموزش و بهداشت و درمان و تعدادی از نمایندگان محترم مجلس و همچنین وزیر محترم علوم و رئیس سازمان سنجش جلسه‌ای داشتیم.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: وزیر محترم علوم و رئیس سازمان سنجش اعلام کردند که اجرای پروتکل‌های سختگیرانه در این زمان باقیمانده میسر نیست، مگر این دستورالعمل‌ها برای برگزاری آزمون سراسری تغییر کند.

 

در این جلسه اعلام کردم به عنوان وزیر بهداشت و متولی سلامت این کشور، قطعا سلامت فرزندانمان برای ما در اولویت است و از این پروتکل‌های سختگیرانه کوتاه نخواهم آمد که رئیس محترم کمیسیون های آموزش و بهداشت نیز در این مورد کاملا همراه و موافق بودند.

 

پیشنهاد وزارت علوم تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری بود که قرار شد در ستاد ملی کرونا مطرح شود.

 

 

تصمیمات جلسه باید در ستاد ملی کرونا تصویب شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم گفت: آزمون سراسری دانشگاه ها به دلیل افزایش فاصله‌گذاری اجتماعی و بسته بندی جدید دفترچه‌های کنکور بر اساس حوزه‌های جدید به تعویق افتاد.

 

دکتر منصور غلامی افزود نتایج جلسه ای که عصر دوشنبه در وزارت بهداشت برگزار شد باید در ستاد ملی کرونا مطرح و تصویب شود.

 

 

پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور به ستاد ملی کرونا می رود

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر تعویق یک ماهه کنکور سراسری مطرح و قرار شد این پیشنهاد در ستاد ملی کرونا بررسی شود.

 

به گزارش اس.بی پرس، آقای علیرضا منادی سفیدان با اشاره به برگزاری جلسه عصر دیروز با موضوع برگزاری آزمون سراسری با حضور وزرای علوم, بهداشت, رئیس سازمان سنجش و روئسای کمیسیون های آموزش و بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه موضوع امکان برگزاری کنکور سراسری با رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی بررسی شد.

 

وی افزود: پیش از این هم جلساتی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در دفتر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار و حاصل آن تشکیل کمیته مشترکی شد که این دستورالعمل ها را بررسی کند.

 

آقای منادی ادامه داد: بنابر این شد که دستورالعمل های سختگیرانه تری تدوین و اعمال شود زیرا دستورالعمل هایی که در کنکور دکتری و کارشناسی ارشد انجام شد ما را قانع نکرد و تاکید کردیم که اگر دستورالعمل های لازم انجام نشود کنکور را برگزار نمی کنیم زیرا جان داوطلبان برای ما اهمیت زیادی دارد.

 

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: در نهایت, امروز دستورالعمل های سختگیرانه اعلامی از سوی معاون بهداشت وزیر بهداشت، را مطالعه کردیم که دستورالعمل خوبی بود اما سازمان سنجش از اجرای این دستورالعمل ها اظهار ناتوانی کرد.

 

آقای منادی افزود: اما وزیر بهداشت بر اجرای این دستورالعمل ها تاکید کرد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم مصرانه خواستار اجرای این دستورالعمل ها شدند و اعلام کردند اگر این دستورالعمل ها اجرا نشود, کنکور نباید برگزار شود.

 

وی اضافه کرد: در نهایت, پیشنهاد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر تعویق یک ماهه کنکور مطرح و قرار شد این پیشنهاد در ستاد ملی کرونا بررسی شود و پیش بینی می کنم, تصویب شود.
آقای منادی تاکید کرد: هدف این بود که جان داوطلبان کنکور سراسری در خطر نیفتد.

 

 

اجرای شیوه نامه ها و سلامتی داوطلبان از هر چیزی مهمتر است

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بر اساس بررسی‌های میدانی،‌ شواهد عینی و تماس‌های مختلف به کمیسیون بهداشت مجلس اجرای دقیق شیوه نامه ها برای حفظ سلامتی داوطلبان و پیشگیری از ابتلای آنها از بیماری کرونا در کنکور کارشناسی ارشد و آزمون دستیاری پزشکی انجام نشده است.

 

دکتر شهریاری در خصوص جزییات جلسه عصر دوشنبه درباره کنکور سراسری در وزارت بهداشت، افزود: به شدت نگران سلامتی داوطلبان کنکور سراسری هستیم.

 

رییی کمیسیون بهداشت مجلس گفت:وزارت علوم، توانایی اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی آزمون‌های انجام شده را ندارد.

 

آقای شهریاری ادامه داد: اگر این دستور العمل‌ها به همین روش در کنکور سراسری برگزار شود، نگران کننده است.

 

وی خاطرنشان کرد: باید اقدامات جدی در زمینه اجرای دقیق بهداشتی برای کنکور سراسری انجام شود.

 

رییس کمیسون بهداشت مجلس افزود : ضمانت اجرایی برای انجام دقیق شیوه نامه ها و دستاورد‌های بهداشتی، ضرورت دارد.

 

 

توضیحات رئیس سازمان سنجش درباره جلسه عصر دوشنبه 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم گفت:‌ تصمیم گیری درخصوص تعویق یک ماهه برگزاری کنکور برعهده ستاد مقابله با کرونا گذاشته شد.

 

دکتر خدایی افزود: طی چند روز گذشته شیوه نامه ‌های بهداشتی تغییر کرد و وزارت بهداشت برای برگزاری کنکور سراسری دو شرط گذاشت. این در حالی بود که سازمان سنجش بسته بندی سوالات کنکور را تمام کرده بود و در مرحله ارسال آن به استان‌ها و شهرهای محل برگزاری کنکور براساس پروتکل های کارشناسی ارشد بود.

 

وی افزود: اولین شرط وزارت بهداشت این بود که فاصله صندلی‌ها باید به دو متر افزایش یابد که امکان فراهم کردن فضای با این شرایط برای ما مقدور نبود. شرط دوم وزارت بهداشت این بود که در استان‌های گرمسیری سالن‌ها باید سطح اشغال ۲۰ درصدی داشته باشند، که این مورد نیز با توجه به ظرفیت مراکز برگزاری کنکور برای ما مقدور نبود.

 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: ‌در صورتی که می‌خواستیم موارد مورد نظر وزارت بهداشت را اجرایی کنیم، اتفاقی می افتاد که خط قرمز ما بود و آن این بود که حتی در صورت تامین فضای کافی و ایجاد فاصله دو متری بین داوطلبان باید سوالات کنکور به ۳۹۰ شهر ارسال می شد و در آنجا بر اساس فاصله گذاری جدید پلمب سوالات باز می شد و دفترچه‌ها مجددا مرتب می شدند که در این صورت احتمال لو رفتن سوالات کنکور افزایش می یافت.

 

به گفته دکتر خدایی، در این شرایط سازمان سنجش نمی تواند از معیارهای خود کوتاه بیاید. بنابراین درخواست کردیم یا پروتکل های کنکور سراسری هم مانند آزمون ارشد باشد. یا سازمان سنجش با شرایط جدید وزارت بهداشت نمی تواند کنکور را در موعد مقرر برگزار کند و این موضوع طی نامه ای به استحضار دکتر غلامی وزیر علوم نیز رسید و اعلام کردم که حفاظت آزمون و لو رفتن سوالات را تضمین نمی‌کنم.

 

گفتنی است باتوجه به اتفاق‌نظر وزارت علوم، سازمان سنجش و وزارت بهداشت و پیگیری‌های از پیش ادامه دار ومستمر نمایندگان مجلس، به نظر می‌رسد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا به تصویب خواهد رسید و این تعویق قطعی خواهد بود؛با وجود این تغییر انتظار می‌رود ترم مهر دانشگاه‌ها با تاخیر یک الی دو ماهه آغاز شود و احتمال این است که اکثر ورودی دانشگاه‌ها در ترم بهمن خواهد بود.

 

انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

capcha

اخبار

داغ های مجازی