خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 4985
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ - ۱۶:۵۸
هفته تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی

سمن‌ها واسطهٔ دولت و مردم‌اند/مباحث جوانان باید به‌عنوان اصلی‌ترین موضوعات مطرح شود

 سمن‌ها واسطهٔ دولت و مردم‌اند/مباحث جوانان باید به‌عنوان اصلی‌ترین موضوعات مطرح شود
جوانان نیروی بالقوه جامعه بوده و اعتماد به آن‌ها در تمامی زمینه‌ها نتایج مثبت و مفیدی را به دنبال دارد. سازمان‌های مردم‌نهاد یکی از ارکان اصلی جامعه محسوب می‌شود که واسطه بین دولت و مردم است و بخش مهمی از مشارکت‌ها از طریق همین سمن‌ها در جامعه شکل می‌گیرد.

به گزارش اس.بی پرس، بدون تردید مشارکت‌های اجتماعی حضور مردم درصحنه‌های مختلف، جلوه‌ای مؤثر، پسندیده وازمهمترین ابزارهای توسعه و تعالی جامعه است. این امر پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رکن اساسی کشور تبدیل‌شده و همواره موردتوجه بوده است. سازمان‌های مردم‌نهاد مسئولیت را وظیفه خود و رسیدن به آرمان‌های جامعه والا و عاری از مشکلات را هدف نهایی خود می‌دانند؛ تشکل‌های مردم‌نهادی که با یک اندیشه نو یک حرکت روبه‌جلو و همراه با امید را آغاز کردند و جمهوری اسلامی ایران با مشارکت مدنی و مشارکت‌های قانونی مردم شکل‌گرفته است و ادامه خواهد یافت.

 

نشست خبری اصحاب رسانه با تشکل‌ها و سمن‌های شهرستان زهک با حضور صفار زاده، معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان زهک در حالی برگزار شد که تعدادی از مسئولین تشکل‌ها و سمن‌ها به بیان فعالیت‌هایشان پرداختند.

 

خانم اشترک، کارشناس ساماندهی و مشارکت‌های اجتماعی جوانان گفت: شهرستان زهک دارای جوانان فعال بوده که باعث شده در سنوات مختلف در امور جوانان در بین شهرستان‌های استان پیشرو باشند.

 

وی ادامه داد:  ۲۳ سمن ثبت‌شده داریم و ما امروز مفتخریم که جوانان شهرستان زهک جایگاه والا و مستحکمی را در پویش‌های اجتماعی دارا هستند

 

اشترک بابیان اینکه یکی از راه‌های مشارکت اجتماعی جوانان، سمن‌ها و تشکل‌ها است، گفت: مباحث مربوط به جوانان به‌عنوان مهم‌ترین مباحث در کشور باید مطرح تا جوانان دیده شوند و این هدف بدون مشارکت جوانان در همه عرصه‌ها و تصمیم‌گیری آن‌ها میسر نخواهد شد. است و ما می‌توانیم با سوق دادن جوانان به‌سوی تشکیل سمن‌ها و مشارکت در این گروه‌ها از انرژی جوانان برای ساختن و توسعه جامعه ازلحاظ اجتماعی و فرهنگی استفاده کنیم.

 

وی افزود: جوانان نیروی بالقوه جامعه بوده و اعتماد به آن‌ها در تمامی زمینه‌ها نتایج مثبت و مفیدی را به دنبال دارد... سازمان‌های مردم‌نهاد یکی از ارکان اصلی جامعه محسوب می‌شود که واسطه بین دولت و مردم است و بخش مهمی از مشارکت‌ها از طریق همین سمن‌ها در جامعه شکل می‌گیرد.

 

وی در ادامه گزارش مختصری از فعالیت‌های تشکل‌ها ارائه داده و گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۵ کارگاه ازدواج برگزار نمودیم، که با استقبال جوانان روبه‌رو شدیم و از سایر برنامه‌های اجراشده می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

برگزاری دوره مشاوره ازدواج، فرزند، خانواده به‌صورت رایگان و در فضای  مجازی

برگزاری مراسم عقد زوج‌های جوان به مناسبت هفته ازدواج 

برگزاری کارگاه آموزشی بایدها و نبایدهای کار در سازمان‌های مردم‌نهاد

برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت حضوری و غیرحضوری با توجه به شرایط کرونا به مناسبت‌های مختلف

برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی در فضای مجازی

برگزاری رزمایش همت جوانان و کمک مؤمنانه

ضدعفونی و گندزدایی معابر و اماکن عمومی شهر و روستا

توزیع غذای گرم بین نیازمندان

توزیع بسته‌های حمایتی

۱. نشست هم‌اندیشی با سازمان‌های مردم‌نهاد

۲. مسابقه فرهنگی در فضای مجازی

۳. تجلیل از مؤسسات برتر و فعال شهرستان

۴. کارگاه‌های آموزشی مختلف و...
 
 
 


 
 
 
همچنین برنامه‌های که در هفته تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی توسط سمن‌ها اجرا می‌شود از دیگر برنامه‌های اجراشده توسط این نهاد است.

 

کارشناس ساماندهی و مشارکت‌های اجتماعی جوانان، در پاسخ به این سؤال که سمن‌ها و تشکل‌ها چقدر توانسته‌اند در موضوع مطالبه گری و احقاق حق مردم موفق باشند، گفت: سمن‌ها نهادی‌های مردمی هستند که مردم می‌توانند به‌صورت مستقیم در این تشکل‌ها مشارکت داشته باشند 

 

وی بیان کرد: در بحث تسهیل ازدواج برنامه‌های خوبی داشتیم که توانستیم مراسم عقد چند زوج را در خانه جوان برگزار کنیم و هدایایی نیز تقدیم این عزیزان شده است.

 

اشترک در پایان با اشاره به اینکه تشکل‌ها در شهرستان زهک خواسته‌های مردم را دنبال می‌کنند و خدا را شکر مردم از حضور سمن‌ها در فعالیت‌ها و برنامه‌ها و همچنین مباحث مربوط به جوانان راضی هستند گفت: در ادامه نیز نشست‌هایی با جوانان شهرستان داریم و همچنین نشست‌هایی  با مسئولین و پیگیر خواسته‌های آن‌ها هستیم.

 

وی افزود: بدون تردید مشارکت‌های اجتماعی حضور مردم درصحنه‌های مختلف، جلوه‌ای مؤثر، پسندیده وازمهمترین ابزارهای توسعه و تعالی جامعه است. این امر پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رکن اساسی کشور تبدیل‌شده و همواره موردتوجه بوده است.

 

 

گزارش از زهرا ابراهیمی کوهی خبرنگار اس.بی پرس در زهک

 

انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha