خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان

کد: 4907
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ - ۰۹:۲۳
استاندار:

تقویت روابط و تعاملات به نفع افغانستان و سیستان وبلوچستان است

تقویت روابط و تعاملات به نفع افغانستان و سیستان وبلوچستان  است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تقویت روابط و تعاملات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین این استان ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، تسهیل در فعالیت‌های اقتصادی و رفع موانع موجب توسعه و پیشرفت و تامین منافع ۲ کشور می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، احمدعلی موهبتی روزچهارشنبه در دیدار جلال‌الدین کوشانی سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی افغانستان در زاهدان و عبدالجابر انصار سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد با وی در استانداری سیستان و بلوچستان؛ اظهار داشت: باید روابط و تعاملات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین این استان با جمهوری اسلامی افغانستان بیشتر از گذشته تقویت شود و مسئولان دو سوی مرز می‌بایست برای تعامل بیشتر و تسهیل در مراودات تلاش کنند.

 

 ‏وی با بیان اینکه رعایت قوانین دو کشور برای همه ضروری است؛ افزود: مرزبانان، ماموران گمرکات و مسوولان حمل و نقل دو کشور تعامل بسیار خوبی با یکدیگر دارند و این امر تقویت وتوسعه روابط را افزایش می‌دهد.

 

رییس شورای تامین سیستان و بلوچستان تصریح کرد: خوشبختانه مسوولان دو کشور به مسائل و موضوعات نگاه یکسانی دارند و معتقدند که این اعتماد متقابل در مرز بسیار اثرگذار است.

 

 استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه معطلی تجار و خودروهای ترانزیتی در مرز باعث افزایش قیمت تمام شده کالاها می شود، گفت: باید با رفع موانع و ایجاد تسهیل در مراودات و امور مربوط به ترانزیت ‌و تجارت، تجار را برای انتقال کالاهایشان از مرزهای این منطقه بیشتر تشویق و ترغیب کنیم نه اینکه با برخی اقدامات آنان را به مرزهای دیگر سوق دهیم. 

 

موهبتی ملت افغانستان را مردمی سخت‌کوش و پرتلاش توصیف کرد و گفت: هیچ کشوری نباید به مردم این کشور نگاه مهاجری و آوارگی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: کشور افغانستان دارای ظرفیت ها ونعمت های فراوان خدادادی مانند معادن غنی است که به این دلیل مورد هجمه و دخالت کشورهای استکباری برای دستیابی به این معادن قرار گرفته است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان  با اشاره به اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نقطه مطلوب رسیده است؛ افزود: امیدوارم کسانی که بدنبال ایفای نقش در این کشور هستند نقش خودشان را با قلم ایفا کنند نه با اسلحه و جنگ.

 

 سرکنسولان جمهوری اسلامی افغانستان در زاهدان و مشهد نیز در این نشست‌ با اشاره به مشترکات فراوان دینی، فرهنگی و تاریخی دو کشور، توسعه همکاری های دوجانبه و تقویت مراودات سیاسی،فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

 

انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha